A Microsoft az operációs rendszere egységesítésével tenné könnyebbé a saját életét. De mit jelent ez pontosan?

Az Apple és a Google elmúlt hetekben bemutatott jövőképe szerint a jövőben egyre kevesebb különbség lesz az asztali gépeken, notebookokon, tableteken, és okostelefonokon használt operációs rendszerek között. A különböző platformok egyre jobban közelítenek egymáshoz, aminek talán, egyszer az lesz a vége, hogy (felhasználói szempontból) eltűnnek a különbségek a rendszerek között.

Windows egy az egyben

A Microsoft szintén osztja ezt a víziót, bár a folyamatokat egy kicsit sután és elhamarkodottan indította be. A Windows 8 csempés ideája jól mutat ugyan egy 4-5 colos telefon kijelzőjén, de a nem érintős notebook előtt nehéz vele mit kezdeni. A felállást tovább bonyolítja a Windows különböző (asztali, táblagépes) verziói, amelyek szintén képesek megkavarni az embereket, amire a legkevésbé van szükség akkor, amikor egy nap akár 5 windowsos eszközt is használhatunk felváltva.

Ebben a helyzetben érkezett meg Satya Nadella megjegyzése, ami a cég negyedéves üzleti eredményét boncolgató konferencia beszélgetésen hangzott el. A Microsoft vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy „a Windows következő verzióját a háromból egyetlen, az összes kijelzőre megfelelően optimalizált, egységesített operációs rendszerré fogjuk átalakítani”. Nadella a beszélgetés további részében próbálta ezt jobban kifejteni, ennek ellenére a mondat elszabadult és nem a legjobb értelmezéseket szülte a sajtóban és a felhasználók fejében.

Windows: egységes rendszer eszközökre szabva

Az „egy Windows” elképzelése inkább stratégiai, munkaerőforrás optimalizálás, és az alkalmazások tekintetében igaz, vagyis nem azt jelenti, hogy a jövőben egyetlen és ugyanaz a Windows fog futni az összes készüléken és kijelzőn. Mary Jo Foley, a Zdnet újságírója szerint ennek egyik legfontosabb eleme, hogy az összes Windows variánson (Windows Phone, Windows Embedded, Windows PC-re és tabletre, illetve Xbox One) egyetlen fejlesztő csapat dolgozik, mely team egyébként már 2013 óta működik együtt.

Egységes, de nem teljesen ugyanaz

Az alapokat a Windows közös és egyetlen magja, az úgynevezett NT core alkotja, erre épülnek rá az operációs rendszer többi, már az egyes eszközökre, platformokra jellemző rétegei, felhasználói felületei. E mellé társul majd az egységesített szoftveráruház elképzelés, ami azt jelenti, hogy a jövőben a Windows Phone Áruház és a Windows Áruház összeolvad, és lényegesen egyszerűbb lesz a különböző felületeken való alkalmazás vásárlás. Mindezt segítik elő és támogatják a fejlesztők munkáját egyszerűsítő egységesített fejlesztői eszközök és programozói felületek (API), hogy ne csak felhasználói, hanem fejlesztői oldalról is megvalósuljon a kívánt összhangba hozás.

Surface Pro 3: Windows minden élethelyzetre

A lényeg tehát, hogy nem az a cél (nem is lehet) a Microsoft részéről, hogy egy Windows ugyanabban a formában az összes létező eszközön működjön. A cél a közös alapok létrehozása, az eszközökre való adaptálás leegyszerűsítése, a fejlesztési folyamatok idejének csökkentése, vagyis a jövőben továbbra is különböző Windows verziók (SKU-k) kerülnek piacra a felhasználók, a cégek eltérő igényeire szabva.

Fák, bokrok, Windows

A cikk végére idézzük a hazai Windows fejlesztők egyik Facebook csoportjában megjelent kommentet, ami személetesen mutatja be, hogy miről is van szó. „Képzeljük el a Windowst úgy, hogy eddig olyan volt, mint egy bokor, ami már a tövében szerteágazott (lásd a párhuzamosan fejlesztett Windows, Windows Phone és Xbox OS-ek). A következő Windows olyan lesz, mint egy hosszú törzsű fa, aminek épp csak a legtetején van egy kis szétágazás ("lombkorona").

Közös "magra" fog épülni minden rendszer, cserébe a Microsoft is lényegesen gyorsabban fog tudni fejleszteni és javítani (lévén, hogy csak egy rendszert kell karbantartani nem 3-4-5-öt) és a fejlesztőknek is jó lesz, mert egy rendszerre kell fejleszteni és aztán felkészíteni az appot a különböző típusú eszközökre (kijelzőméret, beviteli eszközök).”

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.