Tavaly július végén zárult le a hivatalos, mindenki számára elérhető Windows 1 frissítési kampány. Microsoft – szemben minden eddigi gyakorlatával - két évvel ezelőtt döntött úgy, hogy limitáltan ugyan, de szabadon elérhetővé teszi új operációs rendszerét a korábbi változatokkal már rendelkezőknek.
Annak ellenére, hogy ez érezhetően felpörgette az OS iránti érdeklődést, a felhasználók jó része még mindig ragaszkodik elavult platformjához. Tegnap számoltunk be arról, hogy a Windows 10 erőre kapott és pár tizedpontra megközelítette a 30 százalékos piaci részesedést. Ezzel párhuzamosan örvendetes mértékben csökkent a Windows 7 felhasználóinak száma. Ugyanakkor az operációs rendszer még mindig több mint 46 százalékon áll, vagyis továbbra is ez a legnépszerűbb redmondi OS a felhasználók között.
Több kibúvó is akad
Amint tavaly megírtuk, volt egy kiskapu azok számára, akik korábban már kipróbálták a Windows 10-et, azaz frissítettek, de úgy döntöttek, hogy maradnak a jól megszokott korábbi operációs rendszerüknél, vagyis visszaálltak (rollback) rá. Ha megfelelően regisztrálták a legújabb redmondi OS-t, akkor ennek – és egy Windows 10 telepítő – birtokában gyakorlatilag bármikor újra neki lehet futni a frissítésnek. Utóbbi talán a Microsoft weboldaláról beszerezhető médiakészítő eszközzel állítható elő a legkönnyebben: ennek alkalmazásával DVD-re vagy USB-s pendrive-ra menthető a telepítő.
Amennyiben tehát a Windows 10 aktivációja rendben megtörtént – az Update & Security képernyőn a következő szöveg látható: "Windows 10 on this device is activated with a digital entitlement" –, és a visszaállás is rendben lezajlott, nyitva áll a lehetőség arra, hogy a felhasználó bármikor újra nekifusson a legújabb redmondi operációs rendszer telepítésének. A korábban már említett médiakészítő eszköz használatával ismét elindítható a frissítés.
Aki ezt a lehetőséget elszalasztotta, de azóta megbánta, hogy nem frissített, annak most még mindig rendelkezésére áll egy kiskapu. Ezt azonban év végén, egészen pontosan december 31-én bezárja a Microsoft; így, ha sietni nem is kell, de megfontolni érdemes a következő szűk két hónapban az átállás utolsó esélyének megragadását.
Év végéig még ingyenes
Régóta fordít figyelmet a Microsoft a látásukban, hallásukban korlátozott felhasználók támogatására; számos olyan szolgáltatást nyújt nekik az operációs rendszerbe beépítetten, mellyel megkönnyíti digitális életüket. Ennek részeként érhető el az úgynevezett Assistive Technology, melyen keresztül továbbra is opció a Windows 10-re való ingyenes frissítés. A segítő technológiák tekintetében egyébként amúgy is hozott némi előrelépést az őszi Creators Update, tehát azoknak a Windows 8 felhasználóknak, akik kipróbálnák, érdemes lehet belevágni a frissítésbe. Ezt ugyanis a jövő év elejétől már csak 99 dollár kifizetése ellenében tehetik meg.
Felmerül ugyanakkor a kérdés, hogy az újabb és újabb funkciók operációs rendszerbe integrálásával nem kényszeríti-e piaci vetélytársait hátrányba a Microsoft. Nem ez lenne az első eset, amikor ilyesmivel vádolnák Redmondot azért, mert külső fejlesztők termékeit lehetetleníti el. Idén például a Kaspersky jelentette be, hogy antitröszt eljárást kezdeményez a szoftvergigász ellen, amiért annak Windows Defender antivírus megoldása kikapcsolja a harmadik féltől származó AV-megoldásokat. Ezt a vitát végül a felek elsimították egymás között, de a kiterjesztett/virtuális valóság feltörésével bizonyára lesz más olyan gyártó, aki sérelmezi majd a Microsoft bevett gyakorlatát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak