„Azt szeretnénk elérni, hogy az emberek ne azért válasszák a Windowst, mert szükségük van rá, hanem azért, mert szeretik. Ez a mi merész célunk” - Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója így foglalta össze röviden, hogy a szoftvercég mit szeretne elérni az operációs rendszerének új, kiterjesztett verziójával.
Tovább egy teljesen új úton
A verziószámot ugrott rendszerről, az a mögött meghúzódó stratégiáról a pár hónappal ezelőtti bemutató kapcsán már írtunk, így a tegnap bejelentés a Windows-zal kapcsolatban egetrengető újdonságokat nem tartalmazott, inkább csak bepillantást nyerhettünk a folyamatokba és megnyugodhattunk, hogy igen, továbbra is lesz Start Menü.
A Windows e kultikus elemének visszahozása, annak testre szabhatósága is jelzi, hogy a vállalat egészen máshogy áll hozzá a felhasználói igényekhez, figyel a visszajelzésekre, aminek a Start Menü az egyik legjobban megfogható mozzanata. Az ígéretek szerint a csempék jelentősége visszaszorult, az operációs rendszer igazodni fog ahhoz, hogy éppen milyen eszközön használjuk, nincs számtalan verzió, helyette egyetlen Windows 10 van.
Satya Nadella: azt szeretnék, ha szeretnénk a Windows-t
A Microsoft legnagyobb problémája a Windows 8 megjelenése óta az, hogy a felhasználók nem szívesen váltanak a csempés rendszerre és az így létrejövő töredezettség, tagoltság megnehezíti a fejlődést. Ezért a 10-es verzió ingyenes frissítésként lesz elérhető a Windows 7, Windows Phone 8, Windows 8.1 tulajdonosok számára, amennyiben a megjelenés utáni egy éven belül frissítenek az új verzióra. Ez valószínűleg kellő lökést ad majd ahhoz, hogy minél előbb egységessé váljanak a világ gépein futó Windows-ok.
A mobilban is Windows 10 lesz
Láthatóan rengeteg munkát fektettek a kezelőfelület, az értesítési sávok, az ikonok átrajzolásába, valamint abba, hogy mindig az adott eszközhöz igazodjanak az alkalmazások, amit éppen használunk. A Cortana nevű digitális asszisztens PC-re és tabletekre is elérhető lesz, ami a magyar ajkú felhasználók számára még nem annyira izgalmas, mivel a magyar nyelvet egyelőre nem támogatja. Érkezik az új, „Spartan” kódnéven futó böngésző, ami végleg leváltja az Explorert és egyidejűleg sokkal könnyebbé, érhetőbbé, gyorsabbá teszi a net használatát.
A Windows 10 nyitóképernyője és a Start Menü
Az egységes Windows elve miatt az Xbox One is ezt fogja használni, aminek következtében sokkal egyszerűbbé válik az átjárás a PC és a konzol között. Az erre a célra fejlesztett alkalmazás lehetővé teszi, hogy a konzolon futó játékot más eszközökre streamelhessük, vagy akár rögzíthessük, sőt, egyes játékok át is vehetők konzoltól a számítógépre. A készülékek között átjárhatóság első példája az Office lesz, aminek részei ugyanúgy jelennek meg a különböző felületeken és pl. a mobilon megkezdett munka a táblagépen, vagy a PC-n folytatható lesz.
Virtuális meglepetések
Sokan új hardvert is vártak a Microsofttól, de egy új Surface Pro, vagy Lumia helyett valami egészen mást, meglepőt kaptunk. Ez a HoloLens, ami azt bizonyítja, hogy a redmondi céget is foglalkoztatja a virtuális valósággal kapcsolatos élmények, lehetőségek, de azt a többiekhez képest máshogy képzeli el. A HoloLens szemüvege nem a teljes virtualitásba tessékeli be a felhasználót (lásd Oculus Rift), hanem a külvilágot felhasználva, a digitális tartalmakat arra rávetítve szórakoztat, tanít, kalauzol.
Végül a Surface név sem maradt kihasználatlanul, azonban olyan formában került a nézők elé, amit senki sem várt. Az 55, illetve 84 colos kijelzővel bíró SurfaceHub az üzleti világot célzó prezentációs, csoportmunka eszköz, amin szintén Windows 10 fut. A panel a digitális rajztábla-technológiával azonnali távkonferenciák megtartására is alkalmas, a képernyőn egyszerre többen is megoszthatnak és szerkeszthetnek tartalmakat laptopról, táblagépről vagy telefonról.
A Windows 10 rendszer PC-n futó következő technikai előzetese a jövő héttől ingyenesen lesz elérhető a Windows Insider Program résztvevői számára, telefonokra pedig februárban jelenik meg elsőként. A Windows Insider Programról és a technikai előzetes kiadásokról további információ a http://preview.windows.com címen található.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak