Tegnap hivatalosan is bemutatkozott a sajtó képviselőinek az NMHH augusztusban kinevezett elnöke, aki ma már egy valóban stratégiai jelentőségű megállapodást is aláírt a mobilszolgáltatókkal.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) alapító elnöke által felépített struktúra és értékek mentén kívánja munkáját végezni a hatóság új elnöke.
Karas Monika. Az augusztus 19-i hatállyal kilenc évre kinevezett új vezető erről csütörtöki, bemutatkozó sajtótájékoztatóján beszélt.
Karas Monika a tegnapi sajtótájékoztatón
(MTI Fotó: Máthé Zoltán)
Fókuszban a frekvenciák ■ A frissen kinevezett vezető fontosnak nevezte annak biztosítását, hogy a magyar médiapiac és a hírközlési ágazat a leghatékonyabban szolgálja a közösség érdekeit. Karas Monika kiemelte, hogy napokon belül aláírja azokat a rendeleteket, amelyek elősegítik a mobilfrekvenciák hatékony hasznosítását.
A sajtótájékoztatón az nem derült ki, lesz-e folytatása a negyedik szolgáltató megjelenését célzó törekvésnek, bár az új elnök kijelentette, hogy a távközlési tarifák csökkentésének ügye nem attól függ, hány szereplő van a piacon. Mint ismeretes, az NMHH tavaly januári döntése értelmében
az MPVI Zrt. állami konzorcium építhette volna ki a negyedik mobiltelefon-hálózatot, ám a döntést a konkurensek megtámadták. A Fővárosi Törvényszék egy évvel ezelőtti ítéletével
megsemmisítette az NMHH döntését, amit később a
Kúria is megerősített.
Partnerség és jog ■ Karas Monika fontosnak nevezte a partnerségi kapcsolatok bővítését az európai uniós társhatóságokkal, a szakmai szervezetekkel, valamint mindazokkal, akik együttműködnek az NMHH-val a digitális gazdaság fejlesztésében.Újságírói kérdésre azt is elmondta: jogalkalmazóként megfelelőnek tartja a médiatörvényt, annak módosítása pedig nem a hatóság, hanem a jogalkotók feladata. Hozzáfűzte, hogy azon szilárd alapok mentén fogja munkáját végezni a jogállami keretek között, amelyeken Szalai Annamária alapító elnök elindult.
Az első 100 milliárdos üzlet ■ Tegnap bemutatkozott, ma pedig már egy, a hazai mobilszolgáltatók helyzetére nagy hatással bíró, valóban stratégiai megállapodást is aláírt az új elnök. A szerződés minden olyan problémát tisztázni igyekszik, amely az elmúlt időszakban komoly fejtörést okozott a szolgáltatóknak.
Az állam 100 milliárd forintért egységesen 2022-ig hosszabbította meg a szolgáltatók által jelenleg birtokolt frekvenciáknak a használati jogát. Mint azt
Mátrai Gábor, az NMHH hírközlésért felelős alelnöke, a megállapodást bejelentő sajtótájékoztatón elmondta, a korábbi hatósági szerződések alapján a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone frekvenciahasználati jogosultsága az 1800 MHz-es frekvenciasávban 2014. október 7-ig állt volna fenn, míg a 900 MHz-es sávot a Vodafone 2014. október 8-ig, a Telenor és a Magyar Telekom pedig 2016. május 4-ig használhatta volna.
Ezeket a határidőket most a meghosszabbítással egy időben egységesítették is. A három magyarországi mobilszolgáltató a 900 MHz-et 2022. április 7-ig, az 1800 MHz-es tartományt október 8-ig jogosult használni.
Áldozat ugyanakkor a szolgáltatók részéről, hogy bár megkapják a végül
kudarcba fulladt 2011-12-es aukción elnyert frekvenciát, azt nem az eredeti határidőig, azaz 2027-ig használhatják, hanem szintén csak 2022-ig.
Mindenki engedett – mindenki nyert ■ Mátrai szerint a megállapodással mindenki nyert, hiszen a frekvenciahasználati jogok meghosszabbítása és a lejárati időpontok harmonizálása minden korábbinál kiszámíthatóbb és átláthatóbb kereteket biztosít a hazai mobilpiac fejlődéséhez. A hatóság azt is reméli, hogy ezzel újabb lendületet kaphat a mobil szélessávú fejlesztések.
A megállapodás értelemszerűen rendezte a
Vodafone egyenlő elbánás ügyében indított keresetét is, amelytől így a szolgáltató elállt. Mivel a Vodafone, amely a versenytársainál évekkel később lépett a piacra, hátrányosabban érintette volna az
állam eredetileg kiötölt frekvenciagazdálkodási terve, mely szerint egyik szolgáltatónak sem hosszabbították volna meg automatikusan a frekvenciahasználati jogosultságát. Erre korábban a Telekomnak és a Telenornak viszont volt lehetősége.
Nem mondtak le a 4. szolgáltatóról ■ Mátrai állította: még az idén aukcióra bocsátják a 800 MHz-es, a digitális átállás következtében felszabaduló úgynevezett hozadék, valamint az állam birtokában lévő egyéb frekvenciákat is. Mátrai szintén újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a kormány nem mondott le arról a lehetőségről, hogy egy 4. mobilszolgáltató is megjelenjen a piacon. Olyan frekvenciákat is értékesíteni kívánnak, amellyel egy esetlegesen új piaci szereplő is fel tudja venni a versenyt a jelenleg piacon lévő három szolgáltatóval.