Tegnap megindult és azóta is teljes gőzzel folyik a Windows 10-re történő frissítés. A Bitport szerkesztőségében egyelőre egyetlen (Windows 8.1-es) géppel tettünk próbát, ami sikerrel zárult, bár a folyamat kisebb-nagyobb megszakításokkal több órán keresztül zajlott. A frissítés alatt nem ütköztünk bele semmilyen kirívó esetbe, ennek ellenére nem egy felháborodott hangot hallani az Windows 10-zel kapcsolatban.
Egyelőre jól pörög
A frissítési procedúra hullámokban zajlik, amely során előbbre kerülnek azok, akik korábban jelezték, hogy az elsők között váltanának az új rendszerre. Aki nem szívesen várná ki, míg a Microsoft zöld jelzést ad, annak itt van a tegnapi írásunk, amiben részletesen taglaljuk, hogy milyen módszerrel és mely alkalmazással töltheti le és telepíthető a Windows 10-et.
Az első 24 óra valószínűleg elé zsúfolt lehetett a Microsoft számára, legalábbis ez derül ki Yusuf Mehdi, a szoftvercég marketing vezetőjének írásából. A szakember azt is elárulta a posztban, hogy 24 óra alatt 14 millió eszköz kapta meg a Windows 10-et, amit a MS kiváló eredmények tart, főleg annak fényében, hogy ez alatt az idő alatt csak egy „szűk” kör juthatott hozzá az új operációs rendszerhez.
Terry Myerson, a Microsoft alelnöke
Az általános kritikák, vélemények alapvetően pozitívak a rendszerrel kapcsolatban és mi sem találtunk kirívó hibákat. A Start Menü visszahozása, az értesítési felületek, panelek átrajzolása, az új alkalmazások mind kellemesre sikerültek, és egy általános teljesítmény javulás is érzékelhető a tesztgépünkön. Természetesen nem egy elégedetlen hang akadt, amelyek közül az egyik legnagyobb jelentőségű a Mozilla vezérigazgatójának tulajdonítható.
Van azért pár probléma
Chris Beard nyílt levélben azt rója fel a Microsoftnak és személy szerint Satya Nadellának, hogy a Windows 10 nem veszi figyelembe a frissítés előtti, alapértelmezett alkalmazásokra vonatkozó beállításokat és a folyamat végén a Microsoft érdekének megfelelő appok (pl. Edge) kerülnek kedvező helyzetbe. A Mozilla esetében nyílván a Firefox mellőzése a fájó pont és persze pár kattintással beállítható a korábban használt böngésző (ezt nekünk is meg kellett tennünk), de Beard szerint ez a gyakorlat veszélyes, romboló hatású és egyértelműen visszalépés a Microsoft szempontjából.
Egy másik blogposzt azon háborog, hogy ha a felhasználó a frissítés során a beállításokat rábízza a Microsoftra, akkor több fontos, a gép használatával összefüggő adatot, információt megoszt a céggel. Ez csak akkor derül ki, ha telepítés során az alul, kisbetűvel szedett linkre kattintunk, amivel átnézhető egyenként, hogy mit láttatunk a redmondiakkal és mit nem. Ezen a felületen alapértelmezettként minden ON-ra (Be) van állítva, azaz a Microsoft automatikusan megkapja a lokációs, gépelési, és egyéb, szövegbevitellel összefüggő információkat. Mindez azért lehet érdekes, mert pont a Microsoft volt az, aki korábban nem egyszer hangoztatta, hogy a Google-el ellentétben semmilyen felhasználói adatra nem tart igény, de most, a default értékek nem éppen ezt tükrözik.
A Windows 10 frissítése tehát folyamatosan zajlik, a mobilos verzió a cég tájékoztatása szerint valamikor az év második felében várható.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak