Az USA-ban február 19-től kizárólag nyilvántartásba vett drónt lehet röptetni.

A vezető nélküli repülő eszközök (UAV, Unmanned Aerial Vehicle) elterjedése egyre több fejtörést okoz a repülési hatóságoknak. Ahogy már többször beszámoltunk róla, az amerikai Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) több lépést tett annak érdekében, hogy valamiféle szabályrendszerbe terelje a repkedő eszközöket, illetve a drón tulajdonosoknak is egyértelművé tegyék, hogy mikor, hol lehet szabadjára engedni a járműveket.

Minden drónra kód kerül

A folyamat most ért el az egyik legfontosabb momentumhoz, vagyis az UAV-k nyilvántartásba vételéhez. Az FAA rendelkezése szerint minden 250 gramm, illetve 25 kg tömeg között mozgó drónt regisztrálniuk kell a tulajdonosoknak 2016. február 16-ig.

Mindez nem csak egy ajánlás, hanem kötelező érvényű szabály mindenkire nézve, így aki ezt elmulasztja, az akár 27 500 dolláros büntetésre is számíthat, aki pedig valamilyen bűncselekményt okoz így, az akár 250 ezer USD-re, vagy 3 évig terjedő szabadságvesztésre is büntethető.

A regisztráció 5 dollárba kerül, de a folyamatok elősegítése érdekében az első 30 napra elengedik a díjat. A lajstromba vétellel egyidejűleg a tulajdonos köteles megadnia a nevét, címét, e-mail címét, amely alapján a hatóság generál egy regisztrációs bizonyítványt, valamint egy egyedi azonosító számot. Utóbbinak fel kell kerülnie a drónra annak érdekében, hogy bármikor beazonosíthatók legyenek a járművek és tulajdonosuk.

Nem ellenük, hanem velük

Az FAA egy online felületet biztosít a regisztrációhoz, amit egyelőre csak előkészíteni lehet, maga a folyamat december 21-én indul, és az ingyenes időszakot is innen számítják – a jogosítvány 3 évig érvényes. A hatóság bejelentéséből kiderül, hogy a regisztrációs kötelezettség egyelőre csak azokra vonatkozik, akik hobbiból, szórakozásból használnak drónt, a professzionális tulajdonosokra vonatkozó szabályozáson még dolgoznak.

A hatóság képviselője szerint a szabályozás szemében a drónt röptetők ugyanolyan pilótának számítanak, mint a rendes repülőgépek vezetői, így ugyanaz a felelősség terheli őket a tevékenységükkel kapcsolatban. Az FAA ezzel a regisztrációval nemcsak az azonosítást akarja elérni, hanem azt is, hogy kapcsolatba léphessenek a drón társadalommal és együtt alakíthassák ki a repülés szabályait.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.