2001 januárjában az Apple vezetője egy olyan szoftvert mutatott be, amely sokak szerint teljesen esélytelenül indult az akkori vetélytársak ellen. Ehhez képest jól kinőtte magát...
A San Franciscó-i MacWorld Expo keretében Steve Jobs a szokásos nagy szavakkal jelentette be az iTunes első verzióját: a digitális zenék forradalmának nevezte a szoftvert, pedig erre akkoriban az égvilágon semmi sem jogosította fel. Tíz évvel később persze már jól látható, hogy minden esélytelenség ellenére igaza lett.



Csúnyácska és óvatos tudású: ilyen volt az első iTunes


Ki hitte volna?
Nézzük, mit tudott 2001-ben az iTunes: képes volt a zenei CD-kről digitalizálni és tömöríteni a dalokat, valamint személyre szabott lejátszási listákat készíteni - tehát pontosan olyan dolgokat, amiket már több tucatnyi egyéb program is meg tudott oldani. Nézett is az istenadta nép, hogy mi ebben a forradalom... Pár év múlva kiderült.

2001 októberében megjelent az első iPod zenelejátszó, amelynek "hivatalos" kezelőszoftvere az iTunes lett. A megoldást még akkor sem fogadta kitörő lelkesedés: más zenelejátszók hagyományos pendrive-ként történő használata helyett az iPodokon csak a nehézkes és nem túl felhasználóbarát Apple szoftverrel lehetett zenéket másolni a lejátszókra. Bár itt már lehetett sejteni, hogy a divatos kütyük miatt életben marad az iTunes is, még mindig nem lehetett látni, miben is áll a szoftver varázsa.



Az első iTunes bemutatója 2001-ben (1. rész)



Az első iTunes bemutatója 2001-ben (2. rész)


Nyílik a Zenebolt
2003-ban aztán az Apple megtalálta az iTunes igazi különlegességét: megnyílt az iTunes Music Store, benne 200 ezer dallal, amelyeket egyenként 99 centért lehetett jogtisztán megvásárolni. Csakúgy, mint a nemrég megnyitott Mac App Store, a zenebolt is egymillió letöltést regisztrált működésének első hetében, és 2003 végéig összesen 25 millió dalt értékesített.

2005-re már 500 millió éves letöltésnél járt a szolgáltatás, és ez volt az az év, amikor a zenék mellé tévésorozatok epizódjai és videoklipek is bekerültek a kínálatba. A következő év februárjában jött el az egymilliárdodik letöltés dátuma, szeptemberben pedig az első mozifilmek is bekerültek a katalógusba.

Központi mindenes 2007-ben jelent meg az első iPhone, melynek számítógépes csatlakozását szintén az iTunes-ra bízták. A médialejátszóként is sikeressé váló okostelefon még magasabb csúcsokra repítette a szoftvert, amit 2008-ban az alkalmazások értékesítésére szolgáló App Store integrációja is megerősített.

300 milliónál több anyagot töltöttek le az iTunes U-ban
Négy éves lett az iPhone
iPad teszt: nem is tudtuk, hogy ennyire akarjuk

Tavaly az iPad is csatlakozott az iTunes-barát termékek sorához, így a szoftver immár egyszerre médialejátszó, több külső eszköz csatolófelülete, valamint zene-, film- és alkalmazásbolt. 2010-re esett a tízmilliárdodik dalletöltés is, és Jobs tavaly jelentette be, hogy a legújabb változatba már közösségi funkciók is kerülnek, hogy a fiatalokat még inkább az iTunes elé szegezzék.

Ma a digitális (és jogtiszta) letöltési piac kétharmada az iTunes-é, és lehet szeretni vagy épp elhatárolódni tőle (folyamatosan jelennek meg például az iPodok kezelésére írt, iTunes-t megkerülő programok), az iTunes akkor is megtalálta saját hangját és piacát. Minden bizonnyal még jó ideig az életünk része lesz.

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.