A kínai óriás még az optimista elemzőket is meglepte frissen közölt éves növekedési terveivel. A hírre a cég amúgy is szépen dráguló papírjai az egekbe ugrottak.

Az üzleti játékszabályok kimondatlan törvényszerűsége szerint minél nagyobbra nő egy vállalkozás, annál nehezebb a korábbi évek dinamikus emelkedési ütemét akár csak megközelíteni is. Lehet, hogy ezt Kínában nem tudják, mert az e-kereskedelmi gigász Alibabánál egy kiváló év után jelentették be, hogy idén még nagyobbat fognak ugrani.

Másfélszeres szorzóval számolnak

A távol-keleti nagyvállalatnál a héten közölték, mire számítanak a jövő márciusban végződő pénzügyi évben. A cég vezetősége 45-49 százalékos bevételnövekedést tart elérhetőnek, ami nagyjából 10 százalékponttal haladja meg a szakmai elemzők konszenzusos várakozását.  A Bloomberg gyűjtése szerint a szakértők dollárban számolva 31,4 milliárdos forgalmat láttak reálisnak, ám az Alibabánál 34,3 milliárd a terv.

A számok azért különösen impresszívek, mert a vállalat kifejezetten erős időszakon van túl, így a bázis meglehetősen magasra tette a lécet. Az idei első negyedév (egyben a 2017-es pénzügyi év záró periódusa) a cég a 2014-es tőzsdére menetelét követő legerősebb három hónapját hozta növekedés szempontjából. A márciusban zárt teljes év 56 százalékos forgalomnövekedést hozott év per év alapon. Ennek ellenére, ha a mostani előrejelzések pontosak, akkor ezt az ütemet idén még tovább lehet fokozni, hiszen a tavalyi eredményt felfelé javította a korábban megvásárolt Lazada bevétele. Az akvizíció kiszűrésével "csak" nagyjából 44-45 százalékos volt a szervezet növekedési üteme.

A vezetőség optimista hangulata gyorsan átragadt a befektetőkre is, akik a hírt meghallva több mint 11 százalékkal srófolták fel a részvények árfolyamát a zárás utáni kereskedésben. Az Alibaba-papírok ráadásul eddig sem voltak alulteljesítők, hiszen január óta a mostani bejelentésig már 43 százalékot erősödtek.

Kínai gyorsvonat érkezik

Az Alibaba mellett egyébként más kínai óriások is nagyon komoly lendületben vannak. A Baidu és a Tencent szintén nyaktörő ütemben nőnek, és most már azon törik a fejüket, hogy vethetnék ki csápjaikat minél távolabbra a kényelmesen uralt hazai régióból. Január óta például a közösségi médiában érdekelt Tencent részvényárfolyama is több mint harmadával emelkedett, ami azt jelenti, hogy a világ tíz legnagyobb információtechnológiai társasága között is a legjobban teljesítettek az Alibabával.

Az egykori tanár, Jack Ma által egy lakásban alapított Alibaba mesés pályafutását az online kereskedelemnek köszönheti, amely még manapság is a fő hajtóereje a vállalatnak. Az évek alatt azonban több más szegmensben is sikerült megvetnie a lábát a vállalatcsoportnak, a fizetési megoldásoktól a cloudos szolgáltatásokat nyújtó adatközpontokig. Utóbbi például a szervezet legjobban növekedő részlege jelenleg - igaz, ebben közrejátszik az alacsonyabb bázisérték is.

A héten tartott befektetői napon a vállalat pénzügyi vezetője nem titkolta, hogy a töménytelen mennyiségben beáramló pénzhalmokon nem kívánnak sokáig ülni. A közeljövőben újabb befektetéseket eszközölnek majd, amelyek célja, hogy elsősorban a fogyasztói szegmensekben tudják növelni piaci jelenlétüket. Ilyenre korábban is számtalan példa akadt, hiszen sok más mellett például a mobilgyártásban is komoly érdekeltségei vannak az egyre csak hízó Alibabának. 

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.