A negyedik negyedévben jelenhet meg a Huawei legújabb operációs rendszere, amelyben felhagynak az androidos alkalmazások támogatásával, és a saját szoftveres ökoszisztéma kiépítésére összpontosítanak.

A Huawei eredetileg IoT-eszközökhöz fejlesztette a HarmonyOS (HMOS vagy Hongmeng) operációs rendszert, amit nem sokkal 2019-es megjelenését követően adaptált az okostelefonokon és más hardvereken való futtatásra. Miután az amerikai-kínai kereskedelmi háború intézkedései korlátozták a Huawei hozzáférését a Google Android mobil operációs rendszerének technikai támogatásához is, a HarmonyOS korábbi verziói jelentettek megoldást a kínai gyártó eszközeinek androidos alkalmazásokkal való kompatibilitására. A technológiai transzferek további nehézségei és a versenyképesség javítása miatt azonban a Huawei már tavaly jelezte, hogy egy olyan verzión dolgozik, ami teljes egészében szakít az Androiddal.

A múlt héten részleteket is közöltek a HarmonyOS legújabb, teljesen újjáépített kiadásáról, amely már nem az Android OS magját adó Android Open Source Projectre (AOSP), és ezen keresztül nem is a linuxos ökoszisztémára alapul. A HarmonyOS Next néven hivatkozott rendszerhez ugyanis a Huawei új rendszermagot fejlesztett, ami saját állítása szerint még felül is múlja a Linuxot bizonyos mutatókban, többek között a memóriahatékonyságban. A fejlesztőknek szánt első kiadás a bejelentéssel elérhetővé vált, a kereskedelmi megjelenés pedig 2024 negyedik negyedévére lesz esedékes, amikorra a tervek szerint már több millió fejlesztő és több ezer natív alkalmazás támogatja majd a HarmonyOS Next operációs rendszert.

Házon belül tarolhatnak vele

A társaság közlése alapján az már rendelkezni fog a fogyasztók által elvárt összes alapvető alkalmazással és szolgáltatással (fényképek kezelése, térkép, számológép stb.) és az általa létrehozott fejlesztői eszközökkel. Itt érdemes megjegyezni, hogy a Huawei a HarmonyOS Next nyíltnak nevezett verzióját is kiadja abban a reményben, hogy harmadik felek (OEM) is alkalmazzák majd az új rendszert saját eszközeiken. Ezzel elméletben valós alternatívát hozhatnak létre az Android és az iOS duopóliumával szemben, de a kommemtárok emlékeztetnek rá, hogy a Microsoft annak idején hiába fűzte be a HTC-t, az LG-t vagy a Samsungot a Windows Phone-os készülékek gyártására, úgy sem maradt életben a piacon.

A The Register beszámolója kitér rá, hogy a Huawei újjáéledt okostelefon-kínálatát a kínai vásárlók eleve hazafias alternatívaként értékelték, de az Apple és a Google számára még néhány százmillió HarmonyOS Nextet futtató Huawei-eszköz és a vonatra felugró kínai eszközgyártók sem jelentenének komoly kihívást a nemzetközi mezőnyben. A lap ugyanakkor megjegyzi, hogy a Huawei a kínai kormányzat támogatását élvezi, és ezen keresztül a HarmonyOS kvázi szabvánnyá válhat Kínában, ami meghatározó lenne a vállalat pénzügyi kilátásait illetően. A társaság a hírek szerint így is 9 százalék körüli bevételnövekedést ért el az előző évben, a függetlenség és HarmonyOS Next platform pedig megszilárdíthatja pozícióját a szoftveres vonalon.

(kép forrása: consumer.huawei.com)

Mobilitás

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.