Kína egyre bizalmatlanabb a külföldi gyártóktól érkező technológiával kapcsolatban. Az IT-s cégeknek ezért igyekeznek bevetni a régi trójai trükköt.

Mióta Edward Snowden jó másfél évvel ezelőtt kirobbantotta a lehallgatási botrányt, igen kényelmetlen helyzetbe kerültek az egyesült államokbeli cégek, ha a világ második legnagyobb gazdaságával büszkélkedő távol-keleti országgal akarnak üzletelni. Kína sorra hozza a szigorításokat, tiltásokat tartalmazó új szabályokat, amelyek erősen befolyásolják az üzleti eredményeket, ezért az amerikai (és általában a külföldi) vállalkozásoknak indirekt módszerrel kell érvényesülni.

A barátunk barátja a barátunk?

A trükk meglehetősen egyszerű, kínai vállalatokkal kell szoros együttműködési megállapodásokat kötni, közös projekteket vinni. Ezzel a módszerrel nem kell a szögesdrótakadályokon átküzdeniük magát a cégeknek, hiszen belülről jövő kezdeményezésként adhatják el termékeiket, szolgáltatásaikat.

A legfrissebb ilyen ügyletet az Intel kötötte a Huawei-jel. A két vállalat együttműködése abból a szempontból egyszerű történet, hogy az elmúlt években amúgy is volt több példa a közös munkára. A mostani bejelentés tulajdonképpen csak a már élő parterkapcsolat kiszélesítését jelenti, amely elsősorban a globális távközlési szolgáltatók számára nyújtott cloud computing szolgáltatások területére fókuszál.

Változó szelek

Nagyot fordult néhány év alatt a világ. Hiszen korábban az Egyesült Államok volt az, aki a nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva megakadályozta a kínai hálózati gyártók tengerentúli piacszerzését, most Kína indítja egyre-másra a vizsgálatokat az amerikai gyártókkal szemben, akik közül többen is komoly ázsiai bevételkieséssel szembesültek az utóbbi negyedévekben.

Csak az elmúlt hetekben több új szállító került feketelistára, így mások mellett a Cisco, az Apple, a Citrix Systems és az Intel Security (korábban McAfee) egyes termékeit is kizárták az állami beszerzésekből – ez az említett cégek esetében azt jelenti, hogy pillanatnyilag nem maradt olyan eszközük vagy szolgáltatásuk, amelyet a kínai kormány megvásárolna tőlük. A pénzügyminisztérium által jóváhagyott tiltás formailag nem vonatkozik a helyi kormányzatokra vagy a saját minősítési rendszerrel működő hadseregre, a hazai gyártók és szolgáltatók támogatása azonban meghatározó trend Kínában.

Mindenki mindenkivel

Nem csoda tehát, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a külföldi beszállítók és a kínai vállalatok között kötött partnerségek. A közös fejlesztés, a termékek átmárkázása utat nyithat a hatalmas belső piacra, akár magán, akár kormányzati jellegű vásárlások tekintetében.

Az Intel mellett egy sor más amerikai vállalat is igyekszik így érvényesülni. A teljesség igénye nélkül említhető a Cisco, a Dell, a HP, vagy éppen az IBM, amely kitalálta, hogy tudna érzékeny adatok továbbítása vagy szoftverek telepítése nélkül, tulajdonképpen távmunkásként kockázatelemző szolgáltatást nyújtani a kínai ügyfeleknek.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.