Az Apple őszi bejelentéséneke egyetlen meglepő mozzanata a Mavericks operációs rendszer ingyenessé tétele.

Talán kissé unalmas minden egyes Apple rendezvény alkalmával elmantrázni, de most sem lehet kihagyni: semmi meglepő és különleges nem történt, az Apple hozta a kötelezőt, és frissítette azon termékeit, amelyeket ebben az időszakban szokott. Látványos innováció, vagy technológiai előrelépés nem volt tetten érhető a hazai idő szerint tegnap este 7-kor kezdődő rendezvényen, de vegyük sorba, hogy mely termékekhez nyúlt hozzá Tim Cook csapata.

Légies iPad

Kezdjük az iPadekkel, mivel ez az egyetlen olyan termékvonal, ahol új termékkel, sőt, új termékelnevezéssel rukkolt ki az Apple. Ahogy arra számítani lehetett, az iPad mini végre Retina, azaz nagy felbontású kijelzőt (2048 × 1536) kapott, ezen kívül a 7,9 colos megjelenítővel rendelkező táblagépet ellátták az iPhone 5s-ben megismert 64-bites A7 processzorral, valamint a korábban már szintén megismert M7-es mozgásérzékelő chippel. Az új mini novembertől lesz kapható 400 dolláros áron, a 3G-s verzió szokás szerint némileg drágább lesz (529 USD).

iPad Air

Ahogy ilyenkor megszokhattuk, az iPad sorozat új szereplőt, zászlóshajót kapott, amivel az eddigi 4-es kiadást le is váltotta az Apple. Helyébe az iPad Air névre keresztelt gép lépett, aminek már nevével is utalnak a legfontosabb tudnivalóra vele kapcsolatban, mely szerint még könnyebb, még vékonyabb, még kecsesebb lett, tulajdonképpen úgy néz ki, mintha egy 9,7 colosra növelt iPad mini lenne. Ez valóban így van, hiszen ezzel a lépéssel az Apple egységesítette a tabletek kinézetét, de a tudását is, mivel az Air ugyanazokkal a képességekkel bír, mint kisebb társa: 64-bites, A7-es processzor.

Az iPad Air november elsejétől kerül piacra, kezdőára 500 dollár lesz, a mobilnetezésre alkalmas verzióért 629 dollár kell kifizetni. Az iPad termékcsalád tehát jelenleg négy szereplőből áll: a két újonnan bemutatott termék mellett, némileg csökkentett áron (300 USD) továbbra is kapható lesz az eredeti iPad mini, ami mellett megtartották a jó öreg iPad 2 modellt, aminek a kezdőára 400 dollárra módosult. A helyszíni beszámolók szerint az iPad Air valóban lenyűgöző: rendkívül vékony, légiesen könnyű lett, az Apple ezúttal komolyan vette azt a célt, hogy a 10 colos gép hosszabb ideig tartó használat mellett se húzza az ember kezét.

iPad Air és a megújult iPad mini

Ráncfelvarrott MacBook Pro gépek

A további hardvereket illetően még kevesebb izgalomra lehetett számítani és az Apple nem is lepett meg senkit. A júniusi WWDC-n bejelentett, professzionális célokra kínált Mac Pro megkapta az árcéduláját, amelyen 3000 dollár áll, vagyis decembertől kezdőáron több mint 600 ezer forintért lehet megvásárolni az egyébként brutális kinézettel és erővel bíró, Intel Xeon E5 alapokon nyugvó gépet.

Nyáron a MacBook Air sorozat kapott vérátömlesztést, most pedig a MacBook Pro gépek kerültek sorra. A 13 colos kiadás könnyebb, vékonyabb és gyorsabb lett, köszönhetően a negyedik generációs Intel Haswell chip használatának. Az energiatakarékos technológia miatt az ígéretek szerint a tulajdonosok 9 órás üzemidőre számíthatnak, ezzel együtt azonban a grafikai teljesítmény is jelentősen nőtt úgy, hogy a gép közben száz dollárral olcsóbban (1299 dollár) vásárolható meg. A 15 colos MacBook Pro az Intel Crystalwell chipjét használja, az akkumulátor kapacitást itt 8 órásra lőtték be, ennél a modellnél is gyorsítottak a működésen, különös tekintettel a flash alapú tárhelyre. A gép 2000 dollárról indul, mai szintén kevesebb a korábbi 2199 dollárhoz képest.

Ingyenes lett az OS X Mavericks

Míg a legtöbb újdonságra várni kell, addig a már korábban beharangozott OS X Mavericks operációs rendszer a bejelentés napjával letölthetővé vált, méghozzá ingyen. Eddig sem kellett különösebben sokat fizetni egy-egy verziófrissítésért (20-30 dollárt), viszont a jövőre nézve a Free kifejezés elsütése valószínűleg bőven megéri az Apple számára. A Mavericks persze nem csak ezért érdekes, hanem azért is, mert sokat javítottak a rendszeren, aminek köszönhetően egy órával többet böngészhetünk a gépünkön, mivel javítottak a memóriakezelésen, az energiagazdálkodáson, illetve optimalizálták a háttérben futó alkalmazások működését is. De ezen kívül sok kényelmi, főleg az értesítésekkel és a fájlok rendszerezésével kapcsolatos újdonság került be az oprendszerbe. Az OS X Mavericks nem csak a frissen bejelentett gépekre, hanem a régebbi készülékekre is elérhető. 

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.