Július 29-én véget ért az ingyenes, Windows 7-ről és Windows 8.1-ről való átállás lehetősége. A Microsoft – szemben minden eddigi gyakorlatával - egy évvel ezelőtt döntött úgy, hogy limitáltan ugyan, de szabadon elérhetővé teszi új operációs rendszerét a korábbi változatokkal már rendelkezőknek. Ezzel sokan éltek is, a beszámolók szerint mára mintegy 300 millió W10 található szerte a világban. Pár napja már azonban hivatalosan csak pénzért lehet upgrade-elni.
Illetve...
Maradt még egy kiskapu. Azok számára, akik korábban már kipróbálták a Windows 10-et, azaz frissítettek, de úgy döntöttek, hogy maradnak a jól megszokott korábbi operációs rendszerüknél, vagyis visszaálltak (rollback) rá. Ha megfelelően regisztrálták a legújabb redmondi OS-t, akkor ennek – és egy Windows 10 telepítő – birtokában gyakorlatilag bármikor újra neki lehet futni a frissítésnek. Utóbbi talán a Microsoft weboldaláról beszerezhető médiakészítő eszközzel állítható elő a legkönnyebben: ennek alkalmazásával DVD-re vagy USB-s pendrive-ra menthető a telepítő.
Amennyiben tehát a Windows 10 aktivációja rendben megtörtént – az Update & Security képernyőn a következő szöveg látható: "Windows 10 on this device is activated with a digital entitlement" –, és a visszaállás is rendben lezajlott, nyitva áll a lehetőség arra, hogy a felhasználó bármikor újra nekifusson a legújabb redmondi operációs rendszer telepítésének. A korábban már említett médiakészítő eszköz használatával ismét elindítható a frissítés.
A Cnet egyébként megkérdezte a szoftverfejlesztő vállalatot is az eljárásról, és a Microsoft egyik szóvivője annyit hajlandó volt megerősíteni, hogy ez a fajta Windows 10 frissítés működőképes lehet. Kétségtelen, hogy időigényes és összetettebb feladat, mint amilyen augusztus előtt volt, de cserébe a későn (újra)kapcsolók kaptak még egy esélyt. Ezzel gyakorlatilag addig használhatják jelenlegi Windows-ukat, amíg akarják, és csak akkor kell frissíteniük, amikor már minden aggályuk elhárult az átállással szemben.
Elbocsátások Redmondban
A Microsoft az idén májusban 1850 alkalmazottjától vált meg, a felhőstratégiájára való koncentrálás és az ehhez szükséges humánerőforrás-karcsúsítás jegyében. A július elsejével kezdődött 2017-es üzleti évben további közel 3 ezer dolgozóját fogja elbocsátani hasonló indokok miatt, derült ki nemrég. Utoljára 2014-ben írtunk a redmondi leépítésekről, akkor azt találgatta a piac, hogy egy körülbelül 10 százalékos létszámcsökkentés jöhet. Az akkor 127 ezres dolgozói létszám azóta 114 ezerre csökkent – közülük 63 ezer dolgozik az Egyesült Államokban –, ezt fogja tovább mérsékelni a tervezett 2850 fős elbocsátás. Tavaly ilyenkor jelentett be hasonló lépést Redmond, akkor 7 400, elsősorban a vállalat okostelefonos részlegén dolgozó ember szélnek eresztését közölték.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak