Minden szegmensében jól teljesítette a Magyar Telekom, derült ki a cég tegnap közzétett harmadik negyedéves pénzügyi eredményeiből.
Az összes bevétel éves összevetésben 13,8 százalékkal 246,1 milliárd forintra nőtt. A növekedés elsősorban a mobil adatátviteli és vezetékes szélessávú szolgáltatások iránti erős keresletnek és a Magyarországon bevezetett inflációkövető díjkorrekció hatásának köszönhető. Emellett nőtt a mobilkészülék-eladásokból származó bevétel, illetve jól teljesített az RI/IT (rendszerintegráció és informatika) is.
A mobil bevételek 15,1 százalékkal, 145 milliárd forintra, a vezetékes bevételek pedig 11,3 százalékkal 77,4 milliárd forintra nőttek. A forgalom növekedését a magyar piacon alkalmazott inflációkövető díjkorrekció mellett az is segített, hogy a cégnek sikerült bővítenie mind a vezetékes szélessávú, mind televíziós ügyfélkörét.
Az RI/IT szegmens bevételei 14,5 százalékkal nőttek éves összevetésben, ami 23,7 milliárd forintot eredményezett. A növekedés elsősorban a negyedévben Magyarországon realizált nagy projekteknek köszönhető.
A cég közvetlen költségei a bevételeknél kisebb mértékben, 11,1 százalékkal 94,4 milliárd forintra nőttek, elsősorban a megemelkedett készülékértékesítési költségek miatt. A személyi jellegű ráfordítások emelkedése miatt a közvetett költségek is nőttek 9,4 százalékkal (55,6 milliárd forint). Az RT/IT esetében a jelentősebb projektek miatt viszont már 15,3 százalék volt az emelkedés (17,1 milliárd forint).
A negyedévre eső távközlési pótadó idén 1,6 milliárd forinttal volt magasabb, mint egy éve: 9,2 milliárd.
A cég EBITDA-ja (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 19,5 százalékkal nőtt és 96,2 milliárd forintra jött ki, míg az EBITDA AL (EBITDA korrigálva az eszközhasználati jog után elszámolt értékcsökkenéssel és kamattal) 21,3 százalékkal magasabb, mint egy éve: 88,7 milliárd forint.
Egy kis átszervezés is jön
Azt már korábban bejelentette a Magyar Telekom, hogy megállapodott a munkavállalói érdekképviseletekkel a jövő évi béremelésekről, de egyúttal arról is, hogy egy átszervezés keretében megszűnik 120 munkahely (jelenleg közel 6800 alkalmazott van). Utóbbit a munkaerőpiacon zajló változásokkal, valamint hatékonyságnövelő átalakításokkal magyarázták. Az elbocsátások már megkezdődtek, de az emberek többsége 2025 első negyedévében távozik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak