Az Egyesült Királyság parlamentje számára készült jelentés komoly kritikát fogalmaz meg a Facebook, a YouTube és a Twitter tartalomszűrési politikájáról.

Londonban egyáltalán nem elégedettek azzal, ahogy a közösségi hálózatok igyekeznek kezelni az oldalaikon felbukkanó, terrorista szervezetekhez köthető propagandát, toborzási kísérleteket.  

Tudatosan bénáznak?

Az Egyesült Királyság törvényhozásának belügyekért felelős bizottsága szokatlanul kemény hangvétellel ostorozza a technológiai nagyvállalatokat, amiért azok a lehetőségekhez képest lényegesen kevesebb energiát fordítanak a szélsőséges nézetek visszaszorítására. A bizottsági jelentés többek között a Facebookot, a YouTube-ot és a Twittert kárhoztatja azért, hogy az Iszlám Állam ezeken a csatornákon keresztül is képes például toborzási akciókat, népszerűsítő propagandát bonyolítani. A bizottság megállapításai hírszerzési forrásokon, terrorelhárítási és biztonságpolitikai szakértők véleményén, illetve a muszlim közösség tagjaival folytatott konzultáción alapulnak. 

Bár néhány olyan esetet is megemlít a dokumentum, amikor az említett cégek akár százezres vagy éppen milliós nagyságrendben "gyomlálták ki" a felhasználói feltételekkel nem összeegyeztethető anyagokat, összességében ez a politikusok szerint csak csepp a tengerben. Álláspontjuk szerint a több milliárd dolláros bevétellel büszkélkedő nagyvállalatoknál nem elég egy-két száz fős csapatokra bízni a monitorozási teendőket, ráadásul a Twitter még csak arra sem hajlandó, hogy a hatóságokat értesítse, amennyiben szélsőséges tartalomra bukkan a hálózatán.

A parlament számára kötelező érvénnyel nem bíró, de az ottani döntéseket nagyban befolyásoló jelentés megoldásként a törvények szigorítását jelöli meg. Utóbbival kellene rászorítani a közösségi hálózatok üzemeltetőit arra, hogy zéró toleranciával és a lehető leggyorsabban lépjenek fel az inkriminált bejegyzésekkel szemben.

Ez a Brexit-döntés fényében különösen fontossá válhat a briteknél, hiszen az EU épp tavasszal állapodott meg több nagyvállalattal, köztük a most kárhoztatott cégekkel arról, hogy 24 órán belül eltávolítanak minden olyan tartalmat, amely kimeríti a gyűlöletbeszéd fogalomkörét.

A másik oldal máshogy látja

A The Wall Street Journal még a hivatalos bejelentés előtt hozzájutott a bizottsági anyaghoz, így múlt héten megkérdezte a témáról a megvádolt cégeket. Nem meglepő módon a vállalatok teljesen máshogy látják az ügyet. A Facebook képviselője szerint "gyorsan és határozottan" lépnek fel minden terrorizmussal kapcsolatos esetben. A Twitter azt közölte, hogy csak idén több mint 360 ezer, szélsőséges szervezetekhez köthető fiók működését függesztette fel.

Az amerikai lapnak nyilatkozó biztonsági szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy nem is feltétlenül a nagy közösségi hálózatok jelentik a legproblémásabb csatornát. Sokkal inkább azok az üzenetküldő alkalmazások, amelyeken a magas fokú titkosítási protokolloknak köszönhetően gyakorlatilag a lebukás legcsekélyebb esélye nélkül tartható kapcsolat a terroristák között.

Egy másik vetülete a témának, hogy a közösségi hálózatok után pontosan a végponti titkosítás miatt igyekszik ellehetetleníteni az iráni rezsim az olyan alkalmazásokat, mint a Telegram és a WhatsApp. Az állammal szemben kritikus irániak eddig itt tudtak viszonylagos biztonságban értekezni egymással. Igaz, a sebezhetetlenség mítoszát alaposan megtépázta egy friss biztonsági incidens, amely során állítólag 15 millió felhasználó adatához sikerült hozzájutni iráni hackereknek.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.