Még 2001-ben csatlakozott a Google-hez Eric Schmidt; a vállalat befektetői ugyanis úgy gondolták, hogy a két alapító – noha az innováció terén zseniálisak, de – a vállalatirányítás terén bőven van elmaradásuk. Schmidt vezérigazgatósága jót tett a cégnek, mely így nem csak a dotcom válságot élte túl, hanem az internet egyik meghatározó vállalatává nőtte ki magát (még ha a közösségi hálózatok felfutásának ritmusát nem is sikerült elkapnia).
Filantróp tervek
Pozíciója feladása mellett döntött a vezető, derült ki a napokban, de egyben az is nyilvánossá vált, hogy nem megy messze az Alphabettől. Műszaki szakértői pozícióban dolgozik tovább, jelentsen ez bármit is (a Google nem ismertette részletesebben a nyilvánossággal, milyen feladatokkal jár a titulus). Emellett az anyavállalat igazgatótanácsának tagja marad, és a cég által kiadott közlemény szerint számítanak rá utódjának felkutatásában is.
Nem egyedül hozta meg a döntést; a két alapító – Larry Page és Sergey Brinn -, illetve a Google jelenlegi CEO-ja, Sundar Pichai is támogatták elhatározásában. Schmidt szerint az Alphabet fejlődésében ez a megfelelő idő a változásra, mivel a fő üzletág és a kísérleti projektek is megfelelő állapotban vannak. „Az elmúlt években az időm javát tudományos és műszaki kihívásoknak szenteltem, emellett karitatív tevékenységekben vettem részt. Azt tervezem, hogy a jövőben még többet törődöm ezekkel a feladatokkal” – summázta Schmidt.
Újabb mérföldkőhöz érkezett tehát a Google történelme. Az 1998-ban stanfordi diákok által alapított vállalat hasonló mértékű változása Schmidt megjelenéséhez köthető; a Novell korábbi vezérigazgatója kihívást látott az üstökösszerűen felemelkedő vállalat üzleti alapokra helyezésében és nyereségessé tételében. Tevékenysége alatt azonban a szervezet fő irányvonala, a webes keresések és az ezek során megjelenített hirdetések mellett más területeken is sikereket produkált a Google. Kellően nagyra hízva nem okozott gondot a Youtube felvásárlása, az Android bekebelezésével pedig beírta magát az IT-történelem megkerülhetetlen szereplői közé.
Lobbista és pilóta
Schmidt már évek óta nem játszott fontos szerepet a napi szintű működés és tervezés során, annál inkább jelentős volt a tevékenysége az amerikai törvényhozással való harmonikus kapcsolatok fenntartása terén. A Google (és az Alphabet) arcaként dolgozott, jó viszonyt ápolva a Barack Obama vezette kormánnyal. Ez a dinamikus állapot azonban megromlott Donald Trump beiktatását követően.
Mindazonáltal nem (volt) szent, 2005-ben például felfüggesztették a CNET újságíróival a kapcsolatot, miután a hírsite a Google felhasználóinak adatairól jelentett meg cikket. Ebben személyes információkat is közöltek Schmidtről, így derült ki az, hogy mennyit keres, hogy részt vett a Burning Man rendezvényen és amatőr pilótaként is próbára tette magát. Azzal sem lopta be magát a magánszféra tiszteletben tartását fontosnak tartók szívébe, amikor 2009-ben a témáról nyilatkozva közölte, hogy ha rejtegetnivalója van valakinek, akkor talán nem a nyomok elfedésével kellene foglalkoznia, hanem felhagynia azon tevékenységével.
Egészen 2011-ig maradt a Google CEO-ja, ekkor Page vette át pozícióját, Schmidt pedig a vállalat igazgatótanácsának feje lett.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak