A 6-8 ezer közterületi hotspot kiépítésére még az idén pályázhatnak azok az önkormányzatok, amelyek eddig nem igazán kerültek fel a szolgáltatók térképére.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke tavalyi évnyitó beszéde (State of the Union 2016) szerint az internet olyan közjószág, amelyhez mindenkinek hozzá kellene férnie – ennek érdekében az EU egy akcióterv keretei között az 5G hálózatok uniószerte megvalósuló fejlesztését irányozta elő. Az ősszel belengetett terv részeként szó volt róla, hogy ingyenes wifi-hozzáférési pontokat telepítenek a különböző közcélú létesítményekhez, elősegítve ezzel az elektronikus szolgáltatások kifejlesztését és promotálását.

A Wifi4EU elnevezésű program célja, hogy a 2017 és 2019 közötti időszakban 120 millió eurós induló költségvetésből legalább 6–8 ezer helyi közösségnek biztosítson a közterületeken igénybe vehető internet-hozzáférést, míg Juncker az akcióterv egészét tekintve azt a célt fogalmazta meg, hogy 2020-ra Európa minden szegletében rendelkezésre álljon az ingyenes, vezeték nélküli netkapcsolat a közösségi élet főbb színterein.
 


Az EB akkor még azt is kiszámolta, hogy Wifi4EU révén lefedett területen naponta 40-50 millió ember lesz képes fellépni a világhálóra, bár arra nem tértek ki, hogy közülük a környéken hányan tudnának saját adatforgalmi előfizetésük segítségével is netezni. A program tavaly szeptemberi bejelentése óta lényeges előrelépés történt, amennyiben az Európai Parlament, az Európai Bizottság és az Európai Tanács politikai megállapodásra jutott a Wifi4EU program elindításáról és annak finanszírozásáról.

Andrus Ansip, az EB alelnöke és egyben az egységes európai digitális piacért felelős uniós biztos szerint ez első lépésnek meg is felel, bár a feladat hosszabb távon nyilván a szélessávú hozzáférés biztosítsa az Unió teljes területén. A Digital Single Market stratégia keretei között egyébként nem ez az első ilyen megállapodás: februárban például a digitális tartalmak földrajzi korlátozásainak felszámolásáról döntöttek az EP, az EB és a tagállamok képviselői, de a közösségi oldalak és az online videoszolgáltatást nyújtó cégek működésének szabályozása is csak a parlament döntésére vár.

Pályázat a WiFi4EU forrásaira

A WiFi4EU forrásaira online formában lehet majd pályázni, a kifizetést pedig utalványokkal oldják meg. Az első pályázati felhívás kiírására azt követően kerül majd sor, hogy a WiFi4EU kezdeményezést az Európai Parlament és a Miniszterek Tanácsa is jóváhagyta, amire várhatóan még 2017-ben sor is kerül. A nyertes projektek a pályázatokat a beérkezés sorrendjében választják ki, a finanszírozás összege akár a projektköltségek 100 százalékát is kiteheti.

A felhívásra értelemszerűen olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek révén vezeték nélküli internetkapcsolat épül ki az ilyen szolgáltatással sem állami, sem magáncég által le nem fedett közterületeken, vállalva több éven keresztül a szolgáltatások ingyenesen hozzáférhető üzemeltetését. A WiFi4EU első körben 20 millió eurónyi forrást tesz elérhetővé körülbelül 1000 település számára, a program magyar nyelvű tájékoztató kiadványa itt érhető el.

Konzumer tech

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.