Csak nem megy az online reklámoktól való diverzifikáció az amerikai óriásnak.

Bejelentette a Google anyavállalata az elmúlt negyedév eredményeit, ami bevételek tekintetében rácáfolt a Wall Street várakozásaira. Ugyanakkor az egy részvényre jutó profit szempontjából kicsit elmaradt a várakozástól.

A felhőre és a hardverre fókuszálnak

Az Alphabet beszámolója szerint 32,32 milliárd dollárt sikerült összegereblyézni, ami közel 400 millió dollárral haladta meg az elemzői várakozásokat. Utóbbiak részvényenként 4 cent híján 10 dolláros profittal számoltak, ezt viszont alulmúlta a Google: "mindössze" 9,7 dollárt produkált az amerikai keresőóriás. Az adókat is magába foglaló eredmény részvényenként 4,35 dollár veszteség lett, ami azt jelzi, hogy jelentős mennyiségű, korábban külföldön felhalmozott nyereséget hajóztatott át a kedvezőbbé váló adózási körülményeknek köszönhetően az USA-ba.

Szintén a Google profitja ellen dolgozott a partnereinek való kifizetések növekvő költsége. Ennek hátterében az okostelefonon keresztül indított keresések számának bővülése áll, mivel a Google-nek többet kell fizetnie a mobilos keresések után partnerei számára, mint az asztali környezetből indított kérések esetén. Ruth Porat, a vállalat pénzügyi igazgatójának elmondása szerint az egy évvel ezelőtti hasonló időszakhoz képest 33 százalékos költségnövekedést tapasztaltak.

Ugyan nem kizárólag a Google tartozik az Alphabet alá, de kétség nélkül ez a legnagyobb részleg – és az egyetlen, ami nyereséget is termel. Nem meglepő annak tükrében, hogy az online keresések mellett megjelenített reklámokból származik a bevétel 85 százaléka. A Gmail, a Youtube, a Pixel okostelefonok együtt is csak kis részét adják a vállalat eredményének.

Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója a beszámoló kapcsán megjegyezte, hogy a Google Cloud szolgáltatása gyorsan növekvő szegmenst képvisel a portfólióban, az elmúlt negyedévben 1 milliárd dollárt hozott a konyhára. Ez, a Youtube és a hardveres üzletág áll a vállalat fókuszában, közölte a vezető, állítva, hogy nem csak hatalmas potenciál rejlik bennük, de már felfutó ágba is kerültek.

Mindez azonban nem nyugtatta meg a részvényeseket, akik természetesen mindig minden területen fejlődést, növekedést – és leginkább bővülő profitot várnak. Ennek eredménye meg is látszott az Alphabet részvényeinek árán: a papírok értékének közel 5 százaléka füstölgött el a kereskedést követő órákban.

Csak viszi a pénzt az önvezető autó

Az Alphabet kísérleti projektjei (Other Bets), mint az autonóm közlekedési járműveket kutató, fejlesztő Waymo vagy az egészségügyi és biotechnológiai vonaton erős Verily, továbbra sem tudtak nyereséget termelni. Sőt, egészen komoly mennyiségű pénzt égetnek el, igaz, legalább kevesebbet, mint 2016 utolsó negyedében. Akkor ugyanis 1,09 milliárd dollárjába került a vállalatnak a kísérletezgetés, most viszont "csupán" 916 millió dolláros veszteséget termeltek ezek a részlegek.

Az üzleti eredményekkel párhuzamosan bejelentették John L. Hennessy (nyitóképünkön) igazgatótanácsi vezetőségét, melyről nemrég Eric Schmidt lemondott. Utóbbi műszaki szakértői pozícióban dolgozik tovább, emellett az anyavállalat igazgatótanácsának tagja marad (további részletek a lemondás okairól itt). Hennessy a Stanford Egyetem elnöki pozícióját is betöltötte valamikor, 2004 óta pedig a Google igazgatótanácsának tagja.

Piaci hírek

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.