Ahogy telnek a hónapok, úgy csúszkál kicsit a Microsoft legújabb operációs rendszerének tervezett indulási dátuma. A legfrissebb információk szerint most éppen javultak a kilátások, és a korábban már emlegetett őszről ismét nyárra került a cél. Tegnap a cég azt is bejelentette, hogy az arra alkalmas eszközökön futatott Windows 10 képes lesz számos biometrikus azonosítási módszerrel azonosítani a felhasználót.
Előbb ősz lett, majd hirtelen nyár
Kevin Turner, a Microsoft operatív ügyekért felelős vezérigazgatója decemberben a 10-es verzió érkezését valamikor késő nyárra, vagy esetleg kora őszre tette. Ehhez képest tegnap az operációs rendszerekeért felelős részleg alelnöke, Terry Myerson már egyáltalán nem emlegette az őszt, és arról beszélt, hogy a fejlesztés remek ütemben halad. Nyilatkozata alapján a Windows 10 még a nyáron, azaz az üzletileg rendkívül fontos szeptemberi iskolakezdést megelőző vásárlási hullámot képesek lehetnek majd meglovagolni. Az új operációs rendszer 111 nyelven és 190 országban egyszerre debütál.
A 10-es változat sikerét igyekszik minden fronton előre biztosítani a Microsoft. Mint azt korábban megírtuk, a Windows 10 ingyenes frissítésként lesz elérhető a Windows 7, Windows Phone 8, Windows 8.1 tulajdonosok számára, amennyiben a megjelenés utáni egy éven belül frissítenek az új verzióra. A másik lökést az újragondolt Kína-stratégiai adhatja. Myerson ugyanis arról is beszélt, hogy a távol-keleti országban partnerséget kötöttek a Lenovóval és a Kínában az e-kereskedelemtől a közösségi médiáig rengeteg területen domináns Tencenttel a Windows 10 népszerűsítésére, terjesztésére.
Kézzel, szemmel, fejjel
A hét másik híre, hogy a Windows 10-be a felhasználók többféle biometrikus azonosítási módszerrel is beléphetnek. A Windows Hello névvel ellátott rendszer képes akár az arcvonások, az íriszminta vagy az ujjlenyomat letapogatásával megállapítani a hozzáférést kérő személy kilétét.
A Hello univerzálisan működik okostelefonokon, táblagépeken és hagyományos laptopokon is, ám természetesen csak olyan újabb eszközökön, amelyek erre a feladatra már technológiailag fel vannak készítve. Az Intelnél az közölték, hogy minden termék, amelybe bekerült a RealSense F200-as szenzoruk, ki tudja szolgálni a Hello rendszerét.
A Microsoft tájékoztatása szerint az azonosításra használt adatok biztonsági okokból csak magán a készülékeken lesznek tárolva, és ott is anonim formában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak