Újabb érdekes fejleményeket hozott a több mint két és fél éve húzódó harc a Google és a német kiadók között. Megoldás persze még most sincs.

Ahhoz képest, hogy a Google több fronton is harcol az európai hatóságokkal, a német kiadókkal folytatott ütésváltás könnyed levelezetésnek is tekinthető. Most éppen a gazdasági zsarolás emlegetésénél tart az ügy, de kezdjük az elején.

Keresnek rajta, fizessenek

A németeknél még 2012 tavaszán vetődött fel, hogy a keresőcég (más tartalomaggregátorokkal együtt) akár fizethetne is azért, mert a kiadók tartalmát megjeleníti az olyan szolgáltatásaiban, mint például a hírgyűjtőként funkcionáló Google News, vagy éppen a cég nevét adó kereső. A kiadók egy fél évvel később már dörzsölhették a tenyerüket, mert konkrét törvényjavaslat született a témában. Végül tavaly el is fogadták a német honatyák a javaslatot, ám annak egy módosított formáját, amely alapján a néhány soros kedvcsináló idézetek (snippet) után elvileg nem kell díjat fizetni az újraközlőnek.

Azért csak elvileg, mert a kiadók érdekeit képviselő VG Media jogértelmezése szerint erre a törvény betűje továbbra is lehetőséget biztosít. Ezért miután nem tudtak a kérdésben megegyezni a Google-lel, bíróság elé vitték az ügyet idén júniusban. A válaszlépésre sem kellett sokat várni, hiszen a keresőcég bejelentette, hogy a helyzetet úgy kívánja rendezni, hogy a kérdéses médiumok tartalmainál sem képet, sem idézetet nem jelenít meg a felületein, azaz csak a cím és a link marad.

Zsarolás?

A Google németországi vezetője szerint a lépésben semmi különleges nincs, sőt ők még így is kevésbé drasztikusan jártak el, mint más ottani tartalomaggregátor szolgáltatók, amelyek közül sokan teljesen eltűntették listáikról a pénzt követelő kiadók tartalmait. A Google másik érve az, hogy a kiadóknak eddig is lehetőségük volt meghatározni, hogy mi és milyen formában jelenjen meg anyagaikból a cég szolgáltatásaiban. Tehát ha valakinek nem felel meg, hogy idéznek a cikkeiből, az nyugodtan maga is letilthatta ezzek felhasználását. A mostani lépéssel csak egyértelművé teszik a helyzetet a perre ment kiadóknál.

Természetesen a német kiadók egyáltalán nem így képzelték el a rendezést. Nyilatkozó képviselőjük egyenesen gazdasági zsarolásnak minősítette a Google lépését, amely meglátásuk szerint egy büntető jellegű diszkriminatív lépés, amely azokat a vállalkozásokat sújtja, amelyek megpróbálták érvényesíteni (a szerintük) jogszerű követelésüket.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.