Közeledik az egységesített Windows 10 bevezetése, ami előtt a Microsoft minden fronton mindent megtesz azért, hogy az operációs rendszerét pörgesse. Miközben az okostelefonok területén alig maradt mozgástere a redmondi vállalatnak, a táblagépek, illetve a különböző hibrid notebookok területén a licencek árának csökkentésével, és a távol-keleti gyártók kegyeinek keresésével keresi az utat a vállalat.
A minőségi noname
Ennek a tevékenységnek az egyik kulcseleme a tavaly áprilisban indított Chinese Technology Ecosystem elnevezésű program, aminek a fő célja, az, hogy megtalálják azokat a kínai, jó minőségű termékeket előállító gyártókat, akik kellően olcsón képesek Windows alapú készülékekkel ellátni a piacot. A projektben az Intel is részt vesz, így hardver és szoftver szempontból is két, nagy tapasztalattal rendelkező cég támogatja a kínai gyártókat.
A Microsoft azt a problémát igyekszik megoldani, amivel az androidos tablatek piaca régóta küzd. A gyanúsan olcsó, akár 20 ezer forint alatt árusított táblagépek csak ritkán képesek bizonyítani, hogy az alacsony ár mellé elviselhető minőség párosul, ezek a készülékek mégis olyan árelőnyhöz jutnak, amivel nehéz versenyezni. Az CTE program tavalyi indulása után 2014 végén meg is jelentek az első ilyen termékek a hazai piacon, és a Microsoft mérései szerint az addig alig látszódó, noname windowsos tableteket már 20 százalék körüli arányban aktiválják a vásárlók.
Nehéz egyedinek lenni
A program bemutatásán jelen voltak a szóban forgó márkák, akik jellemzően androidos portfólióval is rendelkeznek. A Colorovo, az Allview, a Prestigio mellett olyan talán kevésbé közismert brandek is kiállítottak, mint a Lark, az Utok, vagy a CMX. A felhozatal alapvetően 7-8-10 colos táblagépekből állt, amelyek szinte mind 1 GB RAM-mal, illetve Intel Atom processzorral rendelkeztek. A termékek képviselői elmondták, hogy hardveres területen igen nehéz különlegeset mutatni, ezért igyekeznek színes hátlapokkal, kiegészítőkkel egyediek lenni.
A Microsoft a CTE-vel kapcsolatban kiadott közleményében egyértelmű fogalmazta meg a célt: „a Windows 8-at futtató, alacsony árkategóriájú tabletek szerepe tovább erősödik 2015-ben abban az alacsony árkategóriájú piaci szegmensben, amelyben ma még az androidos táblagépek dominálnak.”
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak