Emlékszik még a Linux hőskorában a nyílt forráskód melletti két legfőbb érvre? Ingyen van és biztonságos! Azóta minden szempontból nagyot változott a világ.

Két hónapja finom testcsellel próbálta átjátszani a nyílt forráskód apostolait. Egy kutatással támasztotta alá, hogy milyen veszélyei vannak a nyílt forráskód burjánzásának. A kutatást egyik konklúziója, hogy egy vállalat rendszereiben a nyílt forráskód aránya nem haladhatja meg a 40 százalékot, ellenkező esetben...

Na de mi is lesz ellenkező esetben? Bár a SAS kutatása értelemszerűen az analitikai platformokra koncentrál – egyesek szerint az R nyelv terjedésének ellensúlyozására készült a felmérés is –, két általános megállapítás is kiolvasható az adatokból. Egyrészt a nyílt forráskódú eszközök nem hogy csökkentenék, hanem növelik a biztonsági kockázatokat (nehezítik a megfelelő szint biztosítását). Másodsorban problémák adódhatnak a nyílt forráskódú rendszerekhez szükség szakértelem megtalálásában (toborzás, átképzés, emberek cseréje). Mindez kiegészülve egyéb tényezőkkel olyan rejtett költségeket generál, amelyek miatt az "ingyenes" rendszer jóval drágább is lehet, mint a tulajdonosi (proprietary) eszközök.
 

 
SAS open source kutatás 2016
Create bar charts


A SAS megállapításaiban van is valami. Legfőképpen az, hogy a nyílt forráskód és a tulajdonosi szoftver között nem vagy-vagy reláció van. Mindkettőnek van helye, de az is egyre inkább nyilvánvaló, hogy a piac megállíthatatlanul halad a nyílt forráskód irányába.

Desktoptól a vállalati rendszereken át a felhőig

Amióta a felhőszolgáltatások a vállalati (és konzumer) informatika szerves részévé váltak, a nyílt forráskód minden szinten eluralta a világot. Ha okostelefonról beszélünk, ott az Android (és vele az összes biztonsági és frissítési probléma), ha adatközpontokról, a különböző Linuxok (Red Hat, SUSE), ha konténertechnológiáról, elkerülhetetlen a Docker vagy a Kubernetes, a fejlett analitikában a RapidMiner vagy a KNIME, big datánál a Hadoop vagy a Spark, a gépi tanulásnál a TensorFlow vagy a Mahout és így tovább.

Ha maradunk a SAS területénél, egy tavalyi amerikai felmérés jól mutatja, hogyan változnak az analitikai piacon a felhasználói preferenciák. A BurtchWorks, amely toborzó cég, elsősorban munkaerő-piaci szempontokból vizsgálta, hogy az analitikai szakemberek miloyen eszközöket kedvelnek. A SAS megoldásait, valamint két nyílt forráskódú eszközt, az R és a Python megítélését vizsgálták több szempontból.

Kezelhetőségben a válaszadók 39 százaléka tartotta a SAS-t a legjobbnak, 42 százalékuk az R-t, míg 20 százalékuk a Pythont. De nem is ez az érdekes – legalábbis a SAS szempontjából –, hanem az, hogy 2014-ben még a válaszadók mintegy 65 százaléka szavazott a SAS-ra. Persze az sem mindegy, milyen szektorban dolgoznak a válaszadók: míg a technológiai és a telekom szektorban dolgozók huszonegynéhány százaléka szavaz csak a SAS-ra, a pénzügyi szektorban dolgozók körében még a többség (kb. 51 százalék) azt találja jobbnak.
 

 
BurtchWorks népszerűségi felmérés
Create pie charts


Az alkalmazási terület sem mindegy. Az adattudósok 53 százaléka a Pythont kedveli, 44 százaláka pedig az R-t, és csupán 3 százalékuk szavazott a SAS-ra, míg a prediktív analitikával fogalalkozók körében még mindig a SAS a legnépszerűbb 43 százalékkal.

Akkor befellegzett a tulajdonosi szoftvernek?

Ha egyszerűen extrapolálnák a BurtchWorks felmérését a jövőbe, illetve egyéb olyan területekre, melyeken éles a verseny a tulajdonosi és a nyílt forráskódú eszközök között, gyorsan levonhatnánk a következtetést, hogy az előbbit fejlesztő vállalatok hamarosan lehúzhatják a rolót. Ezzel szemben azt látjuk, hogy a Microsoft, az Oracle vagy az SAP – hogy csak a legnagyobbakat említsük a vállalati világból – él és virul.

És hogy miért? Mert ha valaki a nyílt forráskódra szavaz, számtalan addig viszonylag egyértelműen kezelhető problémát és kötelmet is a nyakába vesz.

1. Licencelési problémák. Komoly felkészültség kell ahhoz, hogy valaki ne vesszen el a nyílt forráskódú licencek sűrű erdejében. A jelentősebb licencelési típusokból is van öt-hat. Ez ráadásul halmozottan jelentkezik, hiszen elképzelhető az is, hogy a nyílt forráskóddal érkező egyes komponensek más licencelési szabály alá esnek. Ezeknek a függőségi rendszereknek az átlátásához komoly tudás kell.

2. Biztonság. A probléma súlyosságát jól mutatja az OpenSSL-ben felfedezett Heartbleed sérülékenység. Egy évvel a felfedezése után még a Frobes Global 2000-es listáján szereplő cégek háromnegyedénél még nem javították a súlyos hibát, de két évvel később is még az érintett rendszerek felében megvolt.

A Sonatype, amely ún. szoftver ellátási lánc szolgáltatást kínál nyílt forráskódú megoldásokhoz, és amelynek repository szolgáltatása is van, tavaly évre vonatkozó kutatásában azt állítja, hogy a letöltések több mint 6 százalékában van egy ismert biztonsági hiba. A cég szerint a nyílt forráskódú komponensek óriási energiaforrásai a vállalatok belső innovációjának, de csak akkor, ha ezeket a komponenseket megfelelő forrásból szerzik, és a követésükkel is foglalkoznak. Ellenkező esetben főleg a biztonsági réseket gyarapítják, licencelési problémákat, bugokhoz vezetnek.

A Sonatype adatai alapján a nyílt forráskódú fejlesztések elképesztő lendületet vettek. A fejlesztők a szolgáltató statisztikái szerint átlagosan naponta 1000 új projektet indítanak, és 10 ezer új verziót szállítanak. Ezeknek a követése és auditálása nem éppen egyszerű. Érdekes adat, hogy a két évnél frissebb komponensek – ezek teszik ki a fejlesztők által felhasznált nyílt forráskódú elemek 47 százalékát – átlagos hibaaránya 5 százalék alatt van, míg a két évnél idősebb komponensekból származott a kockázatook 80 százaléka.

Éppen ezért komoly ellátásilánc-menedzsmentre van szükség, amellyel meg lehet szűrni a komponensfejlesztőket, és le lehet követni minden komponenst, ami a belső rendszerekbe kerül.

Cloud & big data

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.