A 2 kvantumbites eszközök nem a teljesítményükkel fognak sokkolni, de oktatási célokra kiválóan alkalmasak lehetnek majd.

A Shenzhen SpinQ Technology nevű kínai gyártó bejelentése szerint még az idén bemutatják az első, desktop formátumú kvantumszámítógépet, amit valamivel kevesebb mint 5 ezer dolláros áron lehet majd megrendelni, és 2021 végén jelenik meg a kereskedelmi forgalomban. A Sencsenben működő startup egy korábbi modell egyszerűsített változatának tekinthető, amit a vállalat már tavaly óta értékesít, azonban az új megoldás méreteit és árát tekintve is lényegesen barátságosabb lenne az előzőnél – derül ki a Discover magazin riportjából.

Bár az előző, Gemini nevű gépet is desktop számítógépként emlegették, elég speciális íróasztalra lenne szükség az üzemeltetéséhez, figyelembe véve 55 kilogrammos tömegét, nem beszélve 15 millió forint körüli áráról. Az új eszköz ehhez képest tényleg hordozható kiszerelésnek tűnik, és a bejelentés alapján elsősorban oktatási intézményeket céloznának vele. A SpinQ ezzel még jobban alámenne az eddig hozzáférhető kvantumszámítógépeknek, amelyek aktuálisan a 10 millió dolláros (3 milliárd forintos) kategóriában mozognak.

Igaz, az utóbbi konfigurációk már 50 qbit (kvantumbit) teljesítmény körül, vagy akár afölött mozognak. Ehhez képest a SpinQ eszköze csupán 2 kvantumbites feldolgozásra képes, és technikailag is eltérő megoldást alkalmaz, amennyiben mágneses magrezonanciára (vagy nukleáris mágneses rezonanciára, NMR-re) épül, és az extrém módon lehűtött szupravezetők helyett állandó mágneseket használ.

Nem a nagyokkal akarnak versenyezni

Bár a lekicsinyített és kommercializált kvantumszámítógépeket össze sem lehet hasonlítani a komolyabb rendszerekkel, sőt az ugyanilyen áron elérhető hagyományos számítógépekkel sem, kiválóan alkalmasak lehetnek a kvantumszámítógépek működésének bemutatására és tanulmányozására. A gyártó éppen ezért célozná vele elsősorban az oktatást (beleértve az elemi iskolákat is), miután az új eszközök simán összekapcsolhatók az ott működő PC-kkel, és egyszerűen irányíthatók a hozzájuk tartozó szoftvercsomaggal.

A Discover magazin beszámolója alapján a Gemini modellek már több helyen, így kanadai, tajvani és termszetesen kínai intézményekben is működnek, de az 50 ezer dolláros bekerülési költség miatt nyilván nagyon szűk volt az érdeklődők köre. Ez a helyzet most megváltozhat az ugyanarra a platformra épülő, ám tized annyiba kerülő gépekkel, amelyeknek már dolgoznak egy fejlettebb, 3-4 kvantumbites változatán is.

A SpinQ által használt technológia egyébként egy tucatnyi kvantumbit körül éri el az elméleti korlátait, vagyis ez a sorozat soha nem fogja még csak megközelíteni sem az IBM, a Google vagy a Microsoft csúcsfejlesztéseit – sőt a kommentárok szerint már az is vitatható, hogy egyáltalán ugyanabba a kategóriába sorolhatók-e. A gyártónak azonban nem is célja, hogy ilyne kaliberű piaci szereplőkkel versenyezzen: a kínai startup saját meghatározása szerint az oktatásra koncetrál, hogy minél több diák gyakorlati tapasztalatokat szerezhessen a kvantum számítástechnikával kapcsolatban.

A legelső, valóban kereskedelmi célú kvantumszámítógépet az IBM mutatta be még 2019 januárjában. Bár az IBM Q System One a boltok polcain nem jelent meg, az IBM Cloud szolgáltatáson keresztül hozzáférést lehet vásárolni a technológiához, miután a vállalat egyes partnerei már korábban is részt vettek az IBM Q Network névre keresztelt programjában. Az IBM Q System One az akkori bejelentés szerint tudományos és kereskedelmi felhasználású kvantumszámítástechnikai rendszer volt, amelynek 20 qbites teljesítménye nem feltétlenül haladta túl a hagyományos számítógépeket, de szélesebb körben hozzáférést nyiott az új technológiához.

Konzumer tech

A macskanyávogást is lefordítaná a kínai mesterséges intelligencia

A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.