A közelmúltban foglalkoztunk azzal, miért jó a vállalatoknak, ha költenek arra, hogy magasan képzett, nemzetközileg is elismert szakmai minősítést szereznek a dolgozói. Most bemutatjuk, melyek a legkurrensebb minősítések az Egyesült Államokban. És ha ott jók, akkor valószínűleg a világ bármely pontján jobban érvényesülhetünk, ha ezeket megszerezzük.
A Foote Partners (FP) minden évben elvégez egy széles körű felmérést, ami alapján összeállítja a IT Skills and Certifications Pay Indexet. Ebben több mint 370 IT-képességet és több mint 330 hivatalos minősítést vizsgáltak mintegy 2600 munkáltató megkérdezésével. A végső kérdés természetesen az volt, hogy melyek a legkeresettebb skillek és minősítések. Emellett azt is vizsgálták, hogy az egyes minősítésekkel és képességekkel milyen fizetési kilátásai vannak a munkavállalóknak.
Felértékelődnek a nyílt szabványok
Egyfelől nyilván bárkiből lehet zseniális programozó, tervező, projektvezető stb., de a vállalatok nem szeretnek kísérletezni. Ezért még az nyílt forráskód világában is vannak olyan minősítések, melyek megkönnyítik az elhelyezkedést.
A FP felmérése szerint itt ma a legkurrensebb az Open Group három minősítése: a nyílt vállalati architektúra szabványhoz kötődő TOGAF9, Open Group Master Architect és az Open Group Certified Architect. Mindhárom minősítés jellemzője, hogy már nemcsak IT-problémákat, hanem az üzleti igényeket is figyelembe veszi. A TOGAF külnösen felértékelődött az elmúlt fél évben, mintegy 25 százalékkal magasabb bért jelent egy ilyen minősítés a munkavállalónak.
Felhős szakember kerestetik
Újdonságként jelentek meg a legjobban fizető minősítések listáján az Amazon Web Service-hez kötődő minősítések. A legjobban az AWS Certified Solutions Architect két fokozata, az Associate és a Solution fizet. Egyre többen térnek át az Amazon felhős megoldásaira, ami különösen keresetté teszi az ehhez értő szakembereket.
A VMware-es szakemberek már egy ideje ott vannak a legjobban fizetett IT-szakik körében. A VMware Certified Professional Cloud (VCP-Cloud), VMware Certified Desgon Expert – Cloud (VCDX-Cloud), a VMware Certified Advanced Professional – Cloud Infrastructure Design (VCAP-CID) és a VMware VCP5 DCV egyaránt értékes minősítés. A VCDX-Cloud minősítésű szakemberek fizetése közel 29 százalékkal emelkedett az elmúlt egy évben, de még a legkevésbé kurrensnek minősülő VCAP-CID minősítés is 8-13 százalékos bérnövekedést jelenthetett.
Mivel egyre több cég építi magánfelhőjét Azure alapokra, a Hyper-V-re migrálás felhajtotta a magánfelhős Microsoft Certified Solutions Expert képesítésű szakemberek árát is.
Az új csodafegyverek: agilitás, lean
A Magyarországon is jelen lévő Project Management Institute által kiadott PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACP) eddig is dobogós helyen volt a fizetési kilátások tekintetében. Manapság nagyjából 11-15 százalékos bérnövekedést lehet kisajtólni ilyen képesítéssel. Mivel az agilis szakértőkre – és nem csak a projektmenedzserekre! – nő e kereslet, ebben a szakmában további bérnövekedés várható. Szakértők szerint hamarosan a Scrum Alliance által felügyelt Certified Scrum Master is ott lesz a legjobb fizetést biztosító minősítések között.
A lean módszertan is nagyon felkapott lett az utóbbi néhány évben. Az ehhez köthető Six Sigma, amit a General Electric és a Motora dolgozott ki, annyiban különleges, hogy nem egy tanúsító szervezethez kötődik. Sok képzési központ és minősítő szervezet ad ki ilyen minősítést. Mégis a módszertan felértékelődése következtében minden az egyes fokozatainak megszerzése akát 9-12 százalékos fizetési prémiumot is jelenthet egy szakembernek.
A legmenőbb biztonsági minősítések
Elképesztően megugrott az elmúlt egy évben a EC-Council által kidolgozott és felügyelt Computer Hacking Forensic Investigator minősítés értéke. Közel 67 százalékkal hajlandók a cégek többet fizetni egy ilyen minősítésű szakembernek, mint egy éve. Ez valószínűleg összefügg az elmúlt időszak nagy adatbiztonsági incidenseivel.
Szintén felértékelődött a International Information Systems Security Certification Consortium, rövidítve (ISC)² minősítése, a Certified Secure Software Lifecycle Professional (CSSLP). Egy év alatt 40 százalékkal nőtt az ilyen képesítését fizetett bérprémium.
Nagy adat – nagy pénz
Azzal már korábban is foglalkoztunk, hogy az adattudósokat egyre jobban megfizetik. Ráadásul maga a feladat is olyan izgalmas, hogy sokan nyergelnek át az akadémiai kutatásokból az iparba. Érthető tehát, hogy az ilyen jellegű minősítéseket is honorálják a vállalatok.
Ezen a téren most a Cloudera két tanúsítványa menő. A Certified Professional Data Scientist és a Certified Developer for Apache Hadoop. Ez azzal függ össze, hogy egyre több helyen használnak Hadoopot, és egyre nagyobb hiány mutatkozik szakértőkből. Elsősorban a jövőbeni kilátások miatt került bele még ebbe a kategóriába Cisco egy képesítése, a Certified Design Expert (CCDE) is, melyet a kutatók szintén a big data képesítések körébe soroltak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak