Hónapról hónapra kiadja jelentését a Netmarketshare, melynek révén össze lehet hasonlítani az adott időszak alatt bekövetkezett operációsrendszer-piaci változásokat. Az október ezúttal a Microsoftnak kedvezett, riválisai visszaesést voltak kénytelen elkönyvelni. De maradéktalanul Redmond sem örülhet.
Mielőtt azonban rátérnénk az októberi számokra, érdemes megjegyezni, hogy a szeptember több tekintetben is az uralkodó trendekkel szembe ment. Ez lehet a Netmarketshare mérési hibája is, de persze az sem kizárt, hogy az iskolakezdési időszak kavarta fel az állóvizet. Mindenesetre az októberi értékeket az egy és a két hónappal korábbiakkal is összehasonlítjuk, hogy kontextusba helyezhessük a változásokat.
Nő, de közel sem lenyűgöző a Windows 10 eredménye
A középső őszi hónapban folytatódott az augusztusi trend. A Linux teret vesztett, így jelenleg hajszálnyival 3 százalékos piaci részesedés alatt áll (1,85 százalékos esés a szeptemberi és 0,39 százalékos csökkenés az augusztusi adatokhoz képest). Kevésbé érintette meg a Mac OS-t az elmúlt két hónap; jelenleg 6,25 százalékot tudhat magáénak Steve Jobs operációs rendszere. Az előző hasonló időszakhoz képest 8 ezrelékes visszaesésről van szó, de az augusztusi eredményekhez képest még mindig 0,29 százalékos növekményről beszélhetünk.
Jobb helyzetben van a Microsoft, ugyanis legfrissebb platformja, a Windows 10 jelentősen erőre kapott és pár tizedpontra megközelítette a 30 százalékos piaci részesedést. Ez 6,1 ezrelékes erősödés szeptember óta és 1,63 százalékos növekedés a nyár végétől számítva. Ezzel párhuzamosan örvendetes mértékben csökkent a Windows 7 felhasználóinak száma. A múlt hónaphoz képest ugyan elhanyagolható - 4 ezrelékes - növekedést mért a Netmarketshare, de augusztushoz képest már impozánsabb, 2,28 százalékos a veszteség.
Ugyanakkor az operációs rendszer még mindig 46,63 százalékon áll, vagyis továbbra is ez a legnépszerűbb redmondi OS a felhasználók között. Ez nem túl jó hír a Microsoftnak, mivel a vállalat már két éve küszködik azzal, hogy a Windows 7 rajongókat legújabb operációs rendszere felé terelje. Hasonlót szeretne elérni a Windows 8 kapcsán is Redmond, szerencsére az igencsak vegyes fogadtatásban részesült platformnak közel sem alakult ki akkora tábora, mint a W7-nek. Ez azonban stabilan tartja magát: a jelenleg 7,37 százalékos piaci részesedést 3,1 ezrelékes szeptemberi növekedés és 0,5 ezrelékes augusztus-szeptemberi összesített esés után érte el.
A fekete bárány
Úgy látszik, évtizedes távlatban sem tud szabadulni mumusától a Microsoft. Kétségtelen, a Windows XP minden idők egyik legjelentősebb operációs rendszere volt. Bill Gates anno a kétezres évek derekán ennek a platformnak a kapcsán indította útra a Trustworthy Initiative-et, amivel jóval biztonságosabbá vált a szoftver. Ezt pedig a felhasználók egyértelmű ragaszkodással hálálták meg.
Annyira, hogy még mindig 6,47 százalékon áll a platform részesedése, és ahelyett, hogy csökkenne a felhasználói tábor, az elmúlt két hónapban egyértelmű növekedést mutatott fel. Méghozzá egészen nagyot: a szeptember végi adatokhoz képest közel egy százalékot erősödött, de az augusztus végén mérthez viszonyítva is 3,7 ezrelékes a növekmény.
Nem kell nagy jóstehetség annak belátásához, hogy ez a néha még növekedésbe is átforduló lassú visszaesés azt jelenti: a platform még az új évtized elején is velünk lesz. Igaz, főleg a beágyazott rendszerekben és azokban a környezetekben, ahol „nem mernek” hozzányúlni a még működő rendszerhez. Előbb-utóbb azonban a Windows XP is ki fog pusztulni, hiszen – legálisan – nagyon rég óta nem lehet már telepíteni a minden tekintetben kiöregedett platformot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak