Hogyan hat a felgyorsuló digitalizáció a magyar gazdaságra, milyen kihívásokkal kell szembe nézniük az üzleti élet szereplőinek és az állami intézményeknek?

Már negyedik alkalommal rendezte meg egész napos szakmai rendezvényét a legnagyobb hazai rendszerintegrátorként számon tartott, a Magyar Telekom csoporthoz tartozó T-Systems Magyarország. Az előző években elsősorban a jövőképet vázolták az előadók, idén legalább annyi szó esett arról is, mit sikerült már a korábbi előrejelzésekből megvalósítani.

A hálózatok és a digitális kompetenciák fejlesztése kéz a kézben jár

Több előadás is foglalkozott például a felgyorsuló digitalizációval, azzal, hogy aki nem képes ezzel lépést tartani, az nemcsak lemarad, hanem ki is marad, mint ahogy azt a nemzetközi üzleti élet számos korábban jól ismert, azóta eltűnt szereplőjének a példája is mutatja.

Kerstin Günther, a Magyar Telekom Igazgatóságának elnöke ennek kapcsán rámutatott, hogy az adatrobbanás korában egyre nagyobb lesz a jelentősége az infokommunikációs infrastruktúrának. A hálózatok fejlesztése azonban önmagában kevés, nagyobb hangsúlyt kell kapnia a jövőben a digitális kompetenciák fejlesztésének is, amiben kulcsszerepe van az oktatás digitalizálásának. Ezt már Christopher Mattheisen, a cég vezérigazgatója mondta, kiemelve, hogy az informatika vonzó karrierlehetőségeket nyújt a fiataloknak.

A konferencián ennek apropóján hirdették meg a Legyél Te is Informatikus! programot, amely általános és középiskolás diákoknak mutatja be az informatika világát. A Magyar Telekom, a T-Systems és az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) az együttműködésében megvalósuló, de később a teljes iparág számára nyitottá váló programban önkéntesek vesznek részt és tartanak bemutató, pályaorientációs órákat a diákok számára.

A kormány már kevesli a 30 Mbps-os sávszélességet

A kormány nevében felszólaló Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese beszédében kitért a Digitális Nemzet Fejlesztési Programra, amely a tervek szerint az uniós elvárásoknál két évvel korábban, 2018-ra teremti meg az ország területén a széles sávú internetelérést. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ma már keveslik az abban vállalt a 30Mbps-os sávszélességet. Szerinte a programot akkor lehet sikeresnek tekinteni, ha 2020-ra a háztartások legalább fele már 100Mbps-os internetkapcsolattal rendelkezik majd.

A digitalizáció felgyorsulása üzleti modellváltást is kikényszeríthet, ez elől nem térhet ki egyetlen vállalkozás vagy intézmény sem – hangsúlyozta Rékasi Tibor. A T-Systems Magyarország vezérigazgatója szerint a korszakváltó technológiák elég gyakran alulról építkezve nyerik el tényleges hasznosítási területeiket. Példaként hozta fel a dróntechnológiát, amely egyes iparágakban, így a mezőgazdaságban valódi áttörést hozhat magával.

A vezérigazgatóval a Bitport többek között arról is beszélgetett, hogy mi minden változást hoztak a digitalizáció ismert megatrendjei az ügyfelek, illetve a cég saját életében? Miből lehet már valódi üzletet csinálni?

Rékasi Tibor elsőként a big datát említette, ami ma már elengedhetetlenül magával hozza az analitikát is, az ügyfelek ugyanis egyre inkább igénylik az adatok elemzését, rendszerezését. Ehhez viszont egyre több adattudósra van szükség, így a T-Systems Magyarország ennek megfelelően erősíti ez irányú kompetenciáját. Fontos üzletet hozó megatrendként említette a felhőtechnológiát, aminél a cég nagyvállalati szállítóként főként a privát felhő megoldásokat támogatja.

Egyre többen figyelnek fel a gamifikáció hasznára

Rékasi szerint a megatrendek sorában eddig viszonylag kevés figyelmet kapott a gamifikáció. A különféle üzleti és technológiai folyamatok „játékos elsajátításának” az eszköze iránt viszont az utóbbi időben egyre nagyobb az érdeklődés, ennek hatékonyságnövelő hatását saját magán is teszteli a cég.

Lassan beérnek a külpiaci terjeszkedéssel kapcsolatos stratégiai tervek is. Ezt részint saját erőből, részint a német anyavállalat, a Deutsche Telekom nyújtotta kapcsolati tőke révén kívánja elérni a vállalat. Utóbbit példázza a Coca-Cola HBC-vel kötött outsourcing megállapodás, amiről a Bitport is beszámolt.  

Szó esett arról is, hogy noha a T-Systems Magyarország nagy állami beszállítóként ismert, bevételének nagyobb részét mégis az üzleti szféra adja, ahol a legtöbbet általában a pénzintézetek költenek informatikára.

A rendezvény plenáris programjában Brad Templeton, a Singularity University szakértője a diszruptív technológiákat jellemző Moore-törvényről beszélt. Michael Ganser, a Cisco Közép-Európáért felelős alelnöke pedig azt fejtegette, mennyire nem ismerték fel még a vállalatok a digitalizációra adott gyors válasz szükségességét.
 

Piaci hírek

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.