A rendszeresen felbukkanó adatgyűjtési botrányok legújabb következménye, hogy Kínában amerikai IT-óriásokat zártak ki az állami beszerzésekből.

A Snowden-ügy kirobbanása óta menetrendszerűen érkeznek az adatgyűjtési botrányok. A legfrissebb hírek ezúttal arról szólnak, hogy az amerikai és a brit nemzetbiztonság állítólag SIM-kártyákhoz való titkosítási kulcsokat is megszerzett, amelyek felhasználásával technikailag és jogilag is pofonegyszerűen hallgathatná le a mobilos hang- vagy adatforgalmat. Mindezt a kártyák gyártója, Gemalto sem cáfolta, csupán saját szerepét igyekszik tisztázni az incidensben.

Az ellopott Ki-kulcsok egyébként a holland társaság szerint önmagukban nem adnak lehetőséget a forgalom elfogására, ha 3G-s vagy annál fejlettebb kapcsolatokról van szó. Más kérdés, hogy a lapértesülések szerint jó ötéves ügyről van szó, vagyis az amerikai NSA és a brit GCHQ már az utóbbi évek 3G-s fejlesztési hulláma előtt hozzáfért a bizalmas adatokhoz. Ez különösen a fejlődő régiókra igaz – Magyarországon például tíz éve annak, hogy egyáltalán végrehajtották az első 3G-s teszthívást.

Köszi, Snowden! Köszi, NSA!

A politikai jellegű botrányok fontos gazdasági következménye, hogy egyre növekszik a bizalmatlanság az amerikai technológiai cégekkel szemben. Míg korábban az Egyesült Államok volt az, aki a nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva megakadályozta a kínai hálózati gyártók tengerentúli piacszerzését, most Kína indítja egyre-másra a vizsgálatokat az amerikai gyártókkal szemben, akik közül többen is komoly ázsiai bevételkieséssel szembesültek az utóbbi negyedévekben.

A Reuters csütörtöki beszámolója szerint a kínaiak újabb szállítókat feketelistáztak, így mások mellett a Cisco, az Apple, a Citrix Systems és az Intel Security (korábban McAfee) egyes termékeit is kizárták az állami beszerzésekből – ez az említett cégek esetében azt jelenti, hogy pillanatnyilag nem maradt olyan eszközük vagy szolgáltatásuk, amelyet a kínai kormány megvásárolna tőlük. A pénzügyminisztérium által jóváhagyott tiltás formailag nem vonatkozik a helyi kormányzatokra vagy a saját minősítési rendszerrel működő hadseregre, a hazai gyártók és szolgáltatók támogatása azonban meghatározó trend Kínában.

A hírügynökség tájékoztatása alapján ezzel nagyjából harmadával rövidült az engedélyezett technológiai szállítók listája. Nem meglepő, hogy a biztonsági termékek jártak a legrosszabbul, amelyeknek több mint fele kihullott a mostani felülvizsgálat nyomán. A feketelista ezzel már közel 5 ezer terméket tartalmaz, amiből 2 ezer az elmúlt két évben, vagyis a megfigyelési botrány kirobbanása óta került fel rá – a kínai szabályozók nem is titkolják, hogy a megfelelő globális nagyvállalatokat egyszerűen az NSA nyúlványának tartják.

A híreket az érintett amerikai vállalatok egyelőre nem kommentálták érdemben, de a különböző források azon élcelődnek, hogy ezt a sorban érkező profitfigyelmeztetések kapcsán úgyis meg kell majd tenniük. Az amerikai adminisztráció egyik képviselője közben aggodalmát fejezte ki, hogy a kínai szabályozók lépései kiberbiztonsági szempontból sem hatékonyak, és a szabad kereskedelem alapelveit is felrúgják.

A cél a technológiai függetlenség

A képmutatást ezzel aztán mindkét oldalon csúcsra járatják. A kínai kiberbiztonsági szabályozás egyértelműen a hazai cégeket favorizálja, akik sorban nyerik el a tanúsítványokat és a megrendeléseket, miközben a nyugati versenytársakat érzékeny politikai alkukba kényszerítik a technológiai transzferekkel kapcsolatban. Maga a Snowden-ügy ezzel szemben olyan szerteágazónak tűnik, hogy a kínaiak összes aggályát nehéz alaptalannak nevezni.

Az olyan területeken, mint például a félvezetőipar, az adatbázis-piac vagy az IT-biztonság, a kínai vállalatok egyelőre kevésbé versenyképesek a nyugati szállítók technológiájával szemben. Így sok esetben a felsőkategóriás termékeket vagy amerikai partnertől szerzik be a megrendelők, vagy sehonnan. A helyzet a piac erőteljes állami befolyásolásával azonban lassan megváltozhat: a Reuters beszámolójában megszólaló kínai IT-biztonsági szakértő szerint nagyjából egy évtizedre lesz még szükségük, hogy a nemzetközi élvonalba kerüljenek, és ezzel függetlenítsék magukat az amerikai vagy európai gyártóktól.

Piaci hírek

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.