2001 januárjában az Apple vezetője egy olyan szoftvert mutatott be, amely sokak szerint teljesen esélytelenül indult az akkori vetélytársak ellen. Ehhez képest jól kinőtte magát...
A San Franciscó-i MacWorld Expo keretében Steve Jobs a szokásos nagy szavakkal jelentette be az iTunes első verzióját: a digitális zenék forradalmának nevezte a szoftvert, pedig erre akkoriban az égvilágon semmi sem jogosította fel. Tíz évvel később persze már jól látható, hogy minden esélytelenség ellenére igaza lett.
Csúnyácska és óvatos tudású: ilyen volt az első iTunes
Ki hitte volna? ■Nézzük, mit tudott 2001-ben az iTunes: képes volt a zenei CD-kről digitalizálni és tömöríteni a dalokat, valamint személyre szabott lejátszási listákat készíteni - tehát pontosan olyan dolgokat, amiket már több tucatnyi egyéb program is meg tudott oldani. Nézett is az istenadta nép, hogy mi ebben a forradalom... Pár év múlva kiderült.
2001 októberében megjelent az első iPod zenelejátszó, amelynek "hivatalos" kezelőszoftvere az iTunes lett. A megoldást még akkor sem fogadta kitörő lelkesedés: más zenelejátszók hagyományos pendrive-ként történő használata helyett az iPodokon csak a nehézkes és nem túl felhasználóbarát Apple szoftverrel lehetett zenéket másolni a lejátszókra. Bár itt már lehetett sejteni, hogy a divatos kütyük miatt életben marad az iTunes is, még mindig nem lehetett látni, miben is áll a szoftver varázsa.
Az első iTunes bemutatója 2001-ben (1. rész)
Az első iTunes bemutatója 2001-ben (2. rész)
Nyílik a Zenebolt ■2003-ban aztán az Apple megtalálta az iTunes igazi különlegességét: megnyílt az iTunes Music Store, benne 200 ezer dallal, amelyeket egyenként 99 centért lehetett jogtisztán megvásárolni. Csakúgy, mint a nemrég megnyitott Mac App Store, a zenebolt is egymillió letöltést regisztrált működésének első hetében, és 2003 végéig összesen 25 millió dalt értékesített.
2005-re már 500 millió éves letöltésnél járt a szolgáltatás, és ez volt az az év, amikor a zenék mellé tévésorozatok epizódjai és videoklipek is bekerültek a kínálatba. A következő év februárjában jött el az egymilliárdodik letöltés dátuma, szeptemberben pedig az első mozifilmek is bekerültek a katalógusba.
Központi mindenes ■2007-ben jelent meg az első iPhone, melynek számítógépes csatlakozását szintén az iTunes-ra bízták. A médialejátszóként is sikeressé váló okostelefon még magasabb csúcsokra repítette a szoftvert, amit 2008-ban az alkalmazások értékesítésére szolgáló App Store integrációja is megerősített.
Tavaly az iPad is csatlakozott az iTunes-barát termékek sorához, így a szoftver immár egyszerre médialejátszó, több külső eszköz csatolófelülete, valamint zene-, film- és alkalmazásbolt. 2010-re esett a tízmilliárdodik dalletöltés is, és Jobs tavaly jelentette be, hogy a legújabb változatba már közösségi funkciók is kerülnek, hogy a fiatalokat még inkább az iTunes elé szegezzék.
Ma a digitális (és jogtiszta) letöltési piac kétharmada az iTunes-é, és lehet szeretni vagy épp elhatárolódni tőle (folyamatosan jelennek meg például az iPodok kezelésére írt, iTunes-t megkerülő programok), az iTunes akkor is megtalálta saját hangját és piacát. Minden bizonnyal még jó ideig az életünk része lesz.
Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.