Kétes dicsőségtáblára került tavaly a Java, az Android, valamint a zsaroló programok és a célzott támadások: ezek mozgatták meg leginkább a kiberbűnözők fantáziáját. Ám kevesebbet spammeltek.

A Cisco 2013-ra is elkészítette IT-biztonsági jelentését. A tanulmány megállapításai sok ponton egybeesnek más felmérések tanulságaival. A Cisco által rajzot kép is segít abban, hogy felkészülhessünk a 2014-ben várható fejleményekre.

A tanulmány nem csak a terendekkel foglalkozott: felvázolta azt is, hogyan is néz ki ma a modern fenyegetettség? Ebben a modellben a publikus felhőtől a vállalati rendszerekig minden átjárható, és ez a fertőzések terjedésének is kedvez.

A modern fenyegetettségek struktúrája (Forrás: Cisco)

A Cisco szakértői szerint ma két fontos kérdés van a vállalati biztonság terén: egyrészt hogy hol tárolódnak a kritikus adataink, másrészt hogyan lehet létrehozni az adatokhoz biztonságos környezetet? Különösen fontossá teszi a kérdést az, hogy a felhő és a mobilitás is egyre kevesebb közvetlen ellenmőrzést biztosít felettük.

A levélszemét mennyisége csökken

Vannak jó hírek is. Itt van például az, hogy tavaly jelentős mértékben csökkent a kéretlen levelek mennyisége. Az éves globális spamforgalom körülbelül fele volt a 2012-esnek. A legtöbb nemkívánatos küldemény banki szolgáltatásokat reklámozott, és pénzintézetek nevében került a postafiókokba.

Jelentős volt az online vásárlásokkal, szállításokkal kapcsolatos spamek aránya is. Ezek gyakran kártékony melléketeket tartalmaztak, melyek megtekintése a számítógépek megfertőződéséhez vezethetett. Az adathalász típusú e-mailek között pedig szép számmal akadtak olyanok, amik például a Facebook vagy a PayPal ismertségét használták ki a felhasználók megtévesztéséhez.

A tanulmány vizsgálta egyes vállalatok internetes adatforgalmát is. Szinte mindegyiknél kimutathatóak voltak olyan webes (vagy DNS) kérések, amelyek kártékony programok terjesztésére szolgáló weboldalak, szerverek felé irányultak. A szervezetek 88 százaléka kapcsolódott gyanús FTP-kiszolgálókhoz, és 79 százalékuknál lehetett kiszűrni gyanús VPN-forgalmat. A vállalatok felénél kifejezetten felnőtteknek szóló tartalmakkal kecsegtető weboldalak felkeresése is megfigyelhető volt.

A Java és az Android mindent vitt

Tavaly a Java volt a kiberbűnözők legnépszerűbb célpontja, annak sérülékenységeit próbálták meg leggyakrabban kihasználni. Még az az Adobe Flash Playert és az Adobe Readert is sikerült leköröznie. A tendencia hátterében az állhat, hogy rengeteg Java exploit érhető el az interneten, de az Oracle megoldásának elterjedtsége is közrejátszik a támadások számának növekedésében: az Egyesült Államokban például a vállalati számítógépek 97 százalékán van Java.

A leggyakoribb mobil károkozók 2013-ban (forrás: Cisco)

A Cisco jelentése a kártékony programok két feltörekvő területét emelt ki. Az egyik a zsaroló programok – különösen a fájlokat titkosító CryptoLocker – térhódítása. A másik pedig a mobil károkozók egyre intenzívebb szaporodása. Bár a webes károkozók számához képest ezek még "csak" 1,2 százalékos részesedéssel bírnak, egyértelműen növekvő trendet mutatnak. Különösen az Android vonzza a mobil kártevőket, a Google platformjára készítették a kórokozók 99 százalékát. A Qdplugin trójai volt a legfertőzőbb amely legális alkalmazások mögött bújt meg, és ilyen módon került fel a mobilokra. Ha a malware családokat és a variánsok számát nézzük, akkor a legtöbb fejtörést azok a trójai programok okozták, amelyek emelt díjas SMS-eket küldözgettek az okostelefonokról.

A teljes jelentés a Cisco weboldaláról tölthető le pdf formátumban.

(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)

Biztonság

Egyelőre szépen zakatol a Foxconn motorja

A világ legjelentősebb elektronikai bérgyártójának üzleti eredményeiből általában jó következtetéseket lehet tenni a teljes techniológiai szektor állapotára is. Eszerint egyelőre minden oké, de a helyzet könnyen változhat.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.