Ha valaki kurrens IT-s minősítéssel akar munkát vállalni, könnyebben elhelyezkedik, és persze többet is kereshet.

A közelmúltban foglalkoztunk azzal, miért jó a vállalatoknak, ha költenek arra, hogy magasan képzett, nemzetközileg is elismert szakmai minősítést szereznek a dolgozói. Most bemutatjuk, melyek a legkurrensebb minősítések az Egyesült Államokban. És ha ott jók, akkor valószínűleg a világ bármely pontján jobban érvényesülhetünk, ha ezeket megszerezzük.

A Foote Partners (FP) minden évben elvégez egy széles körű felmérést, ami alapján összeállítja a IT Skills and Certifications Pay Indexet. Ebben több mint 370 IT-képességet és több mint 330 hivatalos minősítést vizsgáltak mintegy 2600 munkáltató megkérdezésével. A végső kérdés természetesen az volt, hogy melyek a legkeresettebb skillek és minősítések. Emellett azt is vizsgálták, hogy az egyes minősítésekkel és képességekkel milyen fizetési kilátásai vannak a munkavállalóknak.

Felértékelődnek a nyílt szabványok

Egyfelől nyilván bárkiből lehet zseniális programozó, tervező, projektvezető stb., de a vállalatok nem szeretnek kísérletezni. Ezért még az nyílt forráskód világában is vannak olyan minősítések, melyek megkönnyítik az elhelyezkedést.

A FP felmérése szerint itt ma a legkurrensebb az Open Group három minősítése: a nyílt vállalati architektúra szabványhoz kötődő TOGAF9, Open Group Master Architect és az Open Group Certified Architect. Mindhárom minősítés jellemzője, hogy már nemcsak IT-problémákat, hanem az üzleti igényeket is figyelembe veszi. A TOGAF külnösen felértékelődött az elmúlt fél évben, mintegy 25 százalékkal magasabb bért jelent egy ilyen minősítés a munkavállalónak.

Felhős szakember kerestetik

Újdonságként jelentek meg a legjobban fizető minősítések listáján az Amazon Web Service-hez kötődő minősítések. A legjobban az AWS Certified Solutions Architect két fokozata, az Associate és a Solution fizet. Egyre többen térnek át az Amazon felhős megoldásaira, ami különösen keresetté teszi az ehhez értő szakembereket.

A VMware-es szakemberek már egy ideje ott vannak a legjobban fizetett IT-szakik körében. A VMware Certified Professional Cloud (VCP-Cloud), VMware Certified Desgon Expert – Cloud (VCDX-Cloud), a VMware Certified Advanced Professional – Cloud Infrastructure Design (VCAP-CID) és a VMware VCP5 DCV egyaránt értékes minősítés. A VCDX-Cloud minősítésű szakemberek fizetése közel 29 százalékkal emelkedett az elmúlt egy évben, de még a legkevésbé kurrensnek minősülő VCAP-CID minősítés is 8-13 százalékos bérnövekedést jelenthetett.

Mivel egyre több cég építi magánfelhőjét Azure alapokra, a Hyper-V-re migrálás felhajtotta a magánfelhős Microsoft Certified Solutions Expert képesítésű szakemberek árát is.

Az új csodafegyverek: agilitás, lean

A Magyarországon is jelen lévő Project Management Institute által kiadott PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACP) eddig is dobogós helyen volt a fizetési kilátások tekintetében. Manapság nagyjából 11-15 százalékos bérnövekedést lehet kisajtólni ilyen képesítéssel. Mivel az agilis szakértőkre – és nem csak a projektmenedzserekre! – nő e kereslet, ebben a szakmában további bérnövekedés várható. Szakértők szerint hamarosan a Scrum Alliance által felügyelt Certified Scrum Master is ott lesz a legjobb fizetést biztosító minősítések között.

A lean módszertan is nagyon felkapott lett az utóbbi néhány évben. Az ehhez köthető Six Sigma, amit a General Electric és a Motora dolgozott ki, annyiban különleges, hogy nem egy tanúsító szervezethez kötődik. Sok képzési központ és minősítő szervezet ad ki ilyen minősítést.  Mégis a módszertan felértékelődése következtében minden az egyes fokozatainak megszerzése akát 9-12 százalékos fizetési prémiumot is jelenthet egy szakembernek.

A legmenőbb biztonsági minősítések

Elképesztően megugrott az elmúlt egy évben a EC-Council által kidolgozott és felügyelt Computer Hacking Forensic Investigator minősítés értéke. Közel 67 százalékkal hajlandók a cégek többet fizetni egy ilyen minősítésű szakembernek, mint egy éve. Ez valószínűleg összefügg az elmúlt időszak nagy adatbiztonsági incidenseivel.

Szintén felértékelődött a International Information Systems Security Certification Consortium, rövidítve (ISC)² minősítése, a Certified Secure Software Lifecycle Professional (CSSLP). Egy év alatt 40 százalékkal nőtt az ilyen képesítését fizetett bérprémium.

Nagy adat – nagy pénz

Azzal már korábban is foglalkoztunk, hogy az adattudósokat egyre jobban megfizetik. Ráadásul maga a feladat is olyan izgalmas, hogy sokan nyergelnek át az akadémiai kutatásokból az iparba. Érthető tehát, hogy az ilyen jellegű minősítéseket is honorálják a vállalatok.

Ezen a téren most a Cloudera két tanúsítványa menő. A Certified Professional Data Scientist és a Certified Developer for Apache Hadoop. Ez azzal függ össze, hogy egyre több helyen használnak Hadoopot, és egyre nagyobb hiány mutatkozik szakértőkből. Elsősorban a jövőbeni kilátások miatt került bele még ebbe a kategóriába Cisco egy képesítése, a Certified Design Expert (CCDE) is, melyet a kutatók szintén a big data képesítések körébe soroltak.

Közösség & HR

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.