Egyelőre nem. És ha a nyomtatásra is igaz a Jevons-paradoxon, egyhamar nem is szabadulunk meg a papírtól. A Konica Minolta Digital Office Tourján jártunk.

Egy 19 század közepén élt angol közgazdász, bizonyos William Stanley Jevons A szénkérdés c. könyvében leír egy ökológiai-gazdasági paradoxont. Jevons szerint ha egy természeti erőforrást képesek leszünk hatékonyabb felhasználni, annak az erőforrásnak a használata növekszik (akit a téma érdekel, itt talál az elméletről egy rövid összefoglalót). Ha tehát hatékonyabbá tesszük a nyomtatást, nő a nyomatok száma, azaz összességében több papírt és festéket használunk.

Nagy a küzdelem irodatechnikai fronton

Egyelőre a Jevons-paradoxon – legalábbis részben – igaz erre a piacra. A felmérések jelentős része ugyanis legfeljebb részleges eredményeket mutat a vállalatok papírfelhasználásának csökkenését illetően. Az irodatechnikai cégeknek ugyanakkor elemi érdekük, hogy valamiféleképpen igazodjanak a digitális transzformáció buzzworddel jelzett fejlődési irányhoz.

A Konica Minolta közelmúltban szervezett Digital Office Tour című rendezvénye jól mutatta azt a kihívást, amivel az irodatechnikai piac szállítóinak meg kell küzdeniük. Egyrészt ma már minden a szolgáltatásról szól, tehát szolgáltatóvá kell válni, másrészt a digitalizációról, tehát a digitalizáció középpontjába kell helyezni az irodatechnikai eszközöket.

És hogy miért fontos a digitalizáció az irodatechnikai piacnak (is)? Ezt Vass Gábor, a Microsoft vállati üzletágának vezetője egy frappáns példával illusztrálta: ahhoz, hogy Bell telefonja 1 milliárd ember használja, 100 év kellett, a Facebook mindössze három év alatt szerzett ugyanennyi felhasználót. A vállalatok belső folyamati átalakulnak, a csapatmunka, az információmegosztás, a távmunka, a rugalmas munkaidő stb.

A Konica Minolta az ehhez szükséges adatigényt igyekszik meglovagolni, egyfajta automatizálási segítséget adni a belső folyamatokhoz, ahol a multifunkciós eszközök is ennek a folyamatnak az adatkiszolgáló központjaivá válnak.

A vállalat azonban más irányba is nyit képalkotási technológiák terén felhalmozott know-how-jára építve. Ezért is hívták meg a rendezvényre a Konica Minolta londoni Business Innovation Centerének (BIC) egyik vezető munkatársát, Milan Lakhanit. Világszerte öt ilyen központban folytat k+f tevékenységet a vállalat. A Londonban, San Franciscóban, Szingapúrban, Sanghajban és Tokióban található központok olyan technológiákat fejlesztenek, melyek néhány év múlva kerülhetnek piacra.

Arccal az ipar felé

A kutatások egy része szorosan kötődik a vállalat alaptevékenységhez: arra keresnek megoldást, hogy minél szervesebben lehessen integrálni a papíralapú és az elektronikus folyamatokat. Ez testesül meg az ún. SmartOffice koncepcióban, melynek központi eleme a dokumentum, pontosabban az abban található információ.

K+F tevékenységük azonban messze túlmutat ezen. A központok tevékenysége négy fő területet ölel fel: a digitális munkahelyek fejlesztését, az érzékelők és automatizáció területét, az egészségügyet és az üzleti technológiákat. Vannak például határterületek, mint a 3D nyomtatás vagy az ún. 3D bioprinting, Kutatják többek között a kiterjesztett valóság (Augmented Reality) ipari felhasználásának lehetőségeit, de digitális egészségügyi alkalmazások és üzleti analitikai technológiákon is dolgoznak.

Az egyik, már 2014-ben a prototípusig jutott újdonság a holografikus AR-szemüveg, melynek ipari környezetben történő használatát a tokiói központ teszteli. A Konica Minolta által fejlesztett HOE (Holographic Optical Element) rendszer egyébként kifejezetten az ipari és logisztikai igényekhez készült. A speciális szemüveg egy kijelző, amely a helyhez és tevékenységhez (pl. egy alkatrész cseréje igazodó információkat és a fizikai valóságot egységes képként jeleníti meg, emellett azonban hangkommunikációra is képes.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.