Eric Schmidt, az amerikai keresőóriás anyavállalatának, az Alphabetnek a vezérigazgatója otthagyja pozícióját, de nem megy messze a cégtől.

Még 2001-ben csatlakozott a Google-hez Eric Schmidt; a vállalat befektetői ugyanis úgy gondolták, hogy a két alapító – noha az innováció terén zseniálisak, de – a vállalatirányítás terén bőven van elmaradásuk. Schmidt vezérigazgatósága jót tett a cégnek, mely így nem csak a dotcom válságot élte túl, hanem az internet egyik meghatározó vállalatává nőtte ki magát (még ha a közösségi hálózatok felfutásának ritmusát nem is sikerült elkapnia).

Filantróp tervek

Pozíciója feladása mellett döntött a vezető, derült ki a napokban, de egyben az is nyilvánossá vált, hogy nem megy messze az Alphabettől. Műszaki szakértői pozícióban dolgozik tovább, jelentsen ez bármit is (a Google nem ismertette részletesebben a nyilvánossággal, milyen feladatokkal jár a titulus). Emellett az anyavállalat igazgatótanácsának tagja marad, és a cég által kiadott közlemény szerint számítanak rá utódjának felkutatásában is.

Nem egyedül hozta meg a döntést; a két alapító – Larry Page és Sergey Brinn -, illetve a Google jelenlegi CEO-ja, Sundar Pichai is támogatták elhatározásában. Schmidt szerint az Alphabet fejlődésében ez a megfelelő idő a változásra, mivel a fő üzletág és a kísérleti projektek is megfelelő állapotban vannak. „Az elmúlt években az időm javát tudományos és műszaki kihívásoknak szenteltem, emellett karitatív tevékenységekben vettem részt. Azt tervezem, hogy a jövőben még többet törődöm ezekkel a feladatokkal” – summázta Schmidt.

Újabb mérföldkőhöz érkezett tehát a Google történelme. Az 1998-ban stanfordi diákok által alapított vállalat hasonló mértékű változása Schmidt megjelenéséhez köthető; a Novell korábbi vezérigazgatója kihívást látott az üstökösszerűen felemelkedő vállalat üzleti alapokra helyezésében és nyereségessé tételében. Tevékenysége alatt azonban a szervezet fő irányvonala, a webes keresések és az ezek során megjelenített hirdetések mellett más területeken is sikereket produkált a Google. Kellően nagyra hízva nem okozott gondot a Youtube felvásárlása, az Android bekebelezésével pedig beírta magát az IT-történelem megkerülhetetlen szereplői közé.

Lobbista és pilóta

Schmidt már évek óta nem játszott fontos szerepet a napi szintű működés és tervezés során, annál inkább jelentős volt a tevékenysége az amerikai törvényhozással való harmonikus kapcsolatok fenntartása terén. A Google (és az Alphabet) arcaként dolgozott, jó viszonyt ápolva a Barack Obama vezette kormánnyal. Ez a dinamikus állapot azonban megromlott Donald Trump beiktatását követően.

Mindazonáltal nem (volt) szent, 2005-ben például felfüggesztették a CNET újságíróival a kapcsolatot, miután a hírsite a Google felhasználóinak adatairól jelentett meg cikket. Ebben személyes információkat is közöltek Schmidtről, így derült ki az, hogy mennyit keres, hogy részt vett a Burning Man rendezvényen és amatőr pilótaként is próbára tette magát. Azzal sem lopta be magát a magánszféra tiszteletben tartását fontosnak tartók szívébe, amikor 2009-ben a témáról nyilatkozva közölte, hogy ha rejtegetnivalója van valakinek, akkor talán nem a nyomok elfedésével kellene foglalkoznia, hanem felhagynia azon tevékenységével.

Egészen 2011-ig maradt a Google CEO-ja, ekkor Page vette át pozícióját, Schmidt pedig a vállalat igazgatótanácsának feje lett.

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.