Az országban elsőként kért és kapott kísérleti rádióengedélyt a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságtól (NMHH) a Telenor a 800 MHz-es frekvenciasáv használatára, amit már Budapesten és több vidéki bázisállomáson tesztel. A tatai bázisállomást újságíróknak is bemutatta a szolgáltató.
Stabilabb a netkapcsolat
Az új generációs technológia az internettel jelenleg még gyengébben ellátott térségekben is jóval nagyobb és stabilabb sávszélességet nyújt majd. A Telenor az említett spektrumsáv közeljövőre ígért kormányzati meghirdetése előtt akarja műszakilag részletesebben megvizsgálni a technológiát.
A tesztelés és a frekvenciaértékesítés együttes eredményessége esetén a 3,5 millió előfizetővel rendelkező szolgáltató szándéka szerint a jövő év végére az ország lakosságának több mint a fele számára válik elérhetővé a mobiltechnológiákban kereskedelmi szinten ma elérhető leggyorsabb internet.
800 MHz-en olcsóbb a fejlesztés
A cég a másik két szolgáltatóval együtt a közelmúltban újíthatta meg frekvenciaszerződéseit, ennek alapján 2022-ig egy 9,8 MHz-es duplex blokkot használhat a 900 MHz-es, valamint egy 30 MHz-es duplex blokkot az 1800 MHz-es frekvenciasávban. Erre alapozva tette elérhetővé október elejétől a 150 Mbps sebességű 4G szolgáltatást, ami a szolgáltató ígérete szerint az év végére a lakosság mintegy negyede számára lesz elérhető. A Telenor a következő időszakban több mint 10 milliárd forintot fordít a vidéki lefedettség és a városokban nyújtott mobilinternet-sebesség növelésére. Ennek keretében megháromszorozza a 4G bázisállomások számát és újabb 3G állomásokat is üzembe állít.
A 800 MHz-es spektrum ugyanakkor azért is fontos a szolgáltatóknak, mert a jobb lefedettség mellett, kisebb költséggel lehet fejleszteni ezen a frenvencián a hálózatukat: minél alacsonyabb a frekvencia, annál kevesebb bázisállomásra van szükség ugyanolyan lefedettséghez. Mint ismert, a 800 MHz a földfelszíni televíziós sugárzás digitálisra váltása következtében szabadult fel, és annak értékesítését Magyarország európai uniós kötelezettségének eleget téve az NMHH várhatóan még az év végéig folyamán elindítja. Az eddigi információk szerint az új frekvenciasávokat várhatóan a már piacon lévő szolgáltatóknak értékesíti a távközlési hatóság.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak