Az androidos készülékeket nem a Nokia, hanem egy újonnan alapított cég viszi piacra.

A mobilos világ egyik slágertémája, hogy mikor, milyen körülmények között jelenhet meg a Nokia ismét okostelefonokkal a piacon. A finnek eddig kizárólag informális, vagy egyik-másik vezető szakember útján utaltak rá, hogy vannak terveik, és egy ideje azt azért nagy biztonsággal lehetett tudni, hogy amint a Microsofttal kötött szerződés engedi, a Nokia márka ismét meg fog jelenni a boltokban.

De nem úgy, ahogy eddig hittük

A Nokia az N1 nevű androidos, kísérleti táblagép képében meg is tette az első lépéseket, de a forgalmazás körülményei arra utaltak, hogy az anyavállalat nem nagyon fog közvetlenül részt venni a tervezésben, vagy a gyártásban, hanem csak egyfajta felügyeleti szerepet szán magának. A cég mai bejelentése az összes eddigi tippet megerősítette, mivel kiderült, hogy a következő 10 évben egy erre a célra létrehozott leányvállalat, a HMD Global Oy felel a Nokia mobilokért és táblagépekért.

A sajtóközlemény ennél nem sokkal többet árult el a várható fejleményekről, azt azonban tudjuk, hogy a HMD vezérigazgatója a jelenleg Microsoft kötelékben dolgozó Arto Nummela lesz. A választás nem véletlen, hiszen Nummela a MS előtti időkben a Nokiánál dolgozott közel 10 éven át. A CEO mellé elnökként az az ex nokiás Florian Seiche fog csatlakozni, aki most még szintén a Microsoft munkatársa, vagyis a jelek szerint egy kipróbált csapat áll össze az új korszak elindításához.

Szabadulnak a ballaszttól

Az Engadget úgy tudja, hogy a HMD a következő három évben 500 millió dollárt fog termékfejlesztésre és promócióra költeni, amit egyrészt befektetői forrásokból, másrészt a Microsofttól frissen megszerzett butatelefon üzletág bevételeiből áll majd össze. Itt válik ugyanis a történet még szerteágazóbbá, hiszen időközben az is kiderült, hogy a Microsoft 350 millió dollárért eladja a hagyományos készülékeket tartalmazó portfólióját. A vevő a már emlegetett HMD Global, illetve a Foxconn érdekeltségbe tartozó FIH Mobile.

Nokia N1: a kísérletezés után jöhet a nagyüzem

Az ügyletbe a készülékek mellett beletartozik a teljes márka paletta, a szoftverek, egyéb szolgáltatások, az ügyfél-támogatási rendszer, a beszállítói kör, azaz minden, amire a mobilok gyártásához és piacra dobásához szükség van. Sőt, az árnak része a Microsoft Mobile Vietnam teljes csapata a maga 4500 alkalmazottjával. Mindez a Microsoft egyéb, Windows Mobile alapú fejlesztéseit, illetve a Lumia termékeket nem érinti, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a MS szabadul az aprótól, és egyedül a zászlóshajót, mobilos kínálatának csúcsát tartja meg.

A Nokia mobil megint szép lesz?

A Nokia Technologies a jövőben csak érintőlegesen foglalkozik mobilos témákkal, az újszülött kezét azonban persze nem engedi el. Képviseltetni fogja magát a két cég igazgatótanácsában, illetve fenntartja magának a jogot, hogy a márkával, illetve a készülékek teljesítményével összefüggő kérdésekben döntéseket hozzon. Jelen állás szerint úgy fest, hogy a HMD Mobile a marketing, és értékesítés, az FIH Mobile pedig a gyártás területén lesz aktív.

A végére maradt a két legfontosabb kérdés, amelyek közül most még csak az egyikre van válasz. A Nokia néven elkészülő eszközök Androidot fognak használni, de azt nem tudjuk, hogy annak melyik verzióját. A Nokia még csak homályos utalást sem tett arra vonatkozóan, hogy mikor érkezhetnek az első, új Nokia mobilok és táblagépek, arról azonban biztosítottak mindenkit, hogy minőségben, dizájnban, technológiában olyan szintre számíthatunk, amit a Nokia fénykorában megismerhettünk.

Mobilitás

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.