2015 második felében várható az oprendszer új verziója, ami végre a Windows 7 rajongóknak is tetszeni fog.

A Microsoft tegnap este tárta a nagyközönség elé, hogy miként képzeli el a Windows operációs rendszer jövőjét. Az eseményt hatalmas várakozás előzte meg, ami egyébként is jellemző az oprendszer kapcsán, de a 8-cas verzió vegyes fogadtatása miatt különösen izgalmas volt, hogy a redmondiak merre lépnek tovább.

10, 10, tiszta víz

Az úgynevezett „Egy Windows” alapeszme eddig is ismert volt, ezért elsősorban az volt a kérdés, hogy enged-e a nyomásnak a cég és visszatér a korábbi rendszerek jellemzőihez, vagy tovább erőlteti a csempés, két külön felhasználási módra szabott rendszer eszméjét. A kettő közül inkább az első történt azzal a csavarral, hogy a logikusan következő 9 helyett Windows 10 lesz a hivatalos elnevezés.

Ezt különösebben nem magyarázták a cég képviselői, mindössze arra utaltak, hogy egyrészt a nagy jelentőség miatt ugranak egy verziószámot, másrészt mégiscsak kellemesebben hangzik, mint a 9. De a lényeg nem is ez, hanem az, hogy az új Windows egyaránt elérhető lesz PC-n, mobil eszközökön, szervereken, kicsi, és hatalmas kijelzőkön egyaránt, amit ugyanazok az alkalmazások és app bolt fog kiszolgálni.

Windows 10: egy rendszer mind felett

A bemutatón Joe Belfiore, a Windows-ért felelős alelnök tartott egy rövid ízelítőt arról, hogy mit és hogyan képvisel a 10-es kiadás. A bemutatóban szereplő verzió még csak egy korai, úgynevezett Technical Preview verzió volt, viszont az egyértelműen kiderült belőle, hogy a Microsoft visszanyúl a gyökerekhez és elmozdul a csempékkel fémjelzett Windows 8 koncepciójától. A fókuszban ismét a hagyományos desktop állt, a Windows 8-nál megismert és sokak által gyűlölt csempés nyitófelület fel sem tűnt a prezentációban.

A Start menü dicsőséges visszatérése

Bemutatkozott azonban az új Start Menü, amit oly sokan annyira hiányoltak és bár ennek felületéből sem maradhattak el az átméretezhető csempék, mégis visszatér a nagy klasszikus. A menü rész még az univerzális kereső, ami nem csak a gépen tárolt állományok között, hanem a neten is keres.

A MS képviselői többször is utaltak rá, hogy a hagyományos, billentyűzettel, egérrel rendelkező felhasználók kerülnek ismét kedvezményezett helyzetbe, aminek jele, hogy az alkalmazások kettős nézete eltűnik, az úgynevezett Modern appok a desktopon, ablakos nézetben is futtathatók lesznek, illetve a több ablakos nézet, azaz a Snap View már nem csak a modern felületen lesz használható.

Alaposan hozzányúltak a multitaskinghoz is, aminek eredménye a „task view”: a dedikált gombbal aktiválható nézet a futtatott alkalmazások előnézeti képét jeleníti meg külön ablakokban, így aki sok appal dolgozik árhuzamosan, annak már nem csak az ALT+TAB variáció marad a köztük való váltáshoz. Ha nem lenne elég helyünk, akkor a jövőben új desktopot is hozzá adhatunk az addigiakhoz, így még jobban rendszerezhető a munka.

Az alapokhoz való nagy visszatérés közben a Microsoft nem felejti el azokat, akik továbbra is érintőképernyőn keresztül, vagy hibrid gépekkel fogják használni a Windows-t. Nekik továbbra is elérhető lesz a képernyő széléről előcsalogatható Charms menüpontok, ha pedig egy hibrid eszközzel dolgoznánk, akkor ehhez egy Continuum nevű felhasználói felület áll rendelkezésre, ami az egeres, billentyűzetes, illetve érintésen alapuló használatot is kiszolgálja.

Egy igazi Tesla

A Microsoft szándéka egyértelműen az, hogy a Windows XP-n, illetve Windows 7-en ragadt felhasználókat átcsábítsa a 10-es verzióhoz, mivel a bemutatón többször elhangzott az a gondolat, hogy elsősorban azoknak szeretnének kedvezni, akik elriadtak a csempék érintésre optimalizált világtól. Akit mélyebben is érdekel a szoftver fejlődése, az hamarosan részt vehet a Windows Insider Programban, letöltheti a Windows 10 korai, fejlesztői verzióját, mivel a MS most először szeretné a fejlesztésbe aktívan bevonni a felhasználókat, ami valószínűleg sokat dobhat majd a végeredményen.

A Task View, azaz a multitasking nézet

A Windows 10 2015 második felében, talán annak közepén jelenik majd meg, további részleteket az áprilisi Build konferencián árul majd el a vállalat. A Windows 10 annyira univerzális lesz, hogy ez fog futni jövőre az windowsos okostelefonon is. Joe Belfiore úgy jellemezte a fejlődést az előadás közben, hogy „ha a Windows 7 egy első generációs Prius volt, akkor a Windows 10 egy Tesla lesz.”  Hogy az autós hasonlat hogyan értelmezhető a Windows 8 esetében az nem derült ki, az azonban egyértelmű, hogy a Microsoft belátta az érintéses modell erőltetésének elhibázottságát és végre valós igényeket szeretne kiszolgálni minden platformon, egyidejűleg.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.