Tegnap hivatalosan is bemutatkozott a sajtó képviselőinek az NMHH augusztusban kinevezett elnöke, aki ma már egy valóban stratégiai jelentőségű megállapodást is aláírt a mobilszolgáltatókkal.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) alapító elnöke által felépített struktúra és értékek mentén kívánja munkáját végezni a hatóság új elnöke. Karas Monika. Az augusztus 19-i hatállyal kilenc évre kinevezett új vezető erről csütörtöki, bemutatkozó sajtótájékoztatóján beszélt.



Karas Monika a tegnapi sajtótájékoztatón
(MTI Fotó: Máthé Zoltán)

Fókuszban a frekvenciák  A frissen kinevezett vezető fontosnak nevezte annak biztosítását, hogy a magyar médiapiac és a hírközlési ágazat a leghatékonyabban szolgálja a közösség érdekeit. Karas Monika kiemelte, hogy napokon belül aláírja azokat a rendeleteket, amelyek elősegítik a mobilfrekvenciák hatékony hasznosítását.

A sajtótájékoztatón az nem derült ki, lesz-e folytatása a negyedik szolgáltató megjelenését célzó törekvésnek, bár az új elnök kijelentette, hogy a távközlési tarifák csökkentésének ügye nem attól függ, hány szereplő van a piacon. Mint ismeretes, az NMHH tavaly januári döntése értelmében az MPVI Zrt. állami konzorcium építhette volna ki a negyedik mobiltelefon-hálózatot, ám a döntést a konkurensek megtámadták. A Fővárosi Törvényszék egy évvel ezelőtti ítéletével megsemmisítette az NMHH döntését, amit később a Kúria is megerősített.

Partnerség és jog  Karas Monika fontosnak nevezte a partnerségi kapcsolatok bővítését az európai uniós társhatóságokkal, a szakmai szervezetekkel, valamint mindazokkal, akik együttműködnek az NMHH-val a digitális gazdaság fejlesztésében.Újságírói kérdésre azt is elmondta: jogalkalmazóként megfelelőnek tartja a médiatörvényt, annak módosítása pedig nem a hatóság, hanem a jogalkotók feladata. Hozzáfűzte, hogy azon szilárd alapok mentén fogja munkáját végezni a jogállami keretek között, amelyeken Szalai Annamária alapító elnök elindult.

Az első 100 milliárdos üzlet Tegnap bemutatkozott, ma pedig már egy, a hazai mobilszolgáltatók helyzetére nagy hatással bíró, valóban stratégiai megállapodást is aláírt az új elnök. A szerződés minden olyan problémát tisztázni igyekszik, amely az elmúlt időszakban komoly fejtörést okozott a szolgáltatóknak.

Az állam 100 milliárd forintért egységesen 2022-ig hosszabbította meg a szolgáltatók által jelenleg birtokolt frekvenciáknak a használati jogát. Mint azt Mátrai Gábor, az NMHH hírközlésért felelős alelnöke, a megállapodást bejelentő sajtótájékoztatón elmondta, a korábbi hatósági szerződések alapján a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone frekvenciahasználati jogosultsága az 1800 MHz-es frekvenciasávban 2014. október 7-ig állt volna fenn, míg a 900 MHz-es sávot a Vodafone 2014. október 8-ig, a Telenor és a Magyar Telekom pedig 2016. május 4-ig használhatta volna.

Ezeket a határidőket most a meghosszabbítással egy időben egységesítették is. A három magyarországi mobilszolgáltató a 900 MHz-et 2022. április 7-ig, az 1800 MHz-es tartományt október 8-ig jogosult használni.

Áldozat ugyanakkor a szolgáltatók részéről, hogy bár megkapják a végül kudarcba fulladt 2011-12-es aukción elnyert frekvenciát, azt nem az eredeti határidőig, azaz 2027-ig használhatják, hanem szintén csak 2022-ig.

Mindenki engedett – mindenki nyert Mátrai szerint a megállapodással mindenki nyert, hiszen a frekvenciahasználati jogok meghosszabbítása és a lejárati időpontok harmonizálása minden korábbinál kiszámíthatóbb és átláthatóbb kereteket biztosít a hazai mobilpiac fejlődéséhez. A hatóság azt is reméli, hogy ezzel újabb lendületet kaphat a mobil szélessávú fejlesztések.

A megállapodás értelemszerűen rendezte a Vodafone egyenlő elbánás ügyében indított keresetét is, amelytől így a szolgáltató elállt. Mivel a Vodafone, amely a versenytársainál évekkel később lépett a piacra, hátrányosabban érintette volna az állam eredetileg kiötölt frekvenciagazdálkodási terve, mely szerint egyik szolgáltatónak sem hosszabbították volna meg automatikusan a frekvenciahasználati jogosultságát. Erre korábban a Telekomnak és a Telenornak viszont volt lehetősége.

Nem mondtak le a 4. szolgáltatóról Mátrai állította: még az idén aukcióra bocsátják a 800 MHz-es, a digitális átállás következtében felszabaduló úgynevezett hozadék, valamint az állam birtokában lévő egyéb frekvenciákat is. Mátrai szintén újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a kormány nem mondott le arról a lehetőségről, hogy egy 4. mobilszolgáltató is megjelenjen a piacon. Olyan frekvenciákat is értékesíteni kívánnak, amellyel egy esetlegesen új piaci szereplő is fel tudja venni a versenyt a jelenleg piacon lévő három szolgáltatóval.

Reagáltak a szolgáltatók az NMHH spektrumpolitikai elképzelésére
Az állam gyökeresen átalakítja frekvenciagazdálkodását
A Kúria döntött: érvénytelen volt a frekvencia-árverés

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.