A ProgMasters adatai szerint közel háromszor annyi idő alatt talál munkát egy junior IT-s, mint 2022-ben.

Komoly változások történtek a hazai IT-s munkaerőpiacon. Ennek leglátványosabb jele, hogy egymás után két bootcamp képzéseket kínáló programozóiskola is lehúzta a rolót: decemberben a Green Fox, februárban pedig a CodeBerry. A Szlovákiában és Csehországban is jelentős szereplővé váló Green Fox csődje egyértelművé tette: nem tarthatók az olyan üzleti modellek, melyek a keresleti piacra építenek. (A cég garanciát vállalt arra, hogy a mintegy 1,8 millió forintba kerülő négy hónapos képzés sikeres elvégzése után a végzetteknek munkahelyet találnak.)

A vállalatok manapság a hazai piacon nem kapkodnak a junior IT-sok után, derül ki a ProgMasters egy friss közleményéből. Míg 2022-ig átlagosan 2-3 hónapot vett igénybe a kezdők munkába állása, addig jelenleg ez a folyamat akár 6-7 hónapig is eltarthat. A változást a ProgMasters a koronavírus-járvány okozta digitalizációs hullám lecsengésével magyarázza. Az ugyanis 2020-tól 2022 végéig robbanásszerű növekedést hozott az informatikai piacon.

Ahogy korábban a Bitport is foglalkozott vele, ez 2023 elejére lecsengett, és tavaly globálisan több százezer embert küldtek el a szektorban, és az elbocsátások azóta is tartanak. Ugyanez a magyar gazdaságban szintén lejátszódott azzal a hendikeppel súlyosbítva, hogy a Szilícium-völggyel ellentétben itthon a startup szcéna nem volt elég jó állapotban ahhoz, hogy képes legyen a legjobb, legkreatívabb embereket nagy tömegben felszívni.

A pandémia utóhatásán túl az informatika területét is érzékenyen érintette a magyar gazdaság négy negyedéven át tartó technikai recessziója, illetve a magas hazai kamatkörnyezet. Ezek ugyanis visszafogták a fejlesztési projektekre szánt forrásokat és hitellehetőségeket egyaránt.

A második félévtől élénkülhet a kereslet

Az oktató cég azonban azzal számol, hogy ezek a nehézségek csak átmenetiek lesznek, és ez év második felétől nő a munkaerőpiaci kereslet. Ezt Kardos Ádám, a ProgMasters társ-ügyvezetője arra alapozza, hogy itthon is kedvezőbbé váltak a makrogazdasági folyamatok, csökkent az infláció és a jegybanki alapkamat, az EU-s források kapcsán kedvező hírek láttak napvilágot, és úgy látja, hogy az informatikai fejlesztésre szánt tőke is növekedésnek indult.

Ez azonban a várakozás. A tény pedig az, hogy a ProgMasters is arra kényszerült, hogy némileg átalakítsa üzleti modelljét. Ennek leglátványosabb eleme, hogy átmenetileg elengedi a partnercégei által a végzettjei után fizetett közvetítési díjat, amely eddig az árbevétele mintegy felét adta. Az elhelyezkedést segítheti az idén bevezetett gyakornoki program is, amelynek résztvevői az elhelyezkedésükig – de maximum 4 hónapig – éles fejlesztési projekten dolgozhatnak. (A bootcamp piaci helyzetét árnyalja, hogy ProgMasters márkanevet tulajdonló QTC Kft. többségi tulajdonosa 2021 óta Magyarország egyik legnagyobb IT-s felnőttképző cége, a Training360.)

Bár az elhelyezkedés egyre nehezebb, érdekes, hogy a cég prognózisa szerint idén is emelkedik a juniorok átlagbére: a tavalyi, közel 600 ezer forint idén kb. 15 százalékkal növekedhet. Egy belső felmérés szerint 4-7 éves szakmai múlttal átlagosan havi bruttó 1,3 milliós fizetésre lehet számítatani.

Közösség & HR

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.