A nyár legvégén, vagy kora ősszel jön az új microsoftos operációs rendszer, amely a jelek szerint nem vált ingyenes modellre.

A Microsoft operatív ügyekért felelős vezérigazgatója egy múlt heti konferencián hosszasan beszélt a jövőre érkező új operációs rendszerről. Kevin Turner talán legfontosabb kijelentése az volt, amivel cáfolta azokat a találgatásokat, miszerint a Windows 10 teljesen ingyenes lehet a felhasználóknak.

Nem lesz pénznyelő

Bár sokan azt várták, vagy éppen abban reménykedtek, hogy a verziószámot is ugró új oprendszernél a cég szakít a korábbi hagyományokkal, és akár teljesen ingyenesen is elérhetővé teszik azt. Ez az ötlet az előre telepített szoftverek visszaszorulásával, az igény szerint fizetett cloud szolgáltatások előretörésével, az alkalmazásokkal és nem az operációs rendszerrel pénzt kereső konkurensekkel számolva nem is tűnt teljesen légből kapottnak.

Ehhez képest azonban Turner világosan leszögezte, hogy a Windows 10 nem lesz "pénztemető", azaz például biztos, hogy a gyártó partnereknek továbbra is külön fizetniük kell majd az operációs rendszer telepítéséért, és minden bizonnyal a végfelhasználóknak is pénzt kell áldozniuk a Microsoft új zászlóshajójának használatáért.

Új bevételi modell

Ugyanakkor a fentieket azzal egészítette ki a vezérigazgató, hogy a korábbi operációs rendszereknél bevett gyakorlathoz képest más módokkal kell bevételhez jutnia a Windows 10-ből. Példaként az alaptermékre épülő pótlólagos szolgáltatásokat említett - sajnos konkrétumok nélkül -, amelyekért kisebb, de folyamatosan érkező pénzeket lehet kérni a felhasználóktól. 

A Microsoft az utóbbi időben több esetben is változtatott korábbi árazási politikáján. Elég csak a gyártók számára ingyenesen adott Windows Phone esetét említeni, de hasonló a helyzet kisebb tableteknél a Windows 8.1-gyel, illetve létezik egy komoly támogatási program a szuperolcsó notebookok gyártóinak kitalálva, hogy az árak a bűvös 200 dollár alatt maradhassanak.

Általános ingyenességet azonban Turner nyilatkozata után már nem érdemes várni a Windows 10-től, ám az továbbra is benne van a pakliban, hogy a Windows 8-at megvásárlók esetleg költségmentesen upgrade-elhetnek az új változatra. A vezérigazgató szerint a termék konkrét árazási politikájáról valamikor jövő év elején kaphatunk bővebb információkat.

Késő lesz-e a késő nyár?

Korábbi hivatalos nyilatkozatokból a 10-es verzió érkezését 2015 közepére lehetett tenni. Ezt némileg pontosította most Turner, amikor késő nyárról, vagy kora őszről beszélt. Elképzelhető, hogy nincs semmi ellentmondás, vagy csúszás a korábbi értesülések és a mostani dátum között, hiszen az operatív vezető a felhasználói nyitányról beszélt, míg a nyár közepi megjelenésről szóló előzetes információk lehet, hogy a gyártóknak szánt RTM változatra vonatkoznak. Ez utóbbi a piaci megjelenéshez képest jellemzően két hónappal korábban érhető el.

Ez a néhány hetes különbség a dátumokban azonban üzleti szempontból nagyon sokat jelenthet. Különösen az USA-ra jellemző ugyanis, hogy a PC-eladások a karácsonyi szezon mellett az iskolakezdési időszakban ugranak meg. Ez akár szeptember végéig is tarthat, tehát ha nem lesz csúszás a menetrendben, akkor a Microsoft meglovagolhatja a vásárlási kedv hullámzását.

Piaci hírek

Az EU vizsgálja, hogy addiktívak-e a Meta platformjai

Egyesek szerint a Facebook és az Instagram is függőséget alakít ki a fiataloknál, és a cég nem tesz ez ellen semmit.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.