Ma hozta nyilvánosságra harmadik negyedéves pénzügyi eredményeit a Telenor Magyarország. Főbb mutatói közül az árbevétel mintegy 2 milliárd forinttal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezt a jelentés főleg az összekapcsolási és roaming díjak csökkentésével magyarázza, de szerepe van benne az előfizetési és forgalmi árbevétel enyhe mérséklődésének is.
Több előfizető, javuló eredménymutatók
Az adózás előtti eredménymutatók mindegyike, tehát az EBITDA és az EBIT is nőtt. Az előbbi egyszeri tételek nélküli nominális értéke közel egymilliárd forintot javult a költségmegtakarításoknak, illetve a távközlési adóterhek változásának köszönhetően.
A tőkeberuházások (CAPEX) összege – a frekvenciaengedélyek díjait nem számítva – viszont 700 millió forinttal elmaradt az egy évvel korábbitól, ami nagy összegű CRM-fejlesztési költségeket tartalmazott.
A Telenor pénzügyi eredményei, 2013 3. negyedév
(Forrás: Telenor Magyarország)
Az előfizetők száma mintegy 32 ezerrel gyarapodott, így a negyedév végén elérte a 3 millió 487 ezret. Az aktív SIM-kártyák száma alapján számított piaci részesedés is javult, 31,41 százalék volt, szemben a második negyedévi 31,33 százalékkal. A mobilinternet piacon is nőtt a cég részesedése, ami szeptember végén 31,34 százalék volt. Az egy előfizetőre jutó átlagos havi árbevétel (ARPU) összege viszont 200 forinttal alacsonyabb, mint 2012 harmadik negyedévében, amit főként az összekapcsolási díjak csökkentésének negatív hatásával magyaráz a jelentés.
Megháromszorozza a 4G lefedettséget
A következő időszak tervei között mindenekelőtt a hálózatfejlesztés gyorsítása és újfajta szolgáltatások bevezetése szerepel, amihez jó alapot ad a frekvenciaengedélyek közelmúltbeli meghosszabbítása, illetve a beígért új spektrumpályázat. A Telenor Magyarország 27 milliárd forintot költött a frekvenciaengedélyek meghosszabbítására.
A vállalat 2022-ig egy 9,8 MHz-es duplex blokkot használhat a 900 MHz-es és egy 30 MHz-es duplex blokkot az 1800 MHz-es frekvenciasávban. Erre alapozva a Telenor október 10-én elérhetővé tette a 150 Mbps sebességű 4G szolgáltatást. A cég a következő időszakban több mint 10 milliárd forintot fordít a vidéki lefedettség és a városokban nyújtott mobilinternet-sebesség növelésére. Ennek keretében megháromszorozza a 4G bázisállomások számát és újabb 3G állomásokat is üzembe állít.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak