A kiberbűnözés ugyanis egyre intenzívebb. A szakemberhiány enyhítésére a Cisco Akadémia is programot indít.

A Cisco legfrissebb biztonsági jelentése is arra a trendekre hívja fel a figyelmet, hogy a vállalatoknak a helyi támadások mellett szervezett bűnözői csoportokkal és komplex, infrastruktúra-szintű behatolásokkal is számolniuk kell. A veszélyforrások is összetettebbek: az új okos eszközök, az átjárható rendszerek és a felhőalapú megoldások nagy kockázatot jelentenek.  A kiberbűnözők ugyanis gyakran szervereket, adatközpontokat  támadnak, ahonnan felhasználók sokaságához férhetnek hozzá. Mindehhez ráadásul egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak.

A januárban kiadott jelentést Ács György, a Cisco regionális hálózatbiztonsági szakértője komentálta, valamint kiegészítette hazai vonatkozásokkal.

A hagyományos vírusírtó már kevés

"Az eredményes védekezéshez meg kell értenünk a támadók gondolkodását, motivációit és módszereit a támadások minden fázisában. A biztonsági stratégiának a támadások megelőzésére éppúgy ki kell terjednie, mint a támadások alatti és utáni szakaszra. A felületek kiterjedtsége és a módszerek kifinomultsága miatt a hagyományos gondolkodás és a hagyományos vírusírtók alkalmazása ma már nem elég, a védekezést a hálózatok szintjén el kell kezdeni" – mondta Ács György.

Hozzátette, bár a teljes spam-mennyiség csökkent, a rosszindulatú levelek még mindig komoly fenyegetést jelentenek. A legelterjedtebb témák a banki műveletekkel kapcsolatos átverések, az online vásárlásokkal kapcsolatos levelek, illetve a csatolt képek formájában érkező vírusok. 

Itthon gyorsan terjednek a zsarolóprogramok

Magyarországon is elszaporodtak a banki adathalász esetek. Az adathalászok gyakran az e-mailek nyelvezetére sem fordítottak nagy figyelmet, a gyanútlan felhasználót Google-fordítóval "magyarított" szöveggel próbálják rábírni titkos banki adatainak az elárulására. Elszaporodtak az úgynevezett zsarolóprogramok is, amelyek titkosítják a felhasználó winchesterén lévő adatokat és a feloldásért pénzt követelnek.

A globális tanulmány szerint tavaly is a Java volt a leggyakrabban támadott programozási nyelv, érintettsége elérte a 91 százalékot, a mobil eszközök közül pedig az androidos operációs rendszerűeket támadják leggyakrabban a kártevők. Ez utóbbi aránya még ennél is magasabb, eléri a 99 százalékot.

A leggyakrabban azonosított mobil kártevő az Andr/Qdplugin-A, amely többségében nem hivatalos szoftverpiacokról letölthető, de legális alkalmazásokba csomagolva fordul elő. Érdekes megfigyelést tettek az elemzők az egyes gazdasági ágazatok támadottságát illetően. Eddig a legtöbb támadás a gyógyszer- és vegyipari, valamint az elektronikai vállalatokat érte. Tavaly az elsődleges célpontok között megjelent az eddig alacsonyabb kockázatúnak számító mezőgazdaság és a bányászat, valamint a támadások fókuszába került az energia-, az olaj- és a gázipar is.

Indul a hazai hálózatbiztonsági szakértői képzés

Ács György a jelentésből kiemelte azt is, hogy a világ nem eléggé felkészült a kifinomult támadásokra, globálisan legalább egymillió IT-szakember hiányzik a piacról. Elhangzott az is, hogy a hazai szakértői hiány pótlására a Magyarországon működő Cisco Akadémia hamarosan elindítja hálózatbiztonsági képzését.

A szakembereknek lesz dolguk: a támadások összessége egy év alatt 14 százalékkal nőtt, a nagyvállalatok 96 százaléka volt célpontja ilyen akciónak. Nőtt az elosztott szolgáltatásmegtagadás (Distributed Denial of Service – DDoS) típusú támadások száma és súlyossága is. Ráadásul egyes látványos DDoS-támadások - minbdta Ács - más támadás, például elektronikus csalás elfedését célozta.

A többfunkciós trójai programok manapság a weben leggyakrabban terjedő kártevők, tavaly az esetek 27 százalékát tették ki.  A második helyen 23 százalékkal a szoftverek biztonsági réseit kihasználó rosszindulatú kódok (exploit, iframe) állnak, az adatlopó trójai és backdoor programok pedig csak alig egy százalékkal maradnak el ettől.

Veszélyek ellen felvásárlás

Az összetett biztonsági problémákra a Cisco is rékészült. Tavaly nyáron vásárolta fel a Sourcefire-t, és már forgalmazza  is a cég által éppen az új típusú támadások ellen fejlesztett Advanced Malware Protection (AMP) megoldását, amely az észlelést, a blokkolást, a folyamatos vizsgálatot és utólagos kármentesítést is biztosítja. De ugyanebbe a startégiába illeszkedik a szintén tavaly felvásárolt cseh Cognitive Security is, amely önfejlesztő rendszer, viselkedésalapú rendszer.

Biztonság

Egyelőre szépen zakatol a Foxconn motorja

A világ legjelentősebb elektronikai bérgyártójának üzleti eredményeiből általában jó következtetéseket lehet tenni a teljes techniológiai szektor állapotára is. Eszerint egyelőre minden oké, de a helyzet könnyen változhat.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.