A Microsoft tegnap elkezdődött fejlesztői konferenciája az esemény, ahol a vállalat rendszerint bemutatja, milyen irányba tartanak a fejlesztések, éppen milyen állapotban van a Windows, és mire számíthatunk mobilos fronton. Az idei Build nyitóelőadása természetesen a Windows 10-ről, annak legújabb előzetes verziójáról, de legfőképp a mobilos platform újdonságairól szólt.
Helló, iOS, helló, Android!
Az egyik legnagyobb meglepetést az okozta, hogy a Microsoft megnyitotta a Windows-t a konkurens platformokra írt alkalmazások előtt. A fejlesztők a jövőben lehetőséget kapnak arra, hogy az eredetileg iOS-re, vagy Androidra írt applikációikat átfordíthassák a Visual Studio segítségével Windows 10-re. Ehhez implementálják számukra a Java, C++, illetve Objective C programkódokat, vagyis nincs akadálya annak, hogy egy kis munkával a más oprendszerekre írt alkalmazások megjelenjenek a Windows felületein, illetve a szoftverboltban.
A Microsoft szakemberei azért azt is egyértelművé tették, hogy itt nem pár gomb megnyomásával történő portolásról van szó, hiszen a cél az, hogy az addig használt API-kat teljes mértékben kiiktassák és azokat újakkal helyettesítsék. A cél ugyanis az, hogy az androidos, vagy iOS-ra írt applikációkat az új környezetben már a Microsoft szolgáltatásaihoz kössék, azaz az összes szálat elvágják, aminek a Google, vagy az Apple ökoszisztémájához volt köze.
A szándék érthető, logikus, a kérdés csak az, hogy a fejlesztők miért lennének ezúttal jobban motiválva arra, hogy egy addig sem különösebben elterjedt platformra dolgozzanak, még akkor is, ha az eszközök és a módszer kidolgozva várja őket. A lehetőség mindenesetre a fejlesztő stúdiók előtt nyitva áll és a MS infói szerint a Candy Crush Saga-ról is ismert King már dolgozik azon, hogy a felettébb addiktív játékai minél nagyobb számban megjelenjenek Windows-on is.
Folyton folyvást
A Build első fejezete bepillantást engedett abba is, hogy a Microsoft miként képzeli el a Windows sokat hangoztatott univerzalitását. A Continuum néven futó képességet a terület felelőse, Joe Belfiore demózta, aki elmondta, hogy az oprendszerek különböző készülékek között könnyű átjárhatóságával többen is kísérleteznek, de a többiek még messze vannak a tökéletes megoldástól.
A Windows 10 a közös kódkészlet miatt képes lesz azonban arra, hogy egy windowsos mobilt egy munkakörnyezethez (monitor, egér, billentyűzet, egyéb perifériák) csatlakoztatva egy valódi munkaállomássá alakítson át. Vagyis a rendszer megoldja azt hogy egyetlen mobillal, PC nélkül az azon futó alkalmazásokat, szoftvereket egy nagyobb kijelzőn, a funkcionalitás megtartásával futtassa.
A demók, illetve a cikkben mellékelt videó tanúsága szerint a mobilon (vagy a felhőben) tárolt Office dokumentum, az Outlook, vagy a böngésző úgy kezelhető egy nagyobb megjelenítőn, hogy ott az alkalmazás automatikusan igazodik az új méretekhez, felbontáshoz. Belfiore arra is felhívta a figyelmet, hogy a jövőben a két kijelző egymástól független kezelése is lehetséges lesz (ehhez a Qualcommal közösen fejlesztett chipre lesz szükség): ha egy mobilról elindított Excel fájlon dolgozunk és a mobilra befut egy hívás, akkor azt anélkül fogadhatjuk, hogy a monitoron folyó munkát meg kellene szakítanunk.
Living on the Edge
A fentieken kívül egy sor területen mutatta be a Microsoft, hogy mire képesek a Windows univerzális alkalmazásai. Ezek közt az egyik leglátványosabb bemutatót a HoloLens kapta, ami most újabb funkciókat és lehetőségeket villantott fel. A kiterjesztett valóság eszköztárát használó technológia otthoni környezetben, a felhasználó elé vetített, majd oda rögzített felületekkel, speciális appokkal mutatta be, hogy milyen lehet a jövő, ami már nincs is annyira messze.
A Build elindulásával egy időben kijött a Windows 10 legfrissebb előzetes verziója, amiben több új funkciót, a kezelőfelületet érintő, a multitaskinggal, illetve Cortanával összefüggő frissítéseket ad azoknak, akik részt vesznek a cég Insider programjában. Végül a MS lerántotta a leplet az Internet Explorer utódjáról, és kiderült, hogy az eddig Project Spartan néven futó, új generációs böngésző hivatalos neve Microsoft Edge lett.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak