A sors iróniája, hogy a Samsung elkészítette az utóbbi évek legjobban sikerült mobilját, mégsem tud belőle profitálni. Azaz természetesen tud, de a gyártó a június végével záruló, második negyedévre kiadott üzleti gyorsjelentése szerint nem azzal a hatékonysággal, ahogy az várható volt.
Ez a negyedév sem jött össze
A továbbra is stabilan piacvezető vállalat a szóban forgó három hónap alatt 6,9 trillió wont, azaz 6,1 milliárd dollárt könyvelhetett el üzemi nyereségként, ami 4 százalékkal maradt el a tavalyi év hasonló időszakában mutatott teljesítménytől. A gyártó bevétel területén is gyengélkedik, mivel a 48 trillió won 8,4 százalékkal marad el a 2014-es eredményektől.
A Samsung ezekkel a számokkal jelentősen alulmúlta az elemzői várakozásokat, mivel mindkét mutató tekintetében jelentősen többet (7,2, illetve 53 trillió won) jósoltak erre a negyedévre. A koreaiak nem részletezték divíziónként az eredményeket, mégis minden jel arra mutat, hogy a mobilos üzletág az, amely lehúzza a cég eredményeit és most már 7. egymást követő negyedévben profit csökkenést okoz.
Galaxy S6 Edge: kapósabb, mint várták
Pedig az áprilisban útnak indított kettős, a Galaxy S6, valamint annak lekerekített kijelzőjű variánsa, a Galaxy S6 Edge minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, ami garantálhatta a sikert. A Samsung végre elszakadt az évek óta erőltetett, műanyag alapú dizájntól, bevetette az exkluzív panelt, és mindkét modellt egy sor különleges funkcióval szórta tele. A Wall Street Journal forrásai azonban úgy tudják, hogy a Samsung egyszerűen rosszul mérte fel a várható igényeket és elszámolta magát a gyártási kapacitás megtervezésénél.
Elszámolták magukat
A gyártó úgy gondolta, hogy minden négy eladott Galaxy S6-re fog esni egy darab hajlított kijelzős típus. Ehhez képest a kereslet sokkal kiegyenlítettebb volt, és nagyjából ugyanakkora igény jelentkezett mindkét modellre. Mindez törvényszerűen azt eredményezte, hogy az Edge-ből nem tudott eleget gyártani a Samsung, míg az alaptípusból (főleg a fehér verzióból) jelentős készlet halmozódott fel.
A Samsung azonnal módosított a gyártáson, így június végére már nem volt hiány az Edge-ből, ez azonban elegendő volt ahhoz, hogy kicsit megboruljanak a pénzügyi folyamatok. Jelenleg úgy fest tehát, hogy a második negyedév inkább egy rossz döntés következményeit mutatják, és nem arról van szó, hogy a termékek rosszul teljesítenének a piacon. Az elemzők ennek megfelelően arra számítanak, hogy a Samsung harmadik és negyedik negyedévben meg tudja fordítani a folyamatokat.
A második negyedévre vonatkozó pontos adatokra még várnunk kell, addig pedig álljanak itt a Strategy Analytics becslései. A kutatók szerint június végével a Samsung 71 és 76 millió közötti okostelefont szállított le, aminek körülbelül 20 százalékát teszik ki a Galaxy S6 modellek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak