Ha van tapasztalata, akár évi 300 ezret is kérhet – dollárban. Csak épp annyiféle ismeret és képesség kombinációját kell felvonultatnia, hogy olyan már nincs is. Ő az adattudós.

Három éve még nem nagyon beszéltek az adattudósról (data scientist) mint önálló foglalkozásról. Ma viszont ő a high-tech munkaerőpiac sztárja. Ritka, éppen ezért nagyon jól megfizetik. Mivel az ilyen jellegű képzések csak mostanság indulnak – Magyarországon például a CEU-n az IBM támogatásával idén indítottak big data szakot –, az adattudósok többsége valamilyen más szakmából nyergelt át az iparba.

A bankok, a kiskereskedelmi láncok, a gyártó és kutató cégek számára egyaránt létszükséglet, hogy abból az irdatlan adattömegből, ami a felhasználók online tevékenységéből (akár a weben, akár az okostelefon-használatból) összegyűlik, valamiféle értelmes és hasznosítható információt nyerjenek. A legnagyobb kihívás – és többek között emiatt is kell különleges képességekkel bírnia a jó adattudósnak –, hogy sokszor az sem egyértelmű, hogy pontosan mit is kell keresni.

Sokkal több, mint egy piackutató szakember

A munkáltatóknak persze van azért elképzelésük arról, hogy milyen embert is szeretnének erre a posztra. Az adattudós nem csupán piackutató szakember. Képességeit az a feladat határozza meg, hogy a sokféle forrásból beérkező milliónyi információban kell mintákat felfedeznie, amelyekből lehet következtetni az ügyfelek viselkedésére. A mintákból pedig pontos statisztikai modelleket kell alkotniuk, ami megadja, hogy miként indukálhatók bizonyos viselkedésminták.

Éppen ezért jellemzően más területekről, főleg az akadémiai kutatócsoportokból igazolnak a cégek olyan embereket, akik jártasak az adatelemzésben és modellalkotásban. És hogy miért onnan, mert jellemzően ott dolgoznak a legjobbak. A Wall Street Journal érdekes példákat is hoz erre egy cikkében.

Egy PhD fokozattal rendelkező asztrofizikus, aki öt évig kutatott dolgozott egy részecskegyorsítóban, most egy nagy online hirdetési és szolgáltatásértékelési oldalnak, a Yelpnek elemzi az adatokat, hogy a hirdetésekkel sokkal árnyaltabban lehessen megcélozni a közönséget, és a felhasználói vélemények alapján pontosabban lehessen értékelni a hirdetőket.

Egy e-kereskedő cég viszont az orvosi kutatások területéről igazolt adattudóst. Az ő fehér hollójuk korábban az emlőrák korai felismerését segítő kutatásokat folytatott, és kórtörténeti feljegyzésekben végzett statisztikai jellegű kutatásokat. Most ellenben arra készít statisztikai modelleket, hogy egy-egy új divatirányzat megjelenésekor, mikor kezdenek el az emberek nagy tömegben vásárolni a divatirányzatba illő tárgyakat.

Vagy ott van az az alkalmazott matematikus, szintén PhD fokozatú szakértő, aki korábban genomkutatással foglalkozott, most pedig az ott kidolgozott algoritmus alapján a hirdetések fogyasztókra tett hatását vizsgálja - szintén a Yelpnél.

Nem olyan magasztos, mint a kutatás

Felmerülhet a kérdés, hogy a tehetségeket mi vonzza a meglehetősen magas presztízsű akadémiai kutatásokból az iparba. Kívülállónak úgy tetszhet ugyanis, hogy aprópénzre váltják tudásukat, képességeiket. A válasz kettős: egyrészt nyilván vonzó a fizetés, de az önmagában kevés. A legtöbben megfogalmazták azt is, hogy míg az akadémiai kutatásokban az eredmények nagyon lassan jönnek, és nagyon szűk körben hatnak – ha csak nem valami világraszólót talál ki az ember.

Az üzleti életben azonban egyrészt óriásiak a lehetőségek, akár a kísérletezésre is (gondoljunk például a komoly felháborodást kiváltó Facebook-kísérletre). Sokaknak számít az, hogy munkájuknak közvetlen a hatása az emberek életére, ráadásul nagyon gyors a visszajelzés is, hogy jól végezték-e munkájukat.

Persze a pénz sem mindegy

Kétségtelenül jó fizetik az adattudósokat. A hat számjegyű fizetés teljesen általános, bár az évi 300 ezer dollár eléréséhez már több év gyakorlat is kell ezen a területen. Ennek ellenére is nagyon nehéz jó szakembert találni. A Booz Allen Hamilton (emlékeznek, ez a cég volt korábban Snowden egyik munkáltatója) adattudomány csoportjában például jelenleg is mintegy félezer szakértő dolgozik, ennek ellenére a csoport vezetője, Joshua Sullivan minden ígéretes jelöltre személyesen csap le, elrepül az ország bármely szegletében, hogy találkozhasson vele.

Joshua Sullivan: minden jelöltre személyesen csap le

Érthető a versenyfutás a tehetségekért. Az online állsáhirdetések alapján csak az Egyesült Államokban több tízezer betöltendő pozíció várja a jövő adattudósait. A nagyobb technológiai cégek az egyetemekkel összefogva próbálkoznak a téma iránt nyitott tehetségek. Ilyen például a doktoranduszokat segítő Insight Data Science Fellows Program, amit rengeteg egy sor cég csatlakozott támogatóként.

A munkaadók pozícióit némileg javítja, hogy annyiban még mindig tart a 2008-as válság, hogy az alapkutatásokra még mindig kevesebb pénz jut, ami az üzleti szféra felé tolja a tehetségeket.

Cloud & big data

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.