De végre a Windows 10 piaci részesedése is elindult felfelé.
Hirdetés
 

Hónapról hónapra kiadja jelentését a Netmarketshare, melynek révén össze lehet hasonlítani az adott időszak alatt bekövetkezett operációsrendszer-piaci változásokat. Az október ezúttal a Microsoftnak kedvezett, riválisai visszaesést voltak kénytelen elkönyvelni. De maradéktalanul Redmond sem örülhet.

Mielőtt azonban rátérnénk az októberi számokra, érdemes megjegyezni, hogy a szeptember több tekintetben is az uralkodó trendekkel szembe ment. Ez lehet a Netmarketshare mérési hibája is, de persze az sem kizárt, hogy az iskolakezdési időszak kavarta fel az állóvizet. Mindenesetre az októberi értékeket az egy és a két hónappal korábbiakkal is összehasonlítjuk, hogy kontextusba helyezhessük a változásokat.

Nő, de közel sem lenyűgöző a Windows 10 eredménye

A középső őszi hónapban folytatódott az augusztusi trend. A Linux teret vesztett, így jelenleg hajszálnyival 3 százalékos piaci részesedés alatt áll (1,85 százalékos esés a szeptemberi és 0,39 százalékos csökkenés az augusztusi adatokhoz képest). Kevésbé érintette meg a Mac OS-t az elmúlt két hónap; jelenleg 6,25 százalékot tudhat magáénak Steve Jobs operációs rendszere. Az előző hasonló időszakhoz képest 8 ezrelékes visszaesésről van szó, de az augusztusi eredményekhez képest még mindig 0,29 százalékos növekményről beszélhetünk.

Jobb helyzetben van a Microsoft, ugyanis legfrissebb platformja, a Windows 10 jelentősen erőre kapott és pár tizedpontra megközelítette a 30 százalékos piaci részesedést. Ez 6,1 ezrelékes erősödés szeptember óta és 1,63 százalékos növekedés a nyár végétől számítva. Ezzel párhuzamosan örvendetes mértékben csökkent a Windows 7 felhasználóinak száma. A múlt hónaphoz képest ugyan elhanyagolható - 4 ezrelékes - növekedést mért a Netmarketshare, de augusztushoz képest már impozánsabb, 2,28 százalékos a veszteség.

Ugyanakkor az operációs rendszer még mindig 46,63 százalékon áll, vagyis továbbra is ez a legnépszerűbb redmondi OS a felhasználók között. Ez nem túl jó hír a Microsoftnak, mivel a vállalat már két éve küszködik azzal, hogy a Windows 7 rajongókat legújabb operációs rendszere felé terelje. Hasonlót szeretne elérni a Windows 8 kapcsán is Redmond, szerencsére az igencsak vegyes fogadtatásban részesült platformnak közel sem alakult ki akkora tábora, mint a W7-nek. Ez azonban stabilan tartja magát: a jelenleg 7,37 százalékos piaci részesedést 3,1 ezrelékes szeptemberi növekedés és 0,5 ezrelékes augusztus-szeptemberi összesített esés után érte el.

A fekete bárány

Úgy látszik, évtizedes távlatban sem tud szabadulni mumusától a Microsoft. Kétségtelen, a Windows XP minden idők egyik legjelentősebb operációs rendszere volt. Bill Gates anno a kétezres évek derekán ennek a platformnak a kapcsán indította útra a Trustworthy Initiative-et, amivel jóval biztonságosabbá vált a szoftver. Ezt pedig a felhasználók egyértelmű ragaszkodással hálálták meg.

Annyira, hogy még mindig 6,47 százalékon áll a platform részesedése, és ahelyett, hogy csökkenne a felhasználói tábor, az elmúlt két hónapban egyértelmű növekedést mutatott fel. Méghozzá egészen nagyot: a szeptember végi adatokhoz képest közel egy százalékot erősödött, de az augusztus végén mérthez viszonyítva is 3,7 ezrelékes a növekmény.

Nem kell nagy jóstehetség annak belátásához, hogy ez a néha még növekedésbe is átforduló lassú visszaesés azt jelenti: a platform még az új évtized elején is velünk lesz. Igaz, főleg a beágyazott rendszerekben és azokban a környezetekben, ahol „nem mernek” hozzányúlni a még működő rendszerhez. Előbb-utóbb azonban a Windows XP is ki fog pusztulni, hiszen – legálisan – nagyon rég óta nem lehet már telepíteni a minden tekintetben kiöregedett platformot.

Piaci hírek

A spórolás miatt potyoghattak le az égből az Amazon drónjai

Egy decemberi incidens kapcsán a Bloomberg a kereskedelmi óriásra nézve kellemetlen értesülésekkel jelentkezett. A vállalat hevesen tagad.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.