Az ázsiai országban van az egyik legszigorúbban fogva az internet. Most újabb döntés született a kontroll növelésére.

Iránban nagyon máshogy működik a világháló, mint a világ szerencsésebb felén. Az országban például blokkolva van a Facebook és a Twitter hozzáférése. Azonban a politikai vezetés nem akar itt megállni, és múlt hét végén újabb területen jelentettek be komoly szigorítást.

Ami Iránban történik, az Iránban is marad

Az internet szabályozásával foglalkozó országos testület vasárnap hirdette ki az új szabályokat. Ezek alapján a külföldi üzenetküldő szolgáltatóknak egy évük van rá, hogy az ország lakosaihoz köthető kommunikáció egészét Irán területén működő szerverekre költöztesse.

Az intézkedést a hivatalos tájékoztatás szerint a legfelsőbb vezető, Ali Hámenei iránymutatásai és aggályai alapján dolgozták ki. A szövegezés egyértelmű utalást tesz arra is, hogy ha a határidőig nem sikerül megoldani az új szabályoknak megfelelő elhelyezést, akkor bizony a kérdéses szolgáltatások a Facebook és a Twitter sorsára jutnak.

A titkos táviratok vége?

Mivel az irániak internetes kommunikációja korlátozott, így a (még) működő csevegőalkalmazásoknak különösen fontos szerep jut. A WhatsApp mellett kimondottan népszerű az orosz Facebookként emlegetett VKontakte alapítója és testvére által indított Telegram. Mindkét alkalmazás képes az üzeneteket végponti titkosítással küldeni: a Telegram esetében már az indulásnál ez volt az egyik legfontosabb, bár opcionálisan választható elem, míg a WhatsApp fokozatosan vonult védelembe.

A becslések szerint 20 milliós iráni felhasználói bázissal, azaz az ország lakosságának negyedével rendelkező Telegram szinte biztosan nem fog eleget tenni a kormányzati követelésnek. Tavaly ősszel egy iráni újságírói pletykára reagálva például határozottan tagadták, hogy bármilyen információt tárolnának az ország területén. Sőt akkor azt is megerősítették, hogy egyáltalán nem fognak ott szervereket telepíteni. Nem sokkal később, novemberben pedig az iráni hatóságok több mint húsz csoport adminisztátorait vették őrizetbe, mert a Telegram nyilvános csatornáin "erkölcstelen tartalmakat" osztottak meg.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.