Mi teszi üzletivé a notebookot? Melyek azok a jellemzők, amelyek miatt megéri jóval többet fizetni érte egy hétköznapi gépnél?

A notebook piacot taglaló sorozatunk befejező részében egy olyan epizódhoz értünk, ami remélhetőleg sok olvasónknak segít a megfelelő üzleti gép kiválasztásában. A mobilokkal, okostelefonokkal ellentétben a mobil számítógépek világában továbbra is él, sőt, virul az üzleti kategória, de a laikus vásárló számára nem minden esetben egyértelmű, hogy mi teszi üzletivé az üzleti gépet és főleg, miért kerül jelentősebb többe, mint egy átlag notebook.

Stabil üzletmenet

Az első legmarkánsabb különbség a burkolatban, a felhasznált anyagokban, azok minőségében lelhető fel. Azt nem mondhatjuk ki, hogy az átlagfelhasználónak szánt gépek silány minőségű műanyagból készülnének, de azt igen, hogy az üzleti notebook megerősített, gyakran fém (pl. magnézium) alapú burkolata az első, ami megkülönbözteti a két kategóriát egymástól.

A dizájnt, a gombok, kezelőszervek elhelyezését is sokkal inkább a praktikum, illetve az üzleti felhasználók igénye, nem pedig a divat és a trendek vezérlik. Az utóbbi években több gyártónál is feltűntek a színes elemekkel ellátott üzleti gépek, ennek ellenére ezt a szegmenst továbbra is a feltűnésmentes, ha úgy nézzük, akkor kissé unalmas formák, színek jellemzik.

Nagy szilárdságú belső váz védi az alkatrészeket

A következő fontos és megkülönböztető tény a kijelző körül keresendő: az üzleti gépeknél kivétel nélkül matt felületű megjelenítőt találhatunk, ami erős napsütésben, akár egy világos szobában is könnyen leolvasható marad. A tükröződő felületű panelen kívül az alacsony felbontást is hiába keressük a business notebookok jellemzői között, mivel itt az esetleges speciális felhasználási területek (grafikus, mérnöki) kifejezetten a magas felbontást igénylik.

Biztonságos, ütésálló tranzakciók

A hardveres komponensekkel kapcsolatban egy sor olyan pluszt adnak, adhatnak az üzleti gépek, amelyek biztonságossá, megbízhatóvá teszik a munkát. Az ujjlenyomat alapú azonosítást egyes gyártóknál már a tenyér erezetét vizsgáló autentikáció cserélte le, és valószínűleg nem kell sokat várni a retinát vizsgáló szkennerekre sem. Az üzleti gépek, illetve az azon tárolt adatok védelme ezek kívül is egy sor megoldást hívott életre, mint például a merevlemez magas fokú titkosítása, vagy az adattároló fizikai védelmi rendszere, ami rázkódás, ütés esetén leállítja az adatok írását, olvasását.

A nagy teljesítményű akkumulátorok mellett az üzleti notebookok hűtése, szellőzése is sokkal magasabb hatásfokon működik, mint az átlagos felhasználására szánt gépeké, már csak azért is, mert egy üzletember napi 6-8 órát biztosan járatni fogja a munkaeszközét. Ezeknél a konstrukcióknál egyrészt a hűtőrendszernél, illetve ventilátornál felhasznált anyagok, másrészt a gép belső elrendezése sem engedi meg azt, hogy túlmelegedés történjen, ami adott esetben üzemzavarhoz vezessen.

A Fujitsu PalmSecure azonosító rendszere a tenyér erezetét figyeli

Az üzleti gépek világában is előfordul ennek ellenére meghibásodás, ami felveti a garanciális kérdéseket, valamint a javíthatóság problémakörét. Mivel egy üzleti notebook nem egy-két, hanem jóval több évre szól, aki ilyen gépet választ, az nyugodt lehet afelől, hogy egy fontos alkatrész évek múltán is elérhető lesz a piacon, mivel a gyártónak hosszú ideig biztosítania kell az alkatrész utánpótlást. Amennyiben nem egy elfáradó komponens, hanem a teljesítmény növelése miatt nyúlnánk hozzá a géphez, a moduláris, cserélhető konfiguráció miatt ez sem ütközik akadályokba.

Gyors reagálású szerviz

Az eddigiek is fontos elemi egy üzleti notebook meghatározásának, de a legjelentősebb faktor mégis az, hogy mi történik, amennyiben a cég ügyvezetőjének gépe meghibásodik. A garanciális idő a business kategóriájú notebookok esetében 3 évről indul, ami jellemzően több évvel is megtoldható, ha a cég áldoz ár (márpedig érdemes). A garancia típusai közül a leghatékonyabb (és egyértelműen a legdrágább) a helyszíni, ami azt jelenti, hogy a hiba bejelentése után egy munkanappal egy szakember megjelenik a cég székhelyén és megkísérli a javítást elvégezni. Ezen túl még több garanciális verzió is létezhet, amelyekről a vásárláskor érdemes tájékozódni, bár egy üzleti gép vásárlása esetében a kereskedő ezt a területet biztosan nem fogja kihagyni.

Épp csak belekóstoltunk az üzleti gépek jellemzőibe, különbözőségeibe, de ennyiből is látszik, hogy miért kerülhet egy első ránézésre ugyanazt tudó, szürke burkolatú, matt kijelzős, kicsit robusztus gép több százezer forinttal többe, annál a csinos, kék fedlapos, full HD webkamerát használó notebooknál. A gyártástechnológiák és a felhasznált anyagok fejlődésével már az sem mondható, hogy az üzleti gépek jelentősen vaskosabbak, nehezebbek lennének a többieknél, így aki hosszú évekre be szeretné biztosítani magát egy atombiztos géppel, az nyugodtan keresse az üzleti noteszgépeket. 

Mobilitás

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.