A Kaspersky Lab cáfoltait a Biztonságportál gyűjtötte csokorba. Van köztük néhány meglepő.

Amikor a Kaspersky Lab egy felméréséből kiderült, hogy a vállalati IT vezetőkben milyen tévhitek élnek a virtualizáció biztonságáról. És hogy miért fontos ez? Mert ugyanebből a felmérésből az is kiderült, hogy a felmérésben részt vevő szervezetek több mint felénél a virtualizált rendszerek kritikus fontosságúak, azaz rengeteg érzékeny adatot kezelnek – írta a Biztonságportál.

És akkor az öt leggyakoribb tévhit.

1. tévhit: A PC-k és a szerverek védelmére használt végpontbiztonsági szoftverek hatékonyan működnek virtualizált környezetekben is.

Cáfolat: A legtöbb hagyományos végpontbiztonsági megoldás valóban képes védeni a virtualizált környezeteket, csakhogy erőteljesen befolyásolja azok teljesítményét is, különösen a nagyméretű infrastruktúrákban.

Az AV-Test össze is mérte a hagyományos végpontbiztonsági szoftverek, valamint a virtualizációra specializált eszközök vírusészlelési arányát és rendszerteljesítményét. Az alapvető vírusvédelmi feladatokban mindkét termékcsoport jól szerepelt. Nem úgy teljesítménytesztekben. A hagyományos végpontbiztonsági alkalmazásoknak sokkal hosszabb, olykor kétszer annyi ideig tartott több, közel egy időben bootoló virtuális gép ellenőrzése, mint a virtualizációra specializáltaknak. Ráadásul a hagyományos biztonsági megoldások 40-65 százalékkal több rendszererőforrást is használtak ehhez.

2. tévhit: A meglévő vírusvédelem nem befolyásolja a virtualizált környezet működésére.

Cáfolat: A hagyományos végpontbiztonság az agentalapú modellt alkalmazza, vagyis minden fizikai és virtuális gépen fut a biztonsági szoftver egy-egy példánya. Ez a módszer például 100 virtuális gép dedikált ellenőrzésére, amikor gyakorlatilag száz ügynökprogram fut száz vírusadatbázissal, nem igazán optimális. Ha csak tucatnyi virtuális gép kezdi egyszerre a vírusellenőrzést, már akkor is lelassulhat az összes többi alkalmazás (virtuális gép). És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a vírusadatbázisokat egyenként kell frissíteni, ami ilyenkor lefoglalja a hálózati sávszélességet is.

3. tévhit: A virtuális környezetek lényegükből fakadóan biztonságosabbak, mint a fizikai rendszerek.

Cáfolat: A virtualizációnak pont az a lényege, hogy a virtuális gépen ugyanúgy működnek a programok – értelemszerűen a rosszindulatúak is –, mint a fizikai környezetekben. A vírusírók főleg a vállalati hálózatok gyenge pontjait támadják. Minél több virtualizált rendszeren futnak kritikus üzleti alkalmazások, az annál több támadható célpontjuk lesz a számítógépes bűnözőknek. És ha egy támadó ellenőrzést szerez egy hypervisor fölött, máris hozzáférhet az azon futó összes virtuális géphez.

4. tévhit: A nem perzisztens virtuális gépek biztonságosabbak.

Cáfolat: Ha egy nem perzisztens virtuális gép megfertőződik, akkor törlik, majd újra létrehozzák. Csakhogy ettől még a rosszindulatú programnak lehetett ideje arra, hogy bizalmas adatokhoz férjen hozzá, vagy hogy elkezdjen terjedni a hálózatban. A virtuális gépek többsége egyébként is perzisztens, ráadásul – a B2B nemzetközi kutatása szerint – ezeknek a kiszolgálóknak állandóan működniük kell, vagyis a "leválasztásos" megközelítés sokszor nem is kivitelezhető.

5. tévhit: Minden virtualizációhoz fejlesztett biztonsági megoldás egyforma

Cáfolat: Eleve többféle biztonsági megközelítés létezik, és gyakran ezek kombinációjára van szükség. De még az agentalapú technológiákat sem szabad kapásból elvetendő, habár a virtualizációhoz nem hatékonyak. Mindig mérlegelni kell, hogy mi is az, amit védeni kell. Egy webre nem kapcsolódó szervernek például más biztonsági követelményei vannak, mint egy érzékeny információkat kezelő virtuális szervernek. A hypervisoralapú technológiákat mindenképpen számításba kell venni, mert segítenek egységesíteni a védelmet, ráadásul teljesítmény szempontjából a legkevésbé fájdalmas megoldást adják.

Biztonság

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.