A cég elnök-vezérigazgatója optimistán nyilatkozott a japán vállalat középtávú terveiről. Három év múlva megsokszoroznák az üzemi eredményt, amihez a mobilos részleg kiszervezésére, vagy eladására is szükség lehet.

Előállt a következő három évet meghatározó stratégiájával a Sony. A cég elnök-vezérigazgatója tegnap tartott sajtótájéoztatójának lényegét egy félmondatban is össze lehet foglalni: nem a méret, a profit a lényeg.

Hét szűk esztendő

A patináns vállalat nem volt a legjobb formájában az utóbbi években. Mind a mobilok, mind a tévékészülékek frontján alaposan állva hagyták a riválisok. Jellemző a helyzet komolyságára, hogy a most március végén záruló pénzügyi év hét esztendőn belül a hatodik olyan lesz, amelyiket kénytelenek nettó veszteséggel zárni. A Sony jelenlegi első ember, Kazuo Hirai három éve került a vállalat élére, és azóta szinte permanens forradalom zajlik házon belül.

A sorozatos átalakítási kísérletek és leépítési hullámok azonban egyelőre nem hozták meg a várt áttörést. Igaz, az irányt a legutóbbi időszakban már kedvezően ítélték meg a befektetők, hiszen egy év alatt több mint 80 százalékot emelkedett a részvényárfolyam a tokiói tőzsdén.

Kisebbek, de gazdagabbak lennének

Az elnök-vezérigazgató a 2018-ig tartó vállalati tervszámok között említette az 500 milliárd jenes üzemi eredmény elérését (ez 25-szörös javulás lenne), illetve 10 százalékos ROE-t, azaz sajáttőke-arányos megtérülést. Bevételi célszámot nem említett, ami már pontosan jelzi, mire is kívánják fektetni a hangsúlyt az elkövetkező időszakban.

Ennek persze már voltak jelei a közelmúltban tett lépéseknél. A legemlékezetesebb példát a PC-s üzletág leválasztása adta, amivel a Sony búcsút intett a Vaio márkának. De ide sorolható a tévés részleg kiszervezése is. Utóbbi maradt Sony-tulajdonban, de önálló leányvállalatként működik tovább.

A mobilnak is mennie kell?

Konkrétan ugyan nem került szóba a mobilos részleg sorsa, de a Reuters tudósítása szerint egy kérdésre az elnök-vezérigazgató ezen a területen sem zárta ki az exit lehetőségét. Azaz a Sonynál valószínűleg rábólintanának egy megfelelő ajánlatra, amivel megszabadulhatnának a portfólióban nem túl fényesen teljesítő divíziótól.

Kazuo Hirai általánosságban is hitett tett a társaság decentralizálása mellett. Igyekezni fognak a rosszul, vagy túl kiszámíthatalanul teljesítő részlegeket házon kívülre pakolni, hogy az anyavállalatnak csak a legjobban menő üzletágakkal kelljen elsősorban törődnie. Ezek a lépések több formát ölthetnek: lehet szó a tévés termékkörnél használt leányvállalati kiszervezésről, felmerülhet valamiféle együttműködési megállapodás más partnerekkel, és természetesen mindig opció a jó öreg eladás is.

A Playstation húzza majd az igát

De akkor mi marad? A Playstation és a konzolhoz kapcsolódó Network szolgáltatáscsomag mindenképpen. Utóbbi felhasználói bázisának bővítését a cég első számú embere külön is kiemelte a konkrét célok között. A konzol negyedik generációs változata rekoreladásokat hozott tavaly, és ez is hozzájárult ahhoz, hogy az utóbbi időszak negyedéves eredményei ne legyenek annyira siralmasak.

A másik terület, amelyikre biztosan fókuszálni fognak, az a kameramodulok és különbőző érzékelők. A fényképezéshez szükséges alkatrészek szépen hoznak a konyhára, ami annak is köszönhető, hogy nem csak a Sony termékeibe, de rivális gyártók mobiljaiba is szerelnek a japán modulokból.

Kevésbé hangsúlyosan, de a nemrégiben komoly hackelés áldozatává vált, filmgyártással foglalkozó Sony Pictures és a zeneiparban aktív Sony Music is szerepet kap a most vázolt stratégia végrehajtásában. Ezek a vállalkozások külön szervezeti egységként működnek, de a tervek szerint szerves részét képezik majd a profitra koncentráló új irányvonalnak. Sőt várhatóan nagyobb szabadságot is kapnak majd az anyavállalattól, hogy a gyorsan változó gazdasági környezetre a megfelelő válaszokat adhassák.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.