Annak ellenére, hogy az új generációs Playstationből nemrégiben már átlépték a 10 milliós eladási számot, a Sony pénzügyi kilátásai csak nem akarnak javulni. Sőt, a vállalat nagyon komoly mértékben kényszerült rontani 2014-es pénzügyi évének célszámait, miután a mobil divízió helyzete egyre sötétebb képet fest.
Ötszöröződő gondok
A cégvezetés alig két hónappal ezelőtt még "csak" 50 milliárd jenes nettó veszteséget valószínűsített a jövő márciusan záruló pénzügyi évre. Ehhez képest elképesztő, majdnem ötszörös romlást jelent a tegnap publikált korrigált előrejelzés, amelyben már 230 milliárd jenes (nagyjából 2,15 milliárd dollárnyi) nettó veszteség szerepel, ami nem mellesleg közel a duplája a 2013-as pénzügyi évben elért, szintén nem jelentéktelen mínusznak.
A társaság a rövid idő alatt bekövetkezett óriási változást a mobil piacon tapasztalható intenzív versennyel indokolta. Ez utóbbi miatt a japán gyártó mobil üzletágának könyvekben szereplő értékét 180 milliárd jennel voltak kénytelenek csökkenteni. A Sony tehát láthatóan nem képes megbirkózni az elsősorban Kínából nyomuló, agresszív vetélytársakkal, akik nagyon olcsó, de egyre jobb minőségű telefonokkal ütik szorítják ki a régi motorosokat.
Átalakítás Sok.0
A hivatalos tájékoztatás szerint a helyzet megváltoztatására a vállalat átalakítja a mobil stratégiáját. Ennek részeként régiókra szabott tervek készülnek, elsősorban a prémium kategóriás eszközkre fognak koncentrálni és ritkítják az olcsóbb szegmensben versenyző készülékportfóliójukat. Ebben talán jól jönnek majd azok az innovációk, amelyekkel a japán gyártó megpróbál kitűnni a valóban rendkívül sűrű mezőnyből.
Ez a mostani változás immár a sokadik kísérlet arra az utóbbi néhány évben, hogy a látványosan kínlódó vállalatot megpróbálják kirángatni a vörös zónából. Ennek részeként például idén megszabadultak a PC-s üzletágtól és külön cégbe szervezték ki a televíziókészülékekkel kapcsolatos ügyeket. A Sony az elmúlt öt évből négyet nettó mínuszban zárt, és összességében több mint 1000 milliárd jen veszteséget "termelt". Ebben persze masszívan benne vannak a nagy átalakításokkal (ejtsd leépítésekkel) járó egyszeri költségek.
Alulteljesítők
A cég helyzetét mindennél jobban mutatja az alábbi grafikon, amely a japán tőzsde teljesítményét tükröző Nikkei 225 index és a Sony papírjainak árfolyamváltozását követi nyomon. Az utóbbi években az amúgy szintén nem a legjobb időszakát élő japán tőzsde összesített eredménye lényegesen felülmúlta a nagy múltú gyártó teljesítményét.
A Sony-részvények (kék) és a Nikkei 225 index (piros) ötéves mozgása (Forrás: Google Stock)
Azonban az is igaz, hogy tavaly a Sony részvényei gyors növekedésnek indultak, amit egy viszonylag stabil időszak követett. Ráadásul a mostani bejelentés után sem estek drasztikusan. A zárást követő periódusban szűk 2 százalékkal, 2123 jenes árfolyamra csökkentek a cég papírjai. Ez pedig még mindig többszöröse a 2012 végén regiszrált, 800 jen körüli negatív rekordnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak