Bár az egész Uniónak hátrányos, hogy sok tagállam nem nyitja meg elég gyorsan a 800 MHz-es mobil széles sávú frekvenciasávot, az Európai Bizottság több tagállamnak is halasztást adott.
Az Európai Unió tagállamainak fele kérte a 800 MHz-es frekvenciasáv felszabadításának elhalasztását. Eredetileg 2013. január 1-jei határidőre kellett volna biztosítani ezt a frekvenciasávot a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatások számára. Most a tagállamok különleges okokra hivatkozva kértek halasztást. Az EB-hez 14 kérelem érkezett, amiből ma 9-et jóváhagyott a testület – köztük Magyarországét is, A halasztás ez év végéig érvényes.

A EB közleménye idézte Neelie Kroest, a brüsszeli testület digitális ügyekben illetékes alelnökét, aki szerint "ez az utolsó ilyen engedmény, amelyet gyakorlati megfontolások indokolnak. A frekvenciaspektrum megnyitása terén elszenvedett mindennemű késedelem az európai gazdaság kárára válik, és joggal váltja ki a lakosság elégedetlenségét. Ezért a frekvenciaspektrumra vonatkozó szabályok reformja központi elemét fogja képezni az egységes távközlési piac kiépítésére irányuló javaslatnak, melyet a Bizottság szeptemberben fog előterjeszteni".

A tagállamok többsége komótos Eddig csak tizenegy tagállam tette az EU frekvenciasáv-harmonizálásáról határozatának megfelelően ténylegesen elérhetővé a 800 MHz-es frekvenciasáv használatát a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatásokhoz. De miért sürgeti a használatba adást az EB?

A 800 MHz-es frekvenciasáv az ún. "digitális hozadék". Ez azt jelenti, hogy az analógról a digitális műsorszórási technológiára való átállás révén felszabaduló frekvenciaspektrum részét képezi. Ez a sáv különösen alkalmas arra, hogy igénybe vegyék a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatások céljaira, hiszen az egyes országok egész területén, a félreeső, vidéki térségekben is elérhető.

Az, hogy EU-szerte egységesen rendelkezésre áll a 880 MHz-es frekvenciasáv, lehetőséget ad többek között egy sor harmonizációs lépés megtételére. Ilyen többek között a sávkiosztások harmonizált időzítése vagy a spektrumhasználati jogok egységes időtartamának kialakítása. Az EB egyébként ősszel újra napirendjére veszi a spektrumgazdálkodás és a vezeték nélküli szolgáltatások részére történő sávkiosztás összehangolásával kapcsolatos kérdéseket.

Magyarországon a tervek szerint idén október végéig áll az ország teljes területén át a digitális műsorszórásra, így akkortól lesz használható a 800 MHz-es tartomány is. Ugyanakkor, ahogy a többi átmeneti mentességet kapott országnak is, biztosítani kell, a 800 MHz-es sáv ideiglenes jellegű, például műsorszórási célú, igénybe vétele ne gátolja azt, hogy egy vele szomszédos tagországokban kiépülhessenek a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatások ugyanebben a sávban.

Digitális átállás: kivárunk a végső „villanyoltásig”
Mi legyen a mobil frekvenciákkal? – nyilvános fórumot tervez
a hatóság


Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.