Az iTunes következik?

Az Apple-t a csúcs felé elindító iPod Classic 13 évet élt meg a cég terméktörténetében; a 2001-2014 közötti időszak egy szórakoztatóelektronikai terméknél tisztességes kornak számít. A hagyományos, kör alakú vezérlőszervvel ellátott hordozható médialejátszó aztán nyugalomba vonult, és csak a bizonyos szempontokból speciális változatok maradtak a piacon.

Irány az IT-történelemkönyv

Ezek közül szűnik meg most az iPod Nano és a Shuffle további forgalmazása. A hordozhatóságot maximalizáló készülékeket edzéshez – futáshoz, biciklizéshez – használták, parányi méretük és tömegük szinte semmilyen zavaró körülménnyel nem hátráltatta a zenét ösztönzőerőként alkalmazókat. Az okostelefonok széleskörű elterjedése, funkcionalitásának kibővülése azonban elhozta a véget: az emberek zöme már nem akar külön céleszközöket különböző feladatokra, egyre inkább csak a telefonokkal érjük el digitális életünket.

Egyetlen modell maradt csupán hátra: az iPod Touch. Ez azonban tulajdonképpen egy iPod külsőre fazonírozott, SIM-kártya nélküli, csak Wi-Fi képes okostelefonnak is felfogható. Jól jelzi az irányt tehát, amerre a mobil médialejátszók jövője tart az Apple-nél.

Azoknak, akik pedig túlságosan nagyméretűnek tartják például futáshoz az új iPhone-okat (nem is alaptalanul), a vállalat okosórája áll rendelkezésre. Hamarosan érkezik az Apple Watch 3, a készülék harmadik generációjában pedig még több tér jut a zenének. A csuklón viselt médialejátszó egyébként az egyik olyan hasznos alkalmazása az okosórának, ami a számos egyéb, beleerőltetett funkció – például levelezés, webböngészés – értelmetlensége mellett valódi hozzáadott értéket jelent a felhasználók számára.

Túlzsúfolt zenekezelő

A nagy kérdés azonban az, hogy mi lesz az iTunes-zal. A felhasználók jelentős része nem szereti a komoly kötöttségeket jelentő appot, pedig 2001-es indulásakor még nem volt annyira negatív a megítélése. A zenei gyűjteményeket kezelő szoftver ugyan a Winamp és társai miatt a kezdeti időszakban közel sem volt olyan siker, mint amit az Apple várt tőle, de a CD-írási képességeivel különösebb gond nélkül kiszolgálta az akkori felhasználói igényeket. Kicsit később az iPod kezelését is átvette az app, lejátszási listákat, dalok újraszervezését illetve a hordozható lejátszó és az Mac-ek közötti adatátvitelt bonyolította le USB vezetéken keresztül.

Az App Store 2008-as megjelenésével azonban az iPhone megnyílt az olyan külső fejlesztések előtt, mint a Pandora, a Rhapsody vagy a Spotify. Közel egy évtizeddel később, 2015-ben pedig a Steve Jobs alapította vállalat is elindította az Apple Music szolgáltatását. A Google Play Music, az Amazon Music és hasonló felhőszolgáltatások révén az internetezők átszoktak gyűjteményeik cloudban való tartására.

Még backupra is képes

Eközben viszont az iTunes-t telepakolták számos, a felhasználók többségének felesleges lehetőséggel (így lett belőle angolul bloatware). A zenék és a filmek kezelése mellett tévés műsorok, podcastek, könyvek és hangoskönyvek, csengőhangok, oktatási anyagok (iTunes U), alkalmazások, online rádiók stb. kezelésére is képessé tették. Ez azonban szépen kiölte belőle az Apple-termékek közismerten egyszerű kezelhetőségét: az iTunes zsúfolttá vált.

Változó idők

A lehetőségek különválasztása mellett a márkanév megszüntetését is érdemes lenne megfontolnia az Apple-nek. A digitális zeneipart forradalmasító iTunes mára megkopott nimbuszáért úgy különösen nem kár, hogy a már említett Apple Music gyakorlatilag teljesen lefedi a megváltozott zenefogyasztói igényeket.

Döntsön bárhogy is a cég, az iPod napjai meg vannak számlálva. A legtöbb modell kivezetésével a különálló médialejátszó kora leáldozóban van, ez pedig jó apropót jelentene a teljes zenei stratégia átgondolására.

Konzumer tech

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.