A Windows 10 új készülékek és szolgáltatások képében mutatta meg magát.

A Windows 10 útnak engedése (július 29.) az elmúlt idők egyik, ha nem a legnagyobb jelentőségű eseménye a Microsoft életében. A teljesen új alapokra helyezett, de mégis több régi dolgot visszahozó rendszer szépen meg is kezdte a hódítását, innentől kezdve a hardvergyártókon múlik, hogy mennyire tudják még vonzóbbá tenni a felhasználók szemében.

110 millió Windows 10 eszköz

A tegnap esti Windows 10 rendezvény pontosan ennek demonstrálásaként jött létre. „Nézzétek, ennyire nagyon szexi az új operációs rendszer, ezzel együtt mi is ennyire menők vagyunk és ennyi hasznos dolgot tudtok ti, felhasználók elvégezni a Windows 10 segítségével!” Ha ez a szlogen nem is hangzott el szóról szóra, mégis az összes bemutatott újdonság ezt a gondolatot hirdette.

Azt előre lehetett tudni, hogy az bemutató elsődlegesen a hardverekről fog szólni, de természetesen jutott idő a Windows méltatására is. Megtudtuk, hogy debütálása óta 110 millió készülékre telepítették a rendszert, ami azért is jó eredmény, mert a MS szerint két-három évre lesz szükség az egymilliárd Win10 eszköz eléréséhez. Az előadók elengedtek egy masszív üzenetet a fejlesztők felé is, mely szerint érdemes foglalkozni az univerzális appokkal, lám, a Facebook is dolgozik az új Messenger alkalmazáson.

Mobil az egész világ

A bemutatók azon része következik, amelyen a korábbi kiszivárogtatások miatt alig lehetett meglepődni. Összesen három mobilkészüléket jelentett be a Microsoft: a csúcsmodellek két verzióját, a Lumia 950-et, illetve 950XL-t, valamint az olcsó alternatívát, a Lumia 550-et. A 950XL vérbeli zászlóshajó 5,7 colos, AMOLED kijelzővel, 20 megapixeles, Carl Zeiss optikás, optikai stabilizátorral ellátott kamerával, nyolcmagos processzorral, USB-C csatlakozóval.

A Lumia 950 annyiban különbözik a nagyobbik verziótól, hogy egy kisebb, 5,2 colos panelt kapott, a chipset is valamivel visszafogottabb (Snapdragon 808 kontra 810) az XL-es verzióban használtnál. Az előzetes tippek alapján az írisz szkenner melléfogásnak bizonyult, mert ilyen nem került a telefonokba, van azonban egy sokkal nagyobb meglepetés, mivel mindkét modell folyadék alapú hűtést használ a melegedés megakadályozására, amiről egyetlen darab infó sem került ki az elmúlt hetekben.

Lumia 950XL

A két készülék egyaránt támogatja az eddig is sokat emlegetett Continuum üzemmódot, amit az előadás alatt élőben demóztak. Ehhez szükség van egy speciális eszközre: ez a Display Dock, ami HDMI, valamint Display Port segítségével csatlakozik a monitorhoz, az elején lévő USB-t maga a mobil használja, de a kis adapter hátulján lévő további USB kapukat egyéb perifériák is (pl. pendrive) használhatják.

Az elgondolás lényege az, hogy amennyiben egy Windows 10-t futtató mobillal egeret, monitort, billentyűzetet igénylő feladatot végeznénk, akkor a Dockra csatlakozva az appok képét a rendszer felhúzza nagy méretre, és úgy dolgozhatunk a mobillal, mintha az egy normál PC lenne. A plusz csavar az egészben az, hogy ezzel párhuzamosan a mobil ugyanúgy használható, elérhető, telefonálhatunk is vele akár, csak csatlakoztatva kell lennie a Dockhoz.

Lumia 550

Röviden emlékezzünk meg a 139 dolláros Lumia 550-ről is: ez egy 4,7 colos, 720p felbontású kijelzővel ellátott Windows 10 mobil Snapdragon 210 SoC-vel, 1 GB RAM-mal, 8 GB tárhellyel és egy 5 megapixeles kamerával. A 950XL egyébként 650 dolláros, a 950-es modell pedig 550 dolláros áron lesz elérhető az ősz folyamán.

Nem éppen felszínes a show

A program következő állomása a Surface birodalom volt, érkezett is menetrendszerűen a Microsoft hibrid gépének következő kiadása. A Surface Pro 4 jobb, gyorsabb, erősebb, karcsúbb az elődjénél, a kijelző nőtt valamelyest és lett 12,3 colos a korábbi 12-höz képest. A billentyűzet még jobban használható, került rá egy ujjlenyomat-olvasó, a megnövelt felületű touchpad pedig üvegből készült, amivel még precízebb a kezelése.

Surface Pro 4

Bemutatkozott a megújult Microsoft Pen is, ami mágnessel csatlakozik a készülék oldalához, ha használaton kívül van. A beviteli eszköz sokkal nagyobb precizitást biztosít a korábbihoz képest, és egy „radír” is került a végére, amivel a régi idők szokásai szerint vonhatjuk vissza az adott műveletet. A mindössze 8,4 mm vékony eszközben az Intel Skylake alapú, Core i5 és COre i7 processzorai dolgoznak, ami mellé maximum 16 GB RAM és 1 TB tárhely társulhat. A Surface Pro 4 899 dolláron kezd, de egy full extrás verzió esetén az ár elérheti a 2200 dollárt (több mint 600 ezer forint) is.

És még mindig nincs vége, mivel a redmondiaknak sikerült úgy jó alaposan meglepnie a nagyközönséget egy olyan dologgal, amire senki sem számított. Ez a Surface Book, ami alapjaiban nagyjából ugyanazt adja, mit egy Surface Pro, csak sokkal kifinomultabban és drágábban. Ez esetben a magas vételár indokolt is, mert valóban egy különlegességről van szó: a Book egy 13,5 colos és mindössze 720 grammos, 3000 × 2000 képpont felbontású Windows 10 tabletből, illetve egy dokkolóként is funkcionáló billentyűzetből áll, ami együttesen sem haladja meg a másfél kg-ot.

A Surface Book igazi finomságait a magnézium ház, a megvilágított klaviatúra, a szintén üvegből készült touchpad, valamint az extravagáns zsanér megoldás adja. Ez utóbbi lehetővé teszi, hogy a hibrid gép kijelzőjének dőlésszögét teljes szabadságban állíthassuk, és azt is, hogy a tablet részt „arccal” felfelé helyezzük be, ami aztán visszahajtható a billentyűzetre. A gép kapott dedikált GPU-t, ezen kívül ugyanazokat a belsőségeket találhatjuk meg benne, mint a Surface Pro 4-ben, ami a Microsoft szerint kétszer olyan gyorssá teszi, mint az új MacBook. Az ár itt még meredekebb, hiszen az alapmodell 1499 dollárnál kezdődik és a vége 2699 USD-nél áll meg.

Konzumer tech

Jön a félmilliós iPad brutál neurális feldolgozó egységgel

Ez persze csak az alapár, az extrákért külön kell fizetni. A nagyobb modell minden extrával forintban bőven millió fölött lesz.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.