Ahhoz képest, hogy a Google több fronton is harcol az európai hatóságokkal, a német kiadókkal folytatott ütésváltás könnyed levelezetésnek is tekinthető. Most éppen a gazdasági zsarolás emlegetésénél tart az ügy, de kezdjük az elején.
Keresnek rajta, fizessenek
A németeknél még 2012 tavaszán vetődött fel, hogy a keresőcég (más tartalomaggregátorokkal együtt) akár fizethetne is azért, mert a kiadók tartalmát megjeleníti az olyan szolgáltatásaiban, mint például a hírgyűjtőként funkcionáló Google News, vagy éppen a cég nevét adó kereső. A kiadók egy fél évvel később már dörzsölhették a tenyerüket, mert konkrét törvényjavaslat született a témában. Végül tavaly el is fogadták a német honatyák a javaslatot, ám annak egy módosított formáját, amely alapján a néhány soros kedvcsináló idézetek (snippet) után elvileg nem kell díjat fizetni az újraközlőnek.
Azért csak elvileg, mert a kiadók érdekeit képviselő VG Media jogértelmezése szerint erre a törvény betűje továbbra is lehetőséget biztosít. Ezért miután nem tudtak a kérdésben megegyezni a Google-lel, bíróság elé vitték az ügyet idén júniusban. A válaszlépésre sem kellett sokat várni, hiszen a keresőcég bejelentette, hogy a helyzetet úgy kívánja rendezni, hogy a kérdéses médiumok tartalmainál sem képet, sem idézetet nem jelenít meg a felületein, azaz csak a cím és a link marad.
Zsarolás?
A Google németországi vezetője szerint a lépésben semmi különleges nincs, sőt ők még így is kevésbé drasztikusan jártak el, mint más ottani tartalomaggregátor szolgáltatók, amelyek közül sokan teljesen eltűntették listáikról a pénzt követelő kiadók tartalmait. A Google másik érve az, hogy a kiadóknak eddig is lehetőségük volt meghatározni, hogy mi és milyen formában jelenjen meg anyagaikból a cég szolgáltatásaiban. Tehát ha valakinek nem felel meg, hogy idéznek a cikkeiből, az nyugodtan maga is letilthatta ezzek felhasználását. A mostani lépéssel csak egyértelművé teszik a helyzetet a perre ment kiadóknál.
Természetesen a német kiadók egyáltalán nem így képzelték el a rendezést. Nyilatkozó képviselőjük egyenesen gazdasági zsarolásnak minősítette a Google lépését, amely meglátásuk szerint egy büntető jellegű diszkriminatív lépés, amely azokat a vállalkozásokat sújtja, amelyek megpróbálták érvényesíteni (a szerintük) jogszerű követelésüket.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak