A Business Insider elkészítette a szilícium-völgyi sikermenedzserek 100-as toplistáját. Kimazsoláztuk a legérdekesebb neveket.

Mitől sikeres egy cégvezető? Például azért, mert képes megváltoztatni a cége területén addig érvényes játékszabályokat. Vagy azért, mert sikerült nagy összegű tőkét bevonnia az elmúlt évben cége finanszírozására. Vagy éppen abban mutatkozott meg vezetői tehetsége, hogy át tudta kormányozni vállalatát viharos vizeken. A Business Insider ilyen kritériumok alapján állította össze a Szilícium-völgy száz legsikeresebb technológiai cégvezetőjének listáját. Erről válogattunk néhány érdekességet. Mivel a listán a tavalyi teljesítményt vették figyelembe, olyan cégek is szerepelnek rajta, melyeket azóta felvásároltak. Ilyen például a Nat Friedman, akinek cégét, a Xamarint a Microsoft vette meg, Greg Clark, aki cégét, Blue Coatot nem tőzsdére vitte, hanem eladta a Symantecnek, vagy a csak a lenti táblázatban szereplő Stemcentrx-et irányító hármas: Scott Dylla, Daniel Reiner és Brian Slingerland is, az ő cégüket az AbbVie vásárolt fel.

Aki szelet vetett, és vihart aratott a Microsoftnál

Az egykori startupperek egyike Nat Friedman, aki 48. a listán. Friedman a nyílt forráskódú szoftverek fejlesztésével foglalkozó Xamarin alapító ügyvezetője. A Xamarin egy nyílt forráskódú .NET-implemetációból nőtt ki, és lett sok kanyar után egy népszerű keresztplatformos mobil fejlesztői eszközkészlet. Amikor a cég 2011-ben elindult, a Microsoftnak még komoly averziói voltak az open source fejlesztőkkel szemben.

A helyzet azonban mára gyökeresen megváltozott. A Microsoft soha korábban nem látott módon karolja fel a nyílt forráskódú világot. Februárban vásárolta meg a Xamarint, hírek szerint 4-500 millió dollár közötti áron (a felvásárlás kapcsán részletesen írtunk a cég kalandos történetéről). Azóta a Xamarin új küldetése az, hogy a fejlesztőket a Microsoft felhőjének a használatára buzdítsa.  

Felveszik a kesztyűt

Nagy tervei vannak e-kereskedő cégével, a Wish-sel kapcsolatban Peter Szulczewski tulajdonos-cégvezetőnek (43. a listán), aki hírek szerint tavaly olyan nagyvállalatok felvásárlási ajánlatára mondott nemet, mint az Amazon vagy az Alibaba. A magabiztos cégvezér szerint a Wish az idén már 2 milliárd dollár összértékű termék közvetlen értékesítésében működik közre. A cég a siker érdekében hatalmas összegeket áldoz reklámra, csak a Facebookon évi 100 millió dollárt költ. Egyesek már úgy vélekednek róla, hogy a Wish lehet az online világ következő kereskedő nagyágyúja Amerikában, mint amilyen az offline világban a Walmart (volt).

Előző életében hackerként tette le a névjegyét a Business Insider listájának 39. helyezettje, George Hotz. A Comma.ai tulajdonos vezetője mindössze 17 éves volt, amikor 2007-ben feltörte az iPhone-t, majd három évvel később a PlayStation 3 következett. Hotz érdekes figura: állítólag egy hónap alatt egyedül épített egy önvezető autót egy Acura ILX-ből. A listára azonban a Comma.ai miatt került. Ez egy olyan transzformációs technológiai csomag, amivel egy "buta" autót is át lehet alakítani vezető nélküli járművé. Az egyik ismert kockázati befektető társaság, az Andreessen Horowitz egyből adott a projektre 3 millió dollárt.

Nem is olyan régen még úgy volt, hogy Greg Clark (37. a listán), a biztonsági rendszerek fejlesztésével foglalkozó Blue Coat tulajdonos cégvezetője, a technológiai ipar idei legnagyobb tőzsdei bevezetésére készül, de a dologból végül nem lett semmi. Az ok egyáltalán nem prózai, de annál meghökkentőbb: az iparág egyik nagyágyúja, a Symantec ugyanis 4,65 milliárd dolláros készpénzes vételi ajánlatot tett a cégre. A bólintás olyan jól sikerült, hogy azóta Greg Clark a Symantec első számú vezetője.

Már bizonyított, de még nagyobb ugrásra készül

A világ egyik legértékesebb startupját, a 25,5 milliárd dollárra értékelt közösségi szállásmegosztó Airbnb-t Brian Chesky 54. a listán) irányítja, tavaly 1,5 millárd, idén pedig 1 milliárd dollár tőkét tudott bevonni a cégébe. Eddig összesen 3,4 milliárdot szereztek, de még ez is jevés a ma már dollármilliárdos alapítók további ambíciózus nemzetközi terjeszkedési tervéhez. Ezért újabb tőkebevonási fordulóra készülnek, amivel akár a 30 milliárd dolláros értéket is elérhetik. Ez éppen a háromszorosa annak, amekkora értéket két éve képviselt az Airbnb. A cég már 191 országban van jelen, az idei foglalások száma az év végéig elérheti a 129 millió vendégéjszakát.

A további növekedésben csak egy valami állíthatja meg a céget: a kormány(ok) által felállított "útakadályok". Júniusban például a San Francisco vezetése szorította a sarokba a vállalatot, miután kimondta, hogy csak azokat az ingatlanokat teheti fel ajánlati listájára a cég, amelyek regisztrálták magukat a kaliforniai város önkormányzatánál. Válaszul az Airbnb bérbeadói érdekében beperelte a várost.

Nagy nevek, nagy kihívások

Jött, látott és idén is győzni látszik Reed Hastings (16. a listán), a streaming tartalomszolgáltató Netflix ambíciózus vezére. A tavaly is dinamikusan növekvő cég idén 95 helyet ugrott előre a Fortune 500-as listáján. A cég globális terjeszkedése agresszívan folytatódik, az általa kínált tartalom további 600 órával bővül. Ezekkel az ígéretekkel a Netflix újabb egymilliárd dolláros befektetésre számíthat. Előfizetőinek száma áprilisban elérte a 81 milliót, azóta azonban a díjemelések miatt elveszített közel félmilliót. A vállalat egyébként eddig 1,8 milliárd dollár befektetést kapott nyolc körben, a legnagyobbat tavaly, 1,5 milliárd dollárt.
 

Business Insider Silicon Valley 100 (2016)
Create your own infographics

Egy határozott nő, Meg Whitman (13. a listán) állította új pályára a sok vihart megért egykori technológiai legendát, a Hewlett-Packardot. Mint a Bitport is többször foglalkozott vele, a céget két önálló cégre bontották, A Hewlett-Packard Enterprise (HPE) viszi tovább a nagyvállalati profilt, a HP Inc. pedig a nyomtató- és a PC-üzletet. Májusban újabb nagy lépésre szánta el magát Whitman, a HPE-t tovább szeletelte: leválaszta a nagyvállalati szolgáltatói profilt, amit a Computer Sciences-szel létrehozott új vegyes vállalatba vitt át. Whitman jelenleg is a HPE első számó vezetője, de ott ül a másik két új társaság igazgatóságában is.

Marc Benioff (8. helyezett) neve egyet jelent az általa irányított Salesforce.com-mal. A felhőalapú vállalati szoftverek meghatározó szolgáltatója a tőzsdei befektetők egyik leginkább kedvelt célpontja. Benioffnak is köszönhetően az 55 milliárd dolláros tőkepiaci értékű társaság az idei pénzügyi évben újabb 20 százalék feletti növekedéssel, ennek alapján 8 milliárd dollárt meghaladó bevétellel számol.

Benioff azonban nemcsak pénzügyi sikerei miatt lett modellértékű vezető a cégvilágban, hanem társadalmi érzékenysége miatt is. Következetesen kiáll a nemek egyenjogúsága mellett, nála ugyanazért a munkáért ugyannyi fizetést kap férfi és nő. Nyíltan kritizálja azokat a törvényeket, amelyek alapján diszkriminálhatóak a másságukat vállaló alkalmazottak.

Cégvezetők és fantaszták

A világ egyik legbefolyásosabb vállalkozójaként tartják számon Elon Muskot (4. helyezett), aki vigyázó szemeit egyaránt veti a földre és az űrre. Előbbire, vagyis az elekromos (és önvezető) autózásra született a Tesla Motors, utóbbira pedig a SpaceX. Áprilisban mutatta be a Tesla a tömeggyártásra szánt járművét, a Model 3-at, amire egy hónap alatt 375 ezer előrendelés érkezett. Júniusban Musk egy sokak által kritizált felvásárlási ajánlatot tett a napenergiában utazó SolarCity-re, amiben most 22 százaléka van, és ő a cég elnöke. Az ő nevéhez kötődik a jövő közlekedési rendszerét vizionáló Hyperloop elméleti koncepciójat, ami a személyszállításban kevesebb mint egy órára csökkentené a San Francisco és a Los Angeles közti távolságot. (Ez autóval jelenleg 10-12 óra.) Az ötletet már megvették a tőzsdei befektetők, a májusi kötvénykibocsátás 80 millió dollárt hozott a konyhára, a technológia tesztje is elindult, sőt az is felröppent, hogy Budapestet és Pozsonyt is ilyen vákuumvonattal kötnék össze.

És persze Mark Zuckerberg sem maradhat ki a sorból, már csak azért sem, mert ő vezeti a Business Insoder 100-as ranglistáját. A Facebook-vezér az idei F8 fejlesztői konferencián meghirdette cége következő 10 éves irányvonalát. Az első öt év a videózással, a keresőkkel és az olyan alkalmazásokkal összefűggő fejlesztésekről szól, mint az Instagram és a WhatsApp. A hosszabb távú tervekben viszont már ott vannak a drónok, a mesterséges intelligencia és a virtuális valóság is.

Magánemberként is nagyot húzott Zuckerberg: miután apa lett, 50 milliárd dolláros vagyonának a 99 százalékából egy jótékony célokat (egészségügy, oktatás, egyenlő bánásmód stb.) szolgáló, a feleségével közösen felügyelt alapítványba vitte.

Közösség & HR

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.