Az üzleti játékszabályok kimondatlan törvényszerűsége szerint minél nagyobbra nő egy vállalkozás, annál nehezebb a korábbi évek dinamikus emelkedési ütemét akár csak megközelíteni is. Lehet, hogy ezt Kínában nem tudják, mert az e-kereskedelmi gigász Alibabánál egy kiváló év után jelentették be, hogy idén még nagyobbat fognak ugrani.
Másfélszeres szorzóval számolnak
A távol-keleti nagyvállalatnál a héten közölték, mire számítanak a jövő márciusban végződő pénzügyi évben. A cég vezetősége 45-49 százalékos bevételnövekedést tart elérhetőnek, ami nagyjából 10 százalékponttal haladja meg a szakmai elemzők konszenzusos várakozását. A Bloomberg gyűjtése szerint a szakértők dollárban számolva 31,4 milliárdos forgalmat láttak reálisnak, ám az Alibabánál 34,3 milliárd a terv.
A számok azért különösen impresszívek, mert a vállalat kifejezetten erős időszakon van túl, így a bázis meglehetősen magasra tette a lécet. Az idei első negyedév (egyben a 2017-es pénzügyi év záró periódusa) a cég a 2014-es tőzsdére menetelét követő legerősebb három hónapját hozta növekedés szempontjából. A márciusban zárt teljes év 56 százalékos forgalomnövekedést hozott év per év alapon. Ennek ellenére, ha a mostani előrejelzések pontosak, akkor ezt az ütemet idén még tovább lehet fokozni, hiszen a tavalyi eredményt felfelé javította a korábban megvásárolt Lazada bevétele. Az akvizíció kiszűrésével "csak" nagyjából 44-45 százalékos volt a szervezet növekedési üteme.
A vezetőség optimista hangulata gyorsan átragadt a befektetőkre is, akik a hírt meghallva több mint 11 százalékkal srófolták fel a részvények árfolyamát a zárás utáni kereskedésben. Az Alibaba-papírok ráadásul eddig sem voltak alulteljesítők, hiszen január óta a mostani bejelentésig már 43 százalékot erősödtek.
Kínai gyorsvonat érkezik
Az Alibaba mellett egyébként más kínai óriások is nagyon komoly lendületben vannak. A Baidu és a Tencent szintén nyaktörő ütemben nőnek, és most már azon törik a fejüket, hogy vethetnék ki csápjaikat minél távolabbra a kényelmesen uralt hazai régióból. Január óta például a közösségi médiában érdekelt Tencent részvényárfolyama is több mint harmadával emelkedett, ami azt jelenti, hogy a világ tíz legnagyobb információtechnológiai társasága között is a legjobban teljesítettek az Alibabával.
Az egykori tanár, Jack Ma által egy lakásban alapított Alibaba mesés pályafutását az online kereskedelemnek köszönheti, amely még manapság is a fő hajtóereje a vállalatnak. Az évek alatt azonban több más szegmensben is sikerült megvetnie a lábát a vállalatcsoportnak, a fizetési megoldásoktól a cloudos szolgáltatásokat nyújtó adatközpontokig. Utóbbi például a szervezet legjobban növekedő részlege jelenleg - igaz, ebben közrejátszik az alacsonyabb bázisérték is.
A héten tartott befektetői napon a vállalat pénzügyi vezetője nem titkolta, hogy a töménytelen mennyiségben beáramló pénzhalmokon nem kívánnak sokáig ülni. A közeljövőben újabb befektetéseket eszközölnek majd, amelyek célja, hogy elsősorban a fogyasztói szegmensekben tudják növelni piaci jelenlétüket. Ilyenre korábban is számtalan példa akadt, hiszen sok más mellett például a mobilgyártásban is komoly érdekeltségei vannak az egyre csak hízó Alibabának.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak