Nincsen végtelen kapacitás, még a korábban betölthetetlennek hitt tárterületek is előbb-utóbb szűknek bizonyulnak. A bővítés pedig komoly kihívásokat rejt magában – ezekről és megoldásukról szól cikkünk.

A helyben tárolt információnak van egy nagyon rossz szokása: hajlamos kinőni a rendelkezésére álló tárhelyet. Még a végeláthatatlannak gondolt NAS-kapacitás is elfogyhat egyszer – és ennél már sokkal hamarabb meg kell tervezni, hogyan lehet több helyet biztosítani az adatbázisnak. Ha az okos megoldások (deduplikáció, tömörítés és társai) lehetőségeit kimerítettük, akkor nincsen mese, bővíteni kell a storage-et.

A méret a lényeg

A múltban erre egyetlen valós lehetőség kínálkozott, az úgynevezett scale-up eljárás. Ennek során addig adtak újabb és újabb merevlemezeket a tárolóegységhez, ameddig annak vezérlője képes volt megbirkózni az újabb és újabb diszkekkel. Mihelyst a felskálázással elérte fizikai határait a NAS, két megoldás közül választhattak a vállalatok. Vagy lecserélték magát az eszközt egy új, nagyobb befogadóképességű példánnyal – ezt hívják targonca-frissítésnek (forklift upgrade), mivel gyakran nagy tömegű készülékeket kellett kiváltani –, vagy pedig az új tárolót beállították a régi mellé, és párhuzamosan üzemeltették őket.

Az első esetben az összes, eredeti eszközön tárolt adatot át kell másolni az újra. Ennek érthető okokból nagy a költsége, hiszen a kiindulási állapothoz képest jóval nagyobb tudású és befogadóképességű NAS-ba kellett beruházni. Jelentősen felül kellett méretezni az új storage kapacitását, hogy a következő, elkerülhetetlennek látszó forklift upgrade-re lehetőleg minél később kerüljön sor. És akkor még nem is említettük a replikációhoz szükséges leállás jelentette munkaidő-kiesést, illetve a kiváltott, de egyébként még működőképes NAS értékvesztését.

Jobb választásnak tűnik tehát az új eszköz elődjével párhuzamosan történő futtatása, de ennek az opciónak is megvannak a hátrányai. A hálózaton így egyszerre több storage pool keletkezik, a felhasználóknak pedig fejben kell tartaniuk, hogy melyik adatukat melyikben találják. Ez még két NAS esetében is megakaszthatja a munkamenetet, egy nagyobb vállalat esetében pedig egyszerűen elfogadhatatlanul megnöveli az elvesztett állományok számát, valamint a felesleges keresgéléssel töltött idő mértékét.

Hawaii, szigetek nélkül

A fenti kihívásra válaszul született meg a scale-out eljárás. Ezáltal úgy bővülhet a storage kapacitása és az adattárolás teljesítménye, hogy a régi eszköz is munkában marad, ugyanakkor nem jönnek létre szigetszerű tárolóegységek. Jellemzően a scale-out bővítés több storage-en keresztül megy végbe. Amennyiben NAS-ról van szó, akkor ezzel új tárolóeszközök válnak elérhetővé a hálózaton, de ez csak a storage poolt terjeszti ki, nem alakulnak ki elkülönült tárterületek.

A NAS-ok scale-out bővítése fontos fejlesztés volt az adattárolás szempontjából. A nagyvállalati felhasználók az elmúlt évtizedben olyan nagy adatkezelő módszereket és programokat kezdtek használni elosztott fájlrendszereiken található strukturálatlan adataik tárolására és elemzésére, mint például a Hadoop. Az időközben bekövetkezett adatrobbanást kapacitás és teljesítmény tekintetében az igényeknek megfelelően pedig ezzel a módszerrel lehet a leghatékonyabban kiszolgálni. A NAS bővítés azért ideális válasz a feladatra, mert scale-out módszerrel gyorsan és viszonylag fájdalommentesen lehet végrehajtani a storage megnövelését.

A felhő sincs ingyen

Végül adódik a kérdés: miért ne felhőre bízzuk az adattárolást, ha egyébként adatvédelmi aggályok nem merülnek fel ezzel a megoldással szemben? Nos, a cloud storage valóban reális alternatívát jelenthet bizonyos esetekben, így a tárolás problémájának hardveres és üzemeltetési aspektusát teljesen ki lehet iktatni a képből.

A probléma azonban az, hogy ezek a szolgáltatások drágák, így nagyobb mennyiségű strukturálatlan adat hosszútávon történő tárolására nem jelent gazdaságos megoldást.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.