Az Amazon olyan mobilt fejleszt, aminek kezeléshez nincs szükség gombokra és kezelőszervekre.

Pedig az Amazon egész olcsón megúszhatná ezt a dolgot. Elég lenne egy középkategóriás, androidos, a vállalat szolgáltatásaira szabott kezelőfelülettel ellátott 4 és 5 col közötti panellel szerelt készülék, amit nyomott áron bocsátanának piacra és máris meglenne az elektronikai eszközök listájának új éllovasa. A most már évek óta szivárgó információk azonban arra engednek következtetni, hogy az Amazon tényleg valami egészen különlegessel szeretne berobbani a mobilpiacra.

Szenzorok, szenzorok mindenhol!

A 3 dimenziós kezelőfelülettel kapcsolatos pletykák már egy évvel ezelőtt is felröppentek, ezeket egészítette ki egy sor új infóval a BGR csapata. Az oldal úgy tudja, hogy a 3D hatás csak a jéghegy csúcsa és az Amazon valószínűleg idén nyáron piacra kerülő mobilja erre építve egy sor különleges funkcióval és képességgel fogja magát alaposan megkülönböztetni a konkurenciától.

A készülékben elhelyezett érzékelők, kamerák egész sora nyújt majd egy teljesen új és remélhetőleg egységes élményt, aminek az egyik legfontosabb eleme az előlapon elhelyezett négy, alacsony fogyasztású infravörös kamera lesz. Ezek feladata lesz a felhasználó fejmozgásának folyamatos követése, hogy a rendszer ehhez tudja igazítani a kijelzőn megjelenő információkat. Ez a mobil helyzetét figyelő szenzorokkal kiegészülve egy olyan kezelőrendszert alkot, ami szükségtelenné teszi a menügombokat, sőt, a BGR forrásai azt állítják, hogy a készülék kezeléséhez a kijelzőt sem nagyon kell megérinteni.

Állítólag ez az Amazon készülő mobilja (forrás: BGR.com)

Első hallásra Jeff Bezos (kép fent) csapata  egy olyan területre merészkedett, ami sikeres kivitelezés esetén hatalmasat üthet, de a pontos képességek ismerete nélkül nekünk egyelőre inkább a szemfényvesztés kategóriájába esik. Az Amazon viszont állítólag mindent megtesz azért, hogy ez az egyedi rendszer valóban használható legyen, így nemcsak a saját, hanem külső alkalmazásokat is lehet majd ezen a módon vezérelni. Hogy megértsük, hgy miről is van szó, a BGR-nak súgó bennfentesek több példát is felhoztak a gyakorlati megvalósításra.

A rendszer lelke az a képesség, hogy a mobil megdöntésével különböző plusz információkhoz juthatunk hozzá az Amazon kezelőfelületéről. Ezek általában másodlagos funkciók és kiegészítő adatok eléréséhez segíti hozzá a felhasználót, legyen az a naptár, az e-mail, vagy a térkép alkalmazásban. Az egyik példa szerint, ha egy éttermet keresünk a térképen, akkor a mobil megfelelő irányba való megdöntése után megjelennek a Yelp értékelő rendszerbe feltöltött vélemények az adott helyről.

Nézd, most elengedett kézzel csinálom

Hasonló a metódus, hogy ha az Amazon videó kínálatát böngésszük: egy mozdulat és máris elolvashatjuk a filmek IMDB-be felvitt érkeléseit, de ugyanígy előcsalogathatók az Amazon.com termékeihez feltöltött képek, vagy vásárlói értékelések. Nem meglepő az sem, hogy a Kindle alkalmazás esetében is kontextuális menü jelenik meg a telefon megdöntésekor, vagyis az egész arra megy ki, hogy a 4,7 colos mobilt a kijelző mérintése nélkül is kezelni lehessen. A nagy kérdés így az, hogy a menügombok elhagyása, a kezelést kizárólag a gesztusokra és a mobil döntögetésre bízva mennyire lehet elnyerni a vásárlók tetszését.

A szenzorok hadán kívül különlegesnek ígérkezik a hátlapi kamera azon képessége is, amely a szöveggel ellátott tárgyak lefotózása után az azon szereplő karaktereket egy OCR (optikai karakter felismerés) technológiához hasonló megoldással felismeri, azt egy jegyzetbe elmenti, majd kívánság szerint a kiválasztott névjegyekhez hozzárendeli, névjegykárytát készít belőle, vagy lefordítja angolra.

A készülő mobilról szintén a BGR munkatársai tettek közzé fotókat, amelyekből egyelőre nem sok derül ki, hacsak az nem, hogy jelenlegi állapotában egy Lumia 800-ra hasonlít a legjobban. A technikai specifikációkról annyit lehet tudni, hogy a 4,7 colos kijelző 720p felbontást kap, egy Qualcomm Snapdragon processzor hajtja, ami mellé 2 GB RAM, illetve egy 13 megapixeles hátlapi kamera társul.
 

Konzumer tech

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.