A két vállalat hivatalos közleményben jelentette be, hogy az Alibaba Group 590 millió dollár értékben kisebbségi tulajdonrészt vásárol a Meizunál, Kína egyik vezető mobilgyártójánál.
Saját oprendszerrel operálnak
A befektetés eredményeként az Alibaba és a Meizu stratégiai és üzleti szinteken is szorosra fűzik a szálakat egymást közt, aminek legfontosabb mozzanata az, hogy ezzel a kereskedő cég saját operációs rendszere még jobban integrálódik a Meizu készülékeiben. Cserébe a gyártó megkapja az Alibaba jelentős támogatását e-kereskedelem, mobil internet, mobilos operációs rendszerek és az ezekkel összefüggő elemzési feladatok terén.
Meizu MX4 Pro
Természetesen az a ziccer sem maradhat ki, hogy a Meizu mobiljai (és egyéb termékei) kiemelt helyet kapnak az Alibaba webes felületein, csatornáin, amivel várhatóan mindkét vállalat jól fog járni. A megállapodás kulcsa persze elsősorban az említett, Aliyun OS néven futó operációs rendszer, ami már több készülékben feltűnt a kínai piacon, de a Meizu lesz az első olyan jelentős gyártó, amelyik nagy volumenben fogja használni a rendszert.
A Meizuról már 2013 végén is azt írtuk, hogy ott van a leggyorsabban fejlődő és legérdekesebb mobilokat gyártó kínai cégek között, ez a befektetés pedig azt mutatja, hogy valóban számolni kell velük. A Meizu 2011-ig még a Windows Mobile átdolgozott verzióját használta készülékein, de a többiekhez hasonlóan ők is gyorsan átálltak Androidra és azóta a fejlődés töretlen. Jack Wong CEO legutóbbi hivatalos bejelentése szerint a Meizu csak januárban 1,5 millió készüléket értékesített.
A Xiaomi a nagy ellenfél
Ez a szám tavaly decemberben 1 millió volt, amiből jól érzékelhető, hogy milyen tempóban növeli az eladásokat a vállalat. A legnagyobb ellenfél a Meizu számára is a Xiaomi, akit az eddigi felső kategóriás mobilokon (MX4, MX4 Pro) kívül a nemrégiben megjelent, elérhető árú modellekkel (m1, m1 Note) szeretnének megszorongatni. Erre minden esély megvan, mivel a frissen bejelentett m1-re egyetlen perc alatt 100 ezer előrendelés érkezett a napokban, vagyis 2015-ben az eddigieknél is nagyobb harcra számíthatunk a Xiaomi és az ő kihívói közt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak